Novinári boli v deň útoku na Izrael pripravení, akoby o ňom vopred vedeli

  • Novinári spravodajských agentúr čelia obvineniam v súvislosti s Hamasom
  • Ich konanie v deň útoku totiž malo byť v rozpore s profesionálnou etikou
Palestínčania prechádzajú okolo zničenej oblasti
Novinári sa mali zúčastniť izraelského masakru Reprofoto: TASR/AP, Majdi Mohammed
  • Novinári spravodajských agentúr čelia obvineniam v súvislosti s Hamasom
  • Ich konanie v deň útoku totiž malo byť v rozpore s profesionálnou etikou

Novinári z popredných spravodajských kanálov vrátane The New York Times, AP, Reuters a CNN sa 7. októbra 2023 mali pripojiť k teroristom Hamasu z pásma Gazy, aby zdokumentovali hrôzostrašné udalosti. Dané tvrdenie vyplýva z investigatívnej správy mediálneho dozorného orgánu HonestReporting. 

Organizácia, ktorá pracuje na odhaľovaní protiizraelskej zaujatosti v zahraničnej tlači, vzniesla pri vyšetrovaní závažné etické otázky týkajúce sa prítomnosti fotografov z uvedených médií po boku teroristov Hamasu.

 

Denník The Jerusalem Post uvádza, že daná situácia okrem iného vyvoláva otázku, či si fotografi boli vopred vedomí úmyslu masaker uskutočniť a ako sa tak rýchlo dostali na miesto činu. 

Dovolil im Hamas byť tam? Mali títo novinári súhlas na vstup do Izraela spolu s teroristami? Informovali fotografi svojich redaktorov, že sprevádzali teroristov pri útokoch proti Izraelčanom?

„Asociácia zahraničnej tlače je mimoriadne znepokojená tým, že nedávne vyhlásenia izraelskej vlády môžu podporiť podnecovanie proti novinárom dokumentujúcim vojnu. Asociácia zahraničnej tlače plne dôveruje vyšetrovaniu spravodajskej organizácie,“ píše sa vo vyhlásení Izraelskej asociácie pre zahraničnú tlač.

Podľa vyšetrovania fotografií, zblízka zdokumentovali únosy civilistov a vojakov, či útok na tank. Okrem toho novinár CNN na voľnej nohe odvysielal zábery horiaceho tanku a sprevádzal teroristov do Gazy. 

CNN však objasnila, že 7. októbra nebol Hassan Eslaiah (autor fotografií) zamestnaný v CNN a taktiež ani nepoužila žiadne jeho zábery z tohto dňa. Prvýkrát ho CNN zamestnala 10. októbra.

Novinári sú „pod paľbou“ kritiky

K spomínanému incidentu sa vyjadrila aj agentúra AP. „Úlohou AP je zachytávať správy a fotografie z udalostí, ktoré sa dejú na celom svete, kedykoľvek. AP používa fotografie od nezávislých pracovníkov z celého sveta vrátane Gazy,“ povedala hovorkyňa Nicole Meyerová.

Denník New York Times na tieto obvinenia reagoval tvrdením, že „obvinenie, že ktokoľvek v denníku The New York Times vopred vedel o útokoch Hamasu, alebo sprevádzal teroristov Hamasu počas útokov, je nepravdivé a poburujúce. Naši novinári na mieste v Izraeli a Gaze sú ohrození.“

Národné riaditeľstvo pre verejnú diplomaciu úradu premiéra uviedlo, že s najväčšou vážnosťou zastáva názor, že fotožurnalisti spolupracujúci s medzinárodnými médiami sa pripojili k pokrytiu brutálnych činov vrážd spáchaných teroristami Hamasu 7. októbra v komunitách susediacich s pásmom Gazy.

„Títo novinári boli spolupáchateľmi zločinov proti ľudskosti, ich konanie bolo v rozpore s profesionálnou etikou,“ uviedlo riaditeľstvo. Národné riaditeľstvo verejnej diplomacie požaduje okamžité opatrenia.“

AKTUALITY z bojov

7. obrnená brigáda IDF prepadla kanceláriu patriacu Muhammadovi Sinwarovi, bratovi vodcu Hamasu Yahya Sinwara, a skonfiškovala teroristické vybavenie a brožúry Hamasu.

Uvedený oddiel taktiež zaútočil aj na vojenské stanovište a výcvikový tábor patriaci Hamasu. Našla desiatky zbraní, rakiet, dronov, máp, komunikačných zariadení, mínometov a technologických zariadení.

Palestínsky islamský džihád je taktiež ochotný prepustiť dvoch izraelských rukojemníkov, ktorých zadržiava. Vo štvrtok to podľa správ izraelských médií oznámil hovorca teroristickej skupiny. Na základe identifikácie sa ukázalo, že ide o zadržiavaných menom Hanna Katzir (77) a Yagil Yaakov (12), obaja z kibucu Nir Oz. 

Zdroje: The Jerusalem Post , The Jerusalem Post , The Jerusalem Post 

Najnovšie videá

Trendové videá