Novela zákona pomôže jednej skupine študentov. Univerzity im prispôsobia školné či kredity
- Novela zákona pomôže tehotným študentkám a rodičom
- Univerzity budú lepšie prihliadať na ich záťaž
- Novela zákona pomôže tehotným študentkám a rodičom
- Univerzity budú lepšie prihliadať na ich záťaž
Pre mnohé študentky ešte donedávna tehotenstvo znamenalo, že sa im štúdium poriadne sťaží. Novela zákona by im však mala vyjsť v ústrety. Zabezpečí, že sa školy o rodičov malých detí postarajú. Budú viac prihliadať na záťaž, ktorej mladí rodičia aj tehotné študentky čelia.
Na vysokých školách (VŠ) sa totiž upraví prístup k podpore tehotných študentiek a študentov, ktorí sa starajú o deti do troch rokov. Zmeny sa dotknú aj študentov, ktorí sa starajú o dieťa so zdravotným postihnutím mladšie ako päť rokov.
Úprava sa týka najmä učebných plánov, prerušení štúdia a platenia školného. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách, ktorá v nedeľu nadobudla účinnosť.
„V oblasti školného už v súčasnosti nie je vylúčené, aby vysoké školy mali upravené zníženie alebo úplné odpustenie školného pre túto skupinu, avšak aplikačná prax ukázala, aby úľava na školnom bola upravená generálne na úrovni zákona,“ vysvetlili predkladatelia novely vysokoškolského zákona, ktorú v júni prijal parlament.
Novela upravuje, za akých podmienok môže rektor VŠ odpustiť školné pri tehotných študentkách a študentoch starajúcich sa o dieťa do troch rokov.
Odpustia im školné
„Vysoká škola má podľa novej právnej úpravy vytvárať zodpovedajúce podmienky štúdia pre tehotné študentky a pre študentov, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako tri roky, bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. VŠ prihliada na potreby týchto študentov najmä pri tvorbe študijných plánov, povoľovaní prerušenia štúdia a určovaní najdlhšieho celkového obdobia prerušenia štúdia,“ ozrejmili predkladatelia.
Zároveň sa podľa novej legislatívy budú zohľadňovať pri počte hodín ustanovenia, ktoré upravujú záťaž študenta prostredníctvom ECTS kreditov (European Credit Transfer and Accumulation System). Každý študijný program má určenú záťaž pre jednotlivé predmety vyjadrenú v ECTS kreditoch.
Štandardná záťaž sa vyjadruje počtom 60 kreditov pri študijných programoch prvého stupňa, druhého stupňa alebo študijných programoch spájajúcich prvý a druhý stupeň bez ohľadu na formu štúdia. Doterajšie znenie zákona podľa predkladateľov nezohľadňovalo rovnaké definovanie záťaže študenta v dennej a externej forme štúdia pri definovaní váhy 1 ECTS kreditu.
Majú nárok aj na štipendium
Tehotenské štipendium finančne podporuje tehotné študentky s trvalým pobytom na Slovensku, ktoré nemajú nárok na tehotenský príspevok. Štipendium slúži na pokrytie zvýšených výdavkov spojených s tehotenstvom a prípravou na narodenie dieťaťa.
Má naň nárok študentka vysokej školy, ktorá študuje v dennej alebo externej forme, a to na prvom, druhom alebo treťom stupni štúdia. Platí to aj pre študentky s prerušeným štúdiom z dôvodu tehotenstva.
Žiadosť o štipendium si študentky podajú na vysokej škole. Musia priložiť lekárske potvrdenie o tehotenstve a potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že nemajú nárok na tehotenský príspevok. Štipendium vo výške 200 eur mesačne sa poskytuje od prvého dňa mesiaca, v ktorom bola žiadosť podaná. Vypláca sa mesačne na bankový účet študentky.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TASR, MINEDU