Pripravuje sa Čína na veľkú vojnu? Nové čínske rakety za miliardy eur môžeme prirovnať k jadrovým bombám

  • Čína vytvorila armádu dronov a momentálne vlastní približne 350 jadrových hlavíc
  • Ústrednú úlohu pri maximalizácii vojenských síl krajiny zohrávajú čínske univerzity
  • Za vývin superrýchlych rakiet utráca Čína obrovské množstvo peňazí
Unsplash/Stjin Swinnen Unsplash/Denny Ryanto
  • Čína vytvorila armádu dronov a momentálne vlastní približne 350 jadrových hlavíc
  • Ústrednú úlohu pri maximalizácii vojenských síl krajiny zohrávajú čínske univerzity
  • Za vývin superrýchlych rakiet utráca Čína obrovské množstvo peňazí

Nové čínske hypersonické rakety by mali dosiahnuť takú rýchlosť, že čínski vojaci veria, že budú nezraniteľní. Podľa Daily mail by mala byť ich rýchlosť 20-krát vyššia ako rýchlosť zvuku. Mnohí odborníci si myslia, že ľudská schopnosť reagovať na tieto rakety bude nedostatočná. Spoliehať sa tak môžeme len na počítačové systémy a umelú inteligenciu. 

Aj napriek tomu, že nové zbrane vyvíjajú aj Spojené štáty, podľa generála Johna E. Hytena nebudú na čínske rakety stačiť. Strely, ktoré zo seba rakety vypustia, sú schopné niesť jadrové hlavice a útočiť na ľudí, vozidlá a budovy. 

vojsko
zdroj: Unsplash/Zhiwen Cai

3-ročná príprava

Už pred tromi rokmi avizovala pekinská vláda, že kvôli vyskúšaniu nových zbraní bude postavený aerodynamický tunel, ktorý dokáže simulovať potrebné podmienky. Dodávateľ taktiež uviedol, že v tuneli sa už uskutočnil prvý skúšobný let hypersonickej rakety. Výrobu hypersonickej rakety môžeme prirovnať k výrobe atómovej bomby. 

Používaným materiálom je aj grafén, ktorý chce čínska vláda použiť na nátery vojenských zariadení na umelých ostrovoch postavených v Juhočínskom mori. Práve grafén je revolučný materiál, ktorý má obrovský výrobný a obranný materiál. Využíva sa pri výrobe nepriestrelných odevov pre vojakov a na maskovanie vozidiel. 

Čína, vojsko
zdroj: Youtube/ Military Forces XXI Century

Nové revízie

Od 1. januára 2021 sú v Číne v platnosti revízie zákona o obrane štátu. Tie výrazne oslabujú úlohy štátnej rady. Legislatíva tiež zdôrazňuje potrebu zostaviť celonárodný koordinačný mechanizmus na mobilizáciu štátnych a súkromných podnikov na účasť na výskume nových obranných technológií zahŕňajúcich konvenčné zbrane. 

Vojenskí analytici uvádzajú, že úlohou nových návrhov je posilniť vojenské vedenie krajiny poskytnúť jej právne základy na riešenie výziev urýchľujúcich sa konfliktov medzi Čínou a USA. Zmeny a doplnenia prijal Národný ľudový kongres 26. decembra, po dvoch rokoch rokovaní. Tri články boli odstránené, viac ako 50 bolo zmenených a doplnených, pričom k nim bolo pridaných šesť.

Pred necelým mesiacom podpísal čínsky prezident mobilizačný príkaz. Odborníci si myslia, že z príkazu prezidenta vyplýva, že Čína čelí skutočnej hrozbe vojny. Mesiac dozadu zverejnila čínska štátna televízia zábery vojakov, ktorí sa zúčastňujú výcviku. Ide približne o dva milióny vojakov, ktorí sa pripravujú na možné boje, píše Daily Mail.

Televízny kanál zverejnil zábery, na ktorých sú viditeľní vojaci stojací vo formáciách. Čínske vzdušné, námorné a pozemné sily sa do školení zapojili ihneď po prijatí rozkazu. V minútovom klipe si môžeš pozrieť, ako vojaci bežia, skáču z lietadiel a lovia nepriateľov. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Dailymail.co.uk, SCMP.com

Najnovšie videá

Trendové videá