Nové satelitné fotky zachytávajú zbombardovaný Mariupol. Pred potravinami čakajú davy
- Takmer všetky mestské bloky v centre Mariupola boli zničené
- Úroveň škôd je šokujúca
- Ukazujú to aj nové satelitné snímky od Maxar Technologies
- Takmer všetky mestské bloky v centre Mariupola boli zničené
- Úroveň škôd je šokujúca
- Ukazujú to aj nové satelitné snímky od Maxar Technologies
Keďže komunikácia do a z Mariupolu prakticky neexistuje. Snímky poskytnuté spoločnosťou Maxar Technologies sú prvou obrazovou dokumentáciou, ktorá sa za niekoľko dní objavila, a zároveň nepochádza z ruskej propagandy.
Fotografie potvrdzujú, že v tomto meste došlo k desiatkam výbuchov. Oblasť na východ od zbombardovaného činoherného divadla, kde podľa úradov pri ruskom útoku zahynuli stovky ľudí, je v troskách. Na jednej satelitnej snímke vidno, že takmer na všetkých budovách chýbajú alebo sú vážne poškodené strechy.
Vo východnom Mariupole utrpela podobné škody ďalšia obytná štvrť. Takmer každý dom bol zbombardovaný. Zničený bol aj veľký obytný komplex v juhovýchodnej časti mesta, neďaleko železiarne a oceliarní Azovstal.
Satelitné fotografie ukazujú aj tých ľudí, ktorí prežili porážku. Pred supermarketom Metro v západnej časti mesta môžeme vidieť stovky ľudí čakajúcich v radoch na vstup do budovy. Na streche obchodu je vidno diery, ktoré tu vznikli po bombardovaní raketami.
Severovýchodne od mesta sú viditeľné ruské vojenské pozície vrátane vozidiel zaparkovaných priamo pri domoch. Starosta Mariupolu odhadol, že od pondelka zostalo v meste približne 160 000 ľudí.
Podmienky na uskutočnenie humanitárnych operácií, o ktoré sa usiluje Francúzsko s cieľom pomôcť obyvateľom mesta Mariupol, nie sú v „tejto fáze“ naplnené. Uviedol to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho telefonickom rozhovore so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.
Macron Putinovi predstavil misiu, ktorú sa Francúzsko usiluje uskutočniť spolu s Tureckom a Gréckom. Putin povedal, že „o tom popremýšľa“, uviedol predstaviteľ Elyzejského paláca.
Putin v telefonáte Macronovi povedal, že „nacionalisti“ v ukrajinskom meste Mariupol musia zložiť zbrane. Zloženie zbraní je podľa Kremľa potrebné na vyriešenie náročnej humanitárnej situácie v tomto meste na brehu Čierneho mora. „Ukrajinskí nacionalistickí militanti musia prestať klásť odpor a zložiť svoje zbrane,“ uvádza sa vo vyhlásení Kremľa.
Putin a Macron podľa AFP takisto hovorili aj o požiadavke Ruska, aby EÚ za dodávky ruského plynu platila v rubľoch. Macron už v piatok (25. marca) v Bruseli po summite EÚ oznámil, že Francúzsko spolupracuje s Tureckom a Gréckom na spustení humanitárnej operácie zameranej na evakuáciu ľudí z obliehaného Mariupola.
Ukrajina zatiaľ stále obviňuje Rusko, že nasilu presídľuje tisícky civilistov z Mariupola. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého Rusi umiestnili asi päťtisíc ľudí do dočasného tábora v obci Bezimenne východne od mesta, čo je vidieť na satelitných záberoch.
Ukrajinci hovoria o filtračných táboroch
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková tvrdí, že na územia ovládané Rusmi, bez akejkoľvek koordinácie s Kyjevom, premiestnili z Ukrajiny 40-tisíc ľudí.
BBC pripomína, že mnohí Ukrajinci majú v Rusku príbuzných a nie je jasné, koľko z nich tam šlo dobrovoľne, pričom uvádzané čísla nedokázali nezávisle overiť. Jeden z mariupoľských utečencov, ktorý sa momentálne nachádza v Rusku, sa však vyjadril, že ich „všetkých vzali nasilu“.
Niektorí ukrajinskí predstavitelia označujú ruské kroky za „deportácie“ do „filtračných táborov“, čo pripomína ruskú vojnu v Čečensku, keď tisícky Čečenov brutálne vypočúvali v provizórnych táboroch a mnohí z nich zmizli.
Ak bojujúca strana deportuje civilistov na svoje územie, je to medzinárodne považované za porušovanie ľudských práv. Rusko násilné presuny obyvateľov popiera.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu v rozhovore s nezávislými ruskými novinármi povedal, že ruské sily z mesta v rámci týchto deportácií odviedli viac ako dvetisíc detí. Situáciu v Mariupole pritom označil za humanitárnu katastrofu. Informoval o tom spravodajský portál CNN.
Podľa mestskej rady doposiaľ z bombardovaného Mariupola dokázalo ujsť asi 140-tisíc civilistov, no ďalších viac ako 160-tisíc je tam stále uväznených, pričom nemajú vodu, potraviny ani lieky.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: NBC News, BBC, CNN, BBC