Nový dizajn policajných áut rozbláznil Slovákov. Vybrali si jasného víťaza, píše Lucia Jesenská
- Policajné vozidlá budú mať nový dizajn
- Slovenský startup získal miliónovú investíciