Nové vedecké odhalenie: Prenatálne hormóny ovplyvňujú pitie v dospelosti. Prezradia ťa tvoje prsty
- Tvoje prsty môžu odhaliť sklony k pitiu alkoholu
- Štúdiu vedci vykonali na 258 študentoch
- Dlhší prstenník oproti ukazováku súvisel s vyšším pitím

- Tvoje prsty môžu odhaliť sklony k pitiu alkoholu
- Štúdiu vedci vykonali na 258 študentoch
- Dlhší prstenník oproti ukazováku súvisel s vyšším pitím
Nová štúdia publikovaná v časopise American Journal of Human Biology naznačuje, že dĺžka tvojich prstov – konkrétne pomer medzi ukazovákom a prstenníkom – môže predpovedať, koľko alkoholu konzumuješ.
Výskumníci zistili, že študenti s dlhším prstenníkom v porovnaní s ukazovákom mali tendenciu piť viac alkoholu, najmä muži. Tieto pomery prstov pravdepodobne odrážajú hladiny hormónov v maternici, čo znamená, že korene správania spojeného s pitím alkoholu môžu vznikať už pred narodením. Informuje o tom web psypost.
Ako prebiehala štúdia
Výskumný tím zložený z vedcov zo Swansea University a Lekárskej univerzity v Lodži chcel preskúmať, či prenatálne vystavenie hormónom môže formovať budúce správanie, ako napríklad užívanie alkoholu, u ľudí, ktorí nie sú od alkoholu závislí.
Skoršie štúdie ukázali spojitosť medzi takzvaným „pomerom prstov“ a problémami s alkoholom v klinických populáciách, ale sila tohto vzťahu u bežných konzumentov alkoholu nebola taká jasná. Súčasná štúdia sa snažila túto medzeru vyplniť priamym meraním dĺžky prstov a ich porovnaním s užívaním alkoholu na veľkej vzorke vysokoškolských študentov.
Na testovanie svojich hypotéz výskumníci získali 258 študentov z Lekárskej univerzity v Lodži v Poľsku. Vzorka zahŕňala 169 žien a 89 mužov s priemerným vekom približne 22 rokov. Výskumníci zmerali výšku, hmotnosť a dĺžky prstov každého účastníka na oboch rukách.
Konkrétne vypočítali pomer medzi druhým prstom (ukazovákom) a štvrtým prstom (prstenníkom), známy ako pomer 2D:4D. Nižšie pomery znamenajú, že prstenník prevyšuje dĺžkou ukazovák. Tento pomer údajne odráža množstvo testosterónu a estrogénu, ktorému bol človek vystavený počas skorého tehotenstva.
Na posúdenie užívania alkoholu účastníci vyplnili poľskú verziu testu identifikácie porúch spojených s alkoholom, desaťpoložkový dotazník vyvinutý Svetovou zdravotníckou organizáciou. Tento nástroj poskytuje skóre od 0 do 40, pričom vyššie skóre naznačuje väčšie riziko škodlivého pitia.
Umožnil tiež výskumníkom odhadnúť, koľko gramov alkoholu každá osoba konzumovala týždenne. Účastníci vyplnili formulár anonymne po zaznamenaní dĺžky ich prstov a výskumníci ich výsledky zoskupili do kategórií na základe úrovne rizika, od abstinentov až po potenciálne závislých.
Výsledky a zistenia
Výskumníci zistili, že študenti s nižšími pomermi prstov, najmä na pravej ruke, uvádzali vyššiu konzumáciu alkoholu. Tento vzťah výrazne prevládal u mužov.
Napríklad muži s nižšími pomermi 2D:4D na pravej ruke mali vyššie skóre užívania alkoholu a týždenne konzumovali viac alkoholu. Tieto asociácie dosahovali stredné až silné hodnoty. U žien sa prejavili menšie, ale stále prítomné asociácie. Pozoruhodne, pomery prstov ľavej ruky nepreukázali žiadnu súvislosť s užívaním alkoholu.
