Novorodenec ležal v bratislavskom Hniezde záchrany dni, našli ho bez známok života
- V bratislavskom Hniezde záchrany našli bezvládne telo novorodenca
- V inkubátore nefungovala signalizácia, ležal tam niekoľko dní
- V bratislavskom Hniezde záchrany našli bezvládne telo novorodenca
- V inkubátore nefungovala signalizácia, ležal tam niekoľko dní
TV Joj prišla s mimoriadne smutnou správou z bratislavskej nemocnice. V Hniezde záchrany v Národnom ústave detských chorôb našli novorodenca, ktorý už nedýchal. Televízia dodáva, že šlo o chlapca a nepovšimnutý mal v Hniezde záchrany ležať niekoľko dní.
Bezvládne telo našli pri rannej kontrole
Nevládne telo bábätka našli dnes ráno. V bratislavských Kramároch je v súčasnosti polícia, ktorá celú udalosť vyšetruje. Portál Noviny.sk uvádza, že do nemocnice dorazili vyšetrovatelia z kriminálnej polície, koroner aj kriminalistický technik.
V Hniezde záchrany v našom hlavnom meste nemala fungovať signalizácia. Chlapec mal preto v inkubátore ležať niekoľko dní bez toho, aby si ho niekto všimol. TV JOJ uvádza, že im informáciu potvrdilo viacero zdrojov. Chlapčeka našli v inkubátore dnes ráno pri kontrole.
Hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická potvrdila, že v priebehu dnešného dopoludnia skutočne našli v inkubátore Hniezda záchrany dieťatko. Vtedy už nejavilo žiadne známky života. Približuje, že okamžite kontaktovali políciu, s ktorou prípad ďalej riešia.
Hniezda záchrany
Hniezda záchrany sú verejné inkubátory. Ženy, ktoré dieťa z nejakého dôvodu nechcú, do nich môžu po pôrode novorodenca odložiť, a to do 6. týždňa po narodení. Uchránia ho tak pred smrťou a dajú mu reálnu šancu na život. Na Slovensku vznikli prvé Hniezda záchrany v roku 2004.
Inkubátory sú verejne prístupné a anonymné. Matka do nich môže novorodenca odložiť beztrestne, s prísľubom, že nikto nebude pátrať po jej pôvode či po pôvode dieťaťa. Hniezda záchrany sú spravidla umiestnené v budovách nemocníc, z vonkajšej strany, čím sa zabezpečuje jednoduchý prístup z ulice.
Hniezdo záchrany je považované za jednu z krízových možností záchrany detského života. Dieťaťu zabezpečuje najzakladanejšie právo – právo na život.
Dieťa, ktoré sa ocitne v inkubátore, je anonymné a právne voľné. V praxi to znamená, že sa po zápise do matriky môže začať adopčný proces. Biologická matka sa môže po dieťa vrátiť, kým súd nevydá právoplatné rozhodnutie o jeho adopcii. Veľa času na rozmyslenie preto nemá.
Ak súd o už o adopcii rozhodol, biologická matka nemá na návrat k dieťaťu žiaden nárok. Ukončenie adopčného procesu je individuálne, môže trvať mesiac, ale aj celé mesiace.
Ani v prípade, že to biologická matka stihne, nie je isté, že jej bude dieťa opäť zverené. Najprv musí kontaktovať nemocnicu a preukázať, že je skutočne matkou bábätka.
V spolupráci so sociálnou sestrou musí kontaktovať sociálny odbor Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Následne rozhoduje súd, či je matka spôsobilá na to, aby sa o dieťa postarala. Súd zvažuje dôkazy a hodnotí psychické aj sociálne hľadisko.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Noviny.sk, Naše zdravie