Nové pravidlá pre STK? Návrh SNS poteší vodičov starších áut
- Rudolf Huliak označil STK za „šikanu“
- Spoločne s Dankom chcú meniť systém kontrol
- Rudolf Huliak označil STK za „šikanu“
- Spoločne s Dankom chcú meniť systém kontrol
Vlastníci áut vedia, že mať svoje motorové vozidlo je síce náramne praktické či niekedy aj zábavné, no údržba si vyžaduje množstvo času, peňazí a niekedy aj nervov. Jedným z najmenej obľúbených výletov, ktoré so svojím autom musíš absolvovať, je výjazd na STK. Strana SNS však súcití s vodičmi a chcú presadiť zaujímavú zmenu.
STK čakajú možné zmeny
Ako píše portál HNonline, SNS nesúhlasí s doterajšími pravidlami, podľa ktorým nové automobily musia ísť na kontrolu už po štyroch rokoch od kúpy. Chceli by presadiť dlhší interval – s novým autom by si šiel na STK až po piatich rokoch. Súčasné nastavenie technickej kontroly Rudolf Huliak označil za šikanu voči majiteľom starších áut.
SNS vyhlásila, že na schôdzi v septembri plánujú preložiť množstvo návrhov zákonov, ktoré sa budú venovať aj STK. Napríklad, chcú presadiť, aby nové automobily museli ísť na kontrolu až po piatich rokoch od kúpy, nie po štyroch.
„Nie sme národ, ktorý si môže každé tri roky kúpiť nové auto,“ povedal Rudolf Huliak na tlačovej konferencii. Tiež tvrdí, že by sa mohol zmeniť interval STK pri starších autách a to z dvoch na tri roky. Ďalšie zmeny by sa mali týkať aj samotných úkonov počas kontroly.
„Nie sú to ani percentá, sú to promile, čo sa týka miery zavinenia nehody z dôvodu technického stavu vozidla,“ povedal Huliak. Tvrdí, že súčasný stav technickej kontroly je šikana majiteľov starších vozidiel.
Vedúci strany SNS Andrej Danko tiež avizuje veľké zmeny. Na najbližšej koaličnej rade by mal predložiť niekoľko návrhov zákonov, o ktorých vyhlásil, že ľudí prekvapia.
Pozor na auto počas dovolenky
Auto, ktoré zostane počas dovolenky doma, treba zaparkovať na bezpečnom mieste, napríklad v garáži, vo dvore za plotom či na súkromnom pozemku u známych. Ak taká možnosť nie je, polícia odporúča nechať ho na frekventovanom mieste, kde sa pohybuje viac ľudí.
Zostať môže pod lampou pouličného osvetlenia alebo v lokalite chránenej monitorovacím systémom obce. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek. „V aute nenechávajte veci, ktoré by mohli zlodeja zaujať a speňažiť, ako sú navigácie, mobily, cenné veci, notebooky a podobne,“ upozornil Hájek.
Ak sa po návrate z dovolenky nájde auto s poškodeným zámkom, rozbitým oknom či so zmiznutými vecami, treba zavolať políciu. „S vozidlom ani vecami v ňom nemanipulujte, aby ste neznehodnotili prípadné stopy. Do príchodu polície zotrvajte na mieste, do vozidla si nesadajte, ničoho sa nedotýkajte a k vozidlu nikoho nepúšťajte,“ dodal hovorca.