Keď výskumníci podrobnejšie skúmali veľkosť tela, zistili, že vyšší a ťažší muži pili tiež viac. Tieto fyzické vlastnosti však nevysvetľovali spojitosť medzi pomermi prstov a konzumáciou alkoholu. Dokonca aj po zohľadnení výšky, hmotnosti a dĺžky prstov zostal pomer prstov významným prediktorom množstva alkoholu, ktoré niekto pil. Naopak, merania veľkosti tela už nesúviseli s užívaním alkoholu, keď výskumníci zohľadnili pomer prstov.
Biologické korene správania
Výsledky podporujú myšlienku, že prenatálne vystavenie hormónom môže hrať úlohu pri formovaní správania súvisiaceho s alkoholom v neskoršom živote. Nižší pomer 2D:4D údajne naznačuje vyššie vystavenie testosterónu a nižšie vystavenie estrogénu pred narodením.
Tieto hladiny hormónov pravdepodobne ovplyvňujú vývoj mozgu vrátane vlastností súvisiacich s citlivosťou na odmenu a riskovaním. Keďže užívanie alkoholu, najmä vo vysokých dávkach, sa často spája s tendenciami riskovať, výskumníci naznačujú, že skoré vystavenie hormónom môže zvýšiť pravdepodobnosť silnejšieho pitia práve touto cestou.
Zaujímavé je, že asociácia medzi pomerom prstov a konzumáciou alkoholu dominovala na pravej ruke a u mužov, čo je vzor pozorovaný aj v iných štúdiách. Môže to odrážať špecifické účinky hormónov počas fetálneho vývoja v závislosti od pohlavia, keďže muži majú typicky nižšie pomery 2D:4D ako ženy.
Štúdia tiež posilňuje myšlienku, že merania pravej ruky vykazujú vyššiu citlivosť na účinky prenatálnych hormónov ako merania ľavej ruky.
Obmedzenia a budúce smerovanie výskumu
Štúdia vykazuje niekoľko obmedzení. Jedným z problémov je nerovnováha medzi mužskými a ženskými účastníkmi, keďže vo vzorke prevládali ženy v takmer dvojnásobnom počte. Takáto situácia bežne nastáva na lekárskych univerzitách v Poľsku, kde štúdia prebiehala, no mohla ovplyvniť výsledky.
Taktiež, hoci sa štúdia zameriavala na konzumáciu alkoholu, nezbierala údaje o iných prejavoch správania – ako napríklad impulzivita alebo vyhľadávanie vzrušenia – ktoré by mohli vysvetliť súvislosť medzi pomerom prstov a pitím.
Ďalší faktor, ktorý štúdia nezohľadnila, predstavuje genetika. Niektoré genetické variácie ovplyvňujú metabolizmus alkoholu a riziko závislosti od alkoholu. Hoci štúdia zdôrazňuje úlohu prenatálneho vystavenia hormónom, neskúma potenciálne interakcie s genetickými rizikovými faktormi. Navyše, užívanie alkoholu ovplyvňuje množstvo environmentálnych a sociálnych faktorov, ktoré analýza nezahrnula.
Výskumníci tiež poznamenávajú, že správanie spojené s riskovaním vrcholí počas dospievania a ranej dospelosti – presne vo vekovej skupine, ktorú táto štúdia skúmala. Keďže nižšie pomery prstov súvisia s väčšími tendenciami riskovať, súvislosť medzi dĺžkou prstov a užívaním alkoholu možno odráža širší osobnostný profil.
Budúce štúdie by mohli skúmať, či pomery prstov predpovedajú nielen pitie, ale aj iné správanie, ako napríklad hazardné hry, užívanie dr*g alebo bezohľadnú jazdu.
Napriek týmto obmedzeniam zistenia dopĺňajú rastúci súbor dôkazov, že korene určitých správaní siahajú až k biologickým faktorom formovaným pred narodením. Hoci samotná dĺžka prstov nemôže určiť zvyky človeka, môže slúžiť ako jedna z mnohých indícií o predispozíciách, ktoré interagujú so životnými skúsenosťami.
Výskumníci dúfajú, že ďalšia práca objasní, ako prenatálne podmienky ovplyvňujú správanie dospelých a či tieto poznatky pomôžu pri prevencii škodlivých vzorcov užívania alkoholu.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Psypost, Onlinelibrary, WHO