Nové pravidlá pre vodičské preukazy prinesú zásadné zmeny. Týkajú sa jednej skupiny vodičov

  • Vodičské preukazy ovplyvnia nové pravidlá
  • Týkajú sa každého s klasickým vodičákom B
polícia, vodičský preukaz
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, MVSR
  • Vodičské preukazy ovplyvnia nové pravidlá
  • Týkajú sa každého s klasickým vodičákom B

EÚ dokončuje novú smernicu, ktorá ovplyvní vodičské preukazy. Ak máš preukaz skupiny B, pravdepodobne sa to týka aj teba.

Po novom budeš môcť šoférovať autá do 4,25 tony. Toto je skvelá správa pre tých, čo si chcú požičať karavan, potrebujú väčšie vozidlo, alebo ich zaujímajú elektrické obytné autá.

Rovnaké pravidlá pre všetkých občanov EÚ

Európsky parlament schválil v prvom čítaní zmenu, ktorá sa týka vodičských preukazov pre karavany a obytné autá. Čoskoro budeš môcť riadiť vozidlá s hmotnosťou do 4,25 tony, ak máš vodičák skupiny B.

Dnes môžeš s vodičákom B šoférovať len autá do 3,5 tony, ale EÚ plánuje zaviesť novú smernicu. Táto zmena zabezpečí rovnaké pravidlá pre všetkých občanov EÚ, vrátane Slovákov. Nový limit pre vodičák skupiny B bude 4,25 tony.

Európsky parlament teda smeruje k schváleniu tejto zmeny, ktorá sa dotkne aj karavanov a obytných áut.

Euroúradníci nakoniec upustili od dodatku, ktorý by obmedzil zvýšenie hmotnosti len na vozidlá s alternatívnymi pohonmi. To je skvelá správa pre všetkých, ktorí chcú šoférovať ťažšie dieselové autá.

V Nemecku je trh s karavanmi oveľa rozvinutejší než na Slovensku. Ako informuje portál promobil.de, miestni podnikatelia rozhodnutie Bruselu vítajú, pretože uľahčí život nováčikom, ktorí chcú skúsiť cestovanie a bývanie v karavanoch.

Drahšie a komplikovanejšie mýtne systémy

Nové pravidlá potešia hlavne rodiny, ktoré často potrebujú väčšie vozidlá a viac priestoru na batožinu. Zatiaľ si však na podrobnosti musíme počkať, pretože ich zverejnia až po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia od 6. do 9. júna 2024.

Na snímke sú autá
zdroj: Canva/Life of pix

Motoristi by mali byť opatrní s nadšením. Mnohé predpisy zostanú nastavené na limit 3,5 tony, čo môže spôsobiť problémy. V niektorých dovolenkových destináciách sa môžu objaviť drahšie a komplikovanejšie mýtne systémy pre vozidlá nad tento limit.

To môže znamenať vyššie náklady a viac administratívy pri cestovaní s ťažšími vozidlami. Napríklad v niektorých krajinách môžu vozidlá nad 3,5 tony podliehať prísnejším kontrolám a poplatkom, čo môže ovplyvniť plánovanie dovoleniek. Preto je dobré sa vopred informovať o miestnych pravidlách a prípadných dodatočných poplatkoch.

Vodičské kurzy pre skupinu Slovákov zadarmo

Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny môžu v rámci projektu Vzdelávanie mladých dospelých požiadať o príspevok na vodičské kurzy. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.

Cieľom je pomôcť mladým dospelým osamostatniť sa a podporiť ich pri uplatnení sa na trhu práce. Projekt je zameraný na získanie vodičského oprávnenia všetkých skupín (okrem A, AM, A1 a A2) a kvalifikačnej karty vodiča. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyhradilo na tento projekt 500-tisíc eur zo štátneho rozpočtu.

„Náš rezort dlhodobo pracuje na skvalitňovaní starostlivosti o tých najzraniteľnejších, ku ktorým patria aj deti odkázané na starostlivosť štátu v centrách pre deti a rodiny. Záleží nám na tom, aby mali zabezpečené nielen dobré podmienky počas dospievania, ale aby boli pripravení aj na prvé kroky na pracovnom trhu,“ vyhlásil štátny tajomník Branislav Ondruš.

Projekt je určený pre ľudí evidovaných na úradoch práce ako uchádzači o zamestnanie, alebo záujemcovia o zamestnanie. O príspevok môžu požiadať mladí dospelí, u ktorých po dosiahnutí plnoletosti pokračuje poskytovanie starostlivosti v centre pre deti a rodiny, plnoleté osoby, ktoré sa sústavne pripravujú na povolanie a bol im predĺžený pobyt v centre o maximálnych 24 mesiacov, ako aj maloleté deti, ktoré sa pripravujú na osamostatnenie.

„Okrem zaplatenia kurzov v plnej výške sme pre nich pripravili aj príspevok na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na kurzoch,“ doplnil Onduš.

Ako podať žiadosť?

Úrad bude uhrádzať kurzovné v plnej výške poskytovateľovi, ktorý zrealizoval vzdelávanie. Okrem toho môže úrad vyplatiť aj paušálny príspevok na pokrytie časti výdavkov samotnému žiadateľovi po splnení všetkých podmienok. Výška paušálneho príspevku je 0,95 eura na jednu vyučovaciu hodinu, maximálne 190 eur.

Záujemcovia môžu od 15. apríla podávať žiadosť o poskytnutie príspevku na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo poštou.

Formulár je dostupný na samotných úradoch, ako aj na webovej stránke ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Žiadosť treba predložiť najneskôr 30 kalendárnych dní pred začiatkom vzdelávania.

Ak je žiadateľom maloleté dieťa, žiadosť o poskytnutie príspevku podpíše zákonný zástupca, štatutárny zástupca centra pre detí a rodiny alebo súdom ustanovený opatrovník dieťaťa. V prípade schválenia úrad práce uzavrie so žiadateľom dohodu. Bez uzatvorenia dohody ešte pred začiatkom vzdelávania nie je možné príspevok žiadateľovi poskytnúť.

Zdroje: Topspeed.sk, promobil.de, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá