Nové dopravné značenie na Slovensku mätie všetkých vodičov. Za porušenie pravidiel hrozí pokuta až 150 eur

  • Slovákov značenie mätie
  • Nové čiary vodiči nepoznajú
Na snímke cesta s autami a prázdna cesta.
Ilustračné foto Canva
  • Slovákov značenie mätie
  • Nové čiary vodiči nepoznajú

Nie je značenie ako značenie. Aj v prípade, že si už ostrieľaný vodič, stále ťa môžu niektoré úpravy cestnej premávky prekvapiť. Inak to nie je ani v tomto prípade. Portál tvnoviny.sk upozorňuje na nové dopravné značenie, ktoré vodičov veľmi nepotešilo. Účastníci cestnej premávky tvrdia, že mu nerozumejú.

Šoféri nevedia, čím sa riadiť

Značenie sa objavilo na úseku cesty medzi Ružomberkom a Donovalmi. Ak by ti nestačilo, že si tu na semaforoch pre rozsiahlu rekonštrukciu medzinárodnej cesty postojíš, cestári pridali aj ďalšiu komplikáciu. Portál dáva do pozornosti, že na zrekonštruovanom úseku medzi Liptovskou Osadou a Korytnicou nastriekali dvojitú prerušovanú čiaru. Tá povoľuje predchádzanie iných vozidiel. Problém ale vzniká inde.

Toto dopravné značenie sa totiž bije so značkami, ktoré cestári umiestnili na viacerých častiach cesty. Tie totiž predchádzanie zakazujú. To samozrejme vodičov mätie a pri jazde sa mýlia. „Takže nemám predbiehať vozidlo, no je tam prerušovaná čiara,“ povedal pre televíziu jeden z vodičov.

Nejde pritom o jeden úsek. Portál informuje, že takto značených je v smere od Ružomberka na Donovaly takých úsekov dokonca až šesť. A to hovoríme len o úseku dlhom šesť kilometrov. Zmenou vyhlášky sa stalo to, že už neplatí, že zvislé značenie je nadradené tomu vodorovnému nakreslenému na ceste.

Nejasnosti

Dopravný analytik Jozef Drahovský vysvetlil, že si povinný poslúchnuť dopravné značenie zvislé a dopravné značenie vodorovné samostatne. Z toho vyplýva, že správca má povinnosť, aby tieto dve dopravné značenia hovorili to isté, čo platí aj na spomínanej ceste. Technické ustanovenia platné od minulého roka hovoria, že cesta musí byť označená takzvanou varovnou stredovou čiarou.

„Varovná stredová čiara sa vyznačuje aj na takýchto úsekoch, na ktorých je predchádzanie zakázané použitím značky Zákaz predchádzania,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová pre tvnoviny.sk. O tom však veľa ľudí nevie, keďže v zákone ešte nie sú. Ten totiž nie je novelizovaný.

Znamaná to teda, že varovná stredová čiara, napriek tomu, že je prerušovaná, neumožňuje predchádzanie iných vozidiel a tak treba rešpektovať dopravnú značku zákaz predchádzania. Za porušenie ti hrozí pokuta 100 až 150 eur.

Úpravy v hlavnom meste

So zmenami v doprave sa trápia vodiči aj v Bratislave. Mesto sa snaží o komplexné riešenie, ktoré zahŕňa nielen úpravy infraštruktúry, ale aj legislatívne zmeny. Hlavné mesto čaká na stanovisko krajského dopravného inšpektorátu k plánovaným úpravám na Staromestskej ulici. Pre TASR to uviedol hovorca Peter Bubla.

„Náš zámer je naďalej aktuálny. V projekte sme sa ale rozhodli urobiť ešte drobnú úpravu vodorovného značenia s cieľom zvýšiť bezpečnosť a predložiť ho opätovne krajskému dopravnému inšpektorátu na stanovisko, ktorého doručenie očakávame v najbližších dňoch,“ vysvetlil Bubla. Plánované zmeny sa dotknú celej Staromestskej ulice od podjazdu až po Most SNP.

Cieľom je zjednotiť šírku jazdných pruhov, čo by malo prispieť k dodržiavaniu maximálnej povolenej rýchlosti 50 km/h. Úpravy zahŕňajú aj priestor zastávok MHD a napojenie z Hodžovho námestia. Presný dátum realizácie však zatiaľ nie je známy. Tieto kroky súvisia aj s tragickou nehodou na zastávke Zochova z roku 2022. Bratislava však nezostáva len pri infraštruktúrnych zmenách. Mesto dlhodobo presadzuje, aby samosprávy mohli samostatne merať rýchlosť vozidiel a uplatňovať objektívnu zodpovednosť.

Za najúčinnejší spôsob kontroly rýchlosti považuje mesto používanie stacionárnych radarov. V súčasnosti však túto právomoc má len Policajný zbor SR. Zmena si vyžaduje úpravu legislatívy, ktorú musí schváliť parlament. Táto téma by mohla byť súčasťou plánovaných zmien v zákone o obecnej polícii. Ministerstvo vnútra SR má predložiť nový návrh do 30. júna 2025.

„Momentálne prebieha legislatívny proces na prípravu tohto návrhu,“ dodal pre TASR hovorca Prezídia PZ Roman Hájek s tým, že ak bude schválená možnosť merania rýchlosti obecným políciám, ich oprávnenie vznikne platnosťou daného zákona

Zdroje: TV noviny, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá