Nové obmedzenia pre majiteľov elektrických kolobežiek: Susedia ich už zaviedli, Slovensko je na rade
- Na kolobežku už len s papiermi
- Povinné poistenie aj vodičský preukaz
- Zmeny majú platiť už čoskoro
- Na kolobežku už len s papiermi
- Povinné poistenie aj vodičský preukaz
- Zmeny majú platiť už čoskoro
Od pondelka (1. 4.) vstúpili v Českej republike do platnosti nové zmeny v povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktoré sa týkajú aj elektrických kolobežiek. Portál ČT24 upozornil na veľké zmeny zmeny, ktoré ovplyvnia používanie elektrických kolobežiek v susednej krajine. Kolobežky už nepadnú do rúk každému.
Ak sa chystáš do Česka a máš v úmysle si so sebou vziať elektrickú kolobežku, treba sa poriadne pripraviť. Niektoré z nich budú musieť byť poistené, registrované a môžeš na nich jazdiť iba s platným vodičským preukazom.
Nová pravidlá stanovujú maximálnu povolenú rýchlosť kolobežky na 25 kilometrov za hodinu. Ak je tvoja elektrická kolobežka schopná jazdiť rýchlejšie, na jej riadenie bude v Česku vyžadovaný vodičský preukaz.
Na kolobežku iba „s papiermi“
Ako píše RTVS, František Jemelka, hovorca českého rezortu dopravy, uviedol pre ČT24: „V okamihu, keď samotný stroj ide rýchlosťou vyššou ako 25 kilometrov za hodinu, je to buď malý motocykel, moped alebo vozidlo kategórie Z. V momente, keď nemajú vodičský preukaz na auto, tak si na tú motorku musia robiť vodičský preukaz.“
Podobne ako pri malých motocykloch, aj elektrické kolobežky a iné vozidlá s vyšším výkonom budú musieť byť registrované a poistené.
Hovorca spoločnosti Generali Česká pojišťovna Jan Marek spresnil, že ak má vozidlo vyššiu rýchlosť ako 25 kilometrov za hodinu alebo váži viac ako 25 kilogramov a jeho rýchlosť je vyššia ako 14 kilometrov za hodinu, musí byť poistené povinným zmluvným poistením.
Kedy prídu zmeny na Slovensko?
Hoci Európsky parlament schválil nariadenie, ktoré malo zaviesť povinné zmluvné poistenie pre majiteľov elektrických kolobežiek od 1. januára 2024, Slovensko sa s jeho implementáciou neponáhľa. Rezort však avizoval, že zmeny prídu.
Ministerstvo financií vypracovalo novelu zákona, ktorú nedávno schválil vládny kabinet. Ide o transpozíciu eurosmernice. Ide najmä o zavedenie povinných poistiek na elektrokolobežky, ako aj o odškodňovanie poškodených po nehodách v prípade, že poisťovňa sa dostane do platobnej neschopnosti.
Taktiež by sa mala upraviť minimálna výška poistného plnenia, resp. zvýšenie maximálnych limitov poistného krytia. Malo by sa zmeniť aj neprimerané uplatňovanie si regresov poisťovateľov voči poisteným. Účinnosť sa navrhuje 1. augusta 2024.
Poistné sa bude navyšovať
Ako po rokovaní vlády doplnil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), maximálne limity v rámci škôd na zdraví sa zvýšia z 5,24 mil. eur na 6,45 mil. eur. V rámci škôd na majetku sa limity zvýšia z 1,05 mil. eur na 1,3 mil. eur.
Ak napríklad klienti neskoro zaplatia poistné a stále im platí, tak poisťovne doposiaľ regresovali určitú časť poistného. „Nepreplatili vám to, lebo ste zabudli zaplatiť poistné. V tomto prípade rušíme možnosť regresu,“ vysvetlil Kamenický.
Ak však klienti prestanú platiť, poistenie, samozrejme, zaniká. Ďalší prípad z praxe je napríklad ten, že ak do 15 dní nenahlási klient poistnú udalosť, napríklad pre vážne zranenie, poisťovňa mu mohla regresovať výplatu poistného. „Po novom budú musieť poisťovne prihliadať udalosti osobitného zreteľa,“ uviedol Kamenický.
Podľa rezortu financií môžeme predpokladať, že navrhovaná úprava regresov sa premietne do zvýšenia poistného. Avšak podľa nich by to mala byť zanedbateľná výška. Poisťovne podľa ministerstva štandardne každoročne navyšujú poistné, pretože do jeho výšky zohľadňujú množstvo rôznych faktorov, o ktorých poistený nemá žiadnu vedomosť.
„Zvýšenie poistného z týchto dôvodov nepovažujeme za obzvlášť významné v porovnaní s jeho nárastom z iných dôvodov, napríklad v rámci inflácie, cien náhradných dielov, alebo cien opráv,“ uviedlo ministerstvo.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: RTVS, SITA, ČT24