Nové dáta: Mladí Slováci odchádzajú z „mama hotela“ v alarmujúcom veku. Nevedia ani šetriť

  • Najnovší prieskum ukázal, že Slováci patria na spodné priečky, ak ide o osamostatnenie sa
  • Väčšina mileniálov odchádza z rodičovského domu až okolo tridsiatky
spiaci syn a variaca mama
Mama hotel Unsplash/Ana Nichita, Vitor Monthay
  • Najnovší prieskum ukázal, že Slováci patria na spodné priečky, ak ide o osamostatnenie sa
  • Väčšina mileniálov odchádza z rodičovského domu až okolo tridsiatky

Generácia slovenských mileniálov sa často rozhoduje pre „mama hotel“ – bývanie u rodičov. To potvrdzuje aj prieskum Eurostatu, ktorý ukazuje, že mladí ľudia na Slovensku odchádzajú z rodičovského hniezda až v tridsiatke, píše SITA.

Mladým sa nechce z domu

Napriek tomu, že väčšine takzvaných mileniálov sa o bývanie a náklady s ním spojené zväčša starajú rodičia, zo svojich zárobkov si odkladajú aj napriek tomu relatívne málo.

Približne pätina mladých ľudí si podľa prieskumu nesporí vôbec. Preto opúšťajú rodičovský dom oveľa neskôr, ako v iných krajinách Európskej únie. Dôvody sú rôznorodé, zahŕňajúc nízke príjmy, obmedzený prístup k hypotékam a nájomným bytom.

Slovenská mládež zaostáva ďaleko za priemerom všetkých krajín Európskej únie vo výške veku pri odchode od rodičov. Zatiaľ čo európsky vekový priemer je pri mladých ženách 25,5 roka a u mužov 27,4 roka, Slovenky opúšťajú domovy v priemere vo veku 29,5 roka a muži ešte neskôr, až vo veku 32 rokov.

Z mama hotela odchádzajú vo vyššom veku už len Chorváti, a to ako 33-roční. Na prvej priečke v osamostatnení sa umiestnili Fíni, ktorí opúšťajú rodičovské bývanie už ako 21-roční. O bývanie, náklady naň a zväčša aj o stravu mladých sa teda dlhý čas od skončenia štúdia starajú rodičia. No aj napriek tomu si mladí pravidelne sporia podľa prieskumu 365.bank pomerne nízke sumy.

Nevedia si ušetriť ani 100 eur

Viac ako polovica z nich si dokáže odložiť mesačne len sumu vo výške do 100 eur. Pätina si ani napriek výhodám rodičovského bývania v podobe nižších nákladov na život paradoxne neušetrí nič. Tretina z nich uvádza ako dôvod príliš nízky príjem a 17 % nepovažuje sporenie za dôležité. Približne šesť z desiatich ľudí vo veku do 30 rokov má na účte úspory vo výške do 5-tisíc eur.

Dôvodov, prečo odchádzajú mladí ľudia neskôr od rodičov, je viacero. Okrem dobrovoľného rozhodnutia zotrvať s rodinou dlhšie zohráva úlohu aj skutočnosť, že aktuálne sa bývanie pre mladých javí menej dostupným ako napríklad pred desiatimi alebo pätnástimi rokmi.

Hypotéky v plnej výške ceny bývania sú už minulosťou a človek potrebuje mať vlastné úspory aspoň vo výške 20 % z ceny nehnuteľnosti. Príčinou neskoršieho opustenia rodinného hniezda je aj absencia štátnych sociálnych nájomných bytov, ako aj nízka tradícia súkromného nájomného bývania.

Slováci čelia najväčšiemu zdražovaniu spomedzi krajín eurozóny

Ako sme ťa nedávno informovali v staršom článku, podľa aktuálneho prieskumu sme svedkami výrazného zdražovania na Slovensku, ktoré prevyšuje ostatné krajiny eurozóny. Inflácia na Slovensku dosiahla v júni 11,3 %, zatiaľ čo priemer pre eurozónu bol 5,5 %. Tento rast cien má negatívny vplyv nielen na rodinné rozpočty, ale aj na hospodárske podmienky štátu. Aj to je jedna z príčin a neistôt, prečo si ľudia a obzvlášť mladí Slováci šetria pomerne nízke sumy.

Aj keď niektoré krajiny sa s touto situáciou vyrovnávajú efektívnejšie, Slovensko má problémy so zvládnutím tejto výzvy. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa výrazne zvýšili, no ceny energií sa na niektoré smery zmenili.

Predpokladá sa, že do budúcnosti by inflácia mala postupne klesať, no aktuálne zdražovanie je ovplyvnené viacerými faktormi, vrátane cien energií a štátnej intervencie v tejto oblasti.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá