Nové ministerstvo nebude stáť „takmer nič“, tvrdí Robert Fico. Zadarmo to ale nebude, varuje Ďurana
- Strany Smer, Hlas a SNS dnes podpísali memorandum
- Ohlásili vznik nového ministerstva športu a cestovného ruchu
- Radovan Ďurana vysvetlil, čo to bude stáť
- Strany Smer, Hlas a SNS dnes podpísali memorandum
- Ohlásili vznik nového ministerstva športu a cestovného ruchu
- Radovan Ďurana vysvetlil, čo to bude stáť
Vznik nového ministerstva v rámci budúcej koaličnej vlády, ktoré má spravovať strana SNS, otvára dvere pre zaujímavé politické zvraty a strategické rozhodnutia. Ako sme ťa už informovali, malo by ísť o ministerstvo športu a cestovného ruchu. Smer si zabezpečil post premiéra a šesť ministerstiev, zatiaľ čo strana Hlas prevzala sedem rezortov.
Strana SNS získa údajne tri dôležité rezorty: ministerstvo kultúry, ministerstvo životného prostredia a spomínané nové ministerstvo. To by mohol viesť samotný predseda SNS Andrej Danko.
Líder víťaznej strany Smer-SSD Robert Fico sa dnes na tlačovej besede po podpísaní memoranda vyjadril, že vznik nového rezortu nebude stáť „takmer nič“. Analytik INESS Radovan Ďurana pre Startitup tento krok budúcej trojkoalície okomentoval.
Naozaj nové ministerstvo nebude stáť skoro nič?
Najskôr nás zaujímal názor odborníka na to, či tento krok skutočne nesiahne hlboko do štátnej peňaženky, ako vraví Robert Fico.
„Určite to ministerstvo nebude mať nejaké zaujímavé finančné prostriedky, pretože bude mať k dispozícii len to, čo už dnes v rozpočtoch ministerstiev školstva a dopravy je. To, čo ale bude stáť viac, sú náklady byrokracie, ktorá na tomto ministerstve bude musieť vzniknúť,“ nechal sa počuť Radovan Ďurana.
Pýtali sme sa aj na nejakú približnú sumu, koľko by celý proces mohol stáť. „Sumu neviem odhadnúť, bude to závisieť od toho, koľko tam bude ľudí, ale toto ministerstvo bude musieť urobiť celé to cvičenie s logom, web stránkou, evidenciou zamestnancov, nákupom softvérových licencií a podobne,“ vysvetlil pre Startitup analytik.
Dodal, že „tie investičné náklady budú určite v státisícoch eur, ale nedá sa dopredu odhadnúť, aké budú dodatočné náklady toho ministerstva, lebo ako vraví(m), v prvom kole dôjde len k presunutiu tých zdrojov, ktoré už na jednotlivých ministerstvách sú“.
Je to rozumný krok?
Podľa analytika INESS je zakladanie nových ministerstiev „štandardné politické rozmýšľanie, že keď nejakej agende dám ministerstvo, tak tá agenda sa zrazu zlepší, ale tá situácia v oboch rezortoch, a teraz nehodnotím, či dnes je dobrá alebo zlá, je daná do veľkej miery legislatívou, ktorá definuje podiel štátu na ich financovaní. A legislatívou, ktorá ovplyvňuje to, či sa firmy chcú alebo nechcú stať sponzormi,“ ozrejmil.
Uviedol aj príklad, aby sme si to vedeli lepšie predstaviť.
„Vieme, napríklad, že stávkové kancelárie vo veľkej miere sponzorujú šport. Ale ak súčasne tá istá vláda navrhne zvýšenie daňových sadzieb, ktoré dopadne aj na tieto stávkové kancelárie, tak nakoniec pre šport zostane menej peňazí. To je taký ten praktický aspekt, ale inak má vytváranie ministerstiev predovšetkým politické dôvody,“ povedal Radovan Ďurana.
Na záver dodal: „Častokrát ministerstvá vznikajú preto, že treba ešte pre nejakého člena vlády to ministerstvo vytvoriť. A tieto ministerstvá, respektíve nominanti, získavajú politickú kontrolu nad balíkom, ktorý prerozdeľujú, a stáva sa tak to financovanie náchylnejšie na prípadnú korupciu alebo zaujatosť.“
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Redakcia