Novodobá epidémia: Sedavé zamestnanie má vplyv aj na tvoje psychické zdravie, je nebezpečnejšie ako fajčenie
- Nadmerné sedenie sa stáva novodobým zabijakom, ktorého sa obávajú mnohí lekári
- Okrem fyzických komplikácií ovplyvňuje aj naše duševné zdravie
- Nadmerné sedenie sa stáva novodobým zabijakom, ktorého sa obávajú mnohí lekári
- Okrem fyzických komplikácií ovplyvňuje aj naše duševné zdravie
Technologický pokrok nám uľahčuje každodenné fungovanie. Mnohých z nás však prilepil k stoličke a ľudí so sedavým životným štýlom pribúda. Menej pohybu a viac sedenia kráča ruka v ruke s mnohými zdravotnými problémami.
Považuje sa za hlavnú príčinu epidémie obezity a článok publikovaný v Harvard Business Review dokonca sedavý spôsob života prirovnáva k fajčeniu.
Väčšina z nás si ani neuvedomuje, koľko hodín denne presedí. Považujeme to za niečo úplne prirodzené a pre množstvo profesií vykonávaných za počítačom je sedavá práca nevyhnutná. Počas práce alebo vyučovania v škole sedíme minimálne štyri až osem hodín. Tým to však nekončí. Sedenie zahŕňame aj do nášho voľného času, na gauči či pred televízorom. Navyše, robia aj všetci okolo nás, takže prečo by to nemalo byť v poriadku?
Viacero štúdii dokázalo, že sedavý spôsob života má negatívny dopad na naše zdravie. Nejde len o priberanie na váhe. Tento novodobý zlozvyk škodí mozgu, zhoršuje pamäť a ročne zabije viac ľudí ako HIV. Portál Lifehack uvádza definíciu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení, ktoré sedavý spôsob života definuje ako životný štýl, pri ktorom presedíš minimálne 6 hodín denne, prípadne minimálne 6 hodín denne vykonávaš nejakú činnosť, ktorá si vyžaduje minimálny výdaj fyzickej energie.
Ráta sa aj ležanie
Sedavý život teda spôsobujú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní. Keď sa tieto aktivity počas dňa nahromadia natoľko, že pri nich presedíme alebo preležíme viac ako 6 hodín, máme podľa lekárov sedavý spôsob života. Takto dnes žije väčšina z nás. Je nebezpečný a zároveň aj ostro kontrastuje so životom, aký žili naši predkovia. Aby sa dnes človek dostal na úroveň fyzickej aktivity našich predkov – lovcov a zberačov, musel by denne prejsť až 19 kilometrov, prirovnáva časopis The Economist.
Výskum publikovaný v roku 2010 ukázal, že sedavý spôsob života a nedostatok pohybu výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky, cievnych chorôb, depresie, oslabuje imunitu. Dokonca aj u ľudí, ktorí sedenie kombinovali s fyzickou aktivitou.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy máš podľa štatistík sedavý život? Vedci vyčíslili presný počet hodín, kedy ležíme alebo sedíme počas dňa
- Čo sa deje s tvojím telom a aké ochorenia ti hrozia, ak príliš dlho sedíš
- Ako kompenzovať 8 hodín v práci za počítačom
- Nemusí ísť len o beh alebo posilňovňu, prinášame veľa drobných trikov, ktoré zvládne robiť úplne každý
- Šokujúce zistenia o tom, ako si skracuješ život a ničíš zdravie, ale aj čo robiť, aby si žil dlhšie, si prečítaš po odomknutí článku
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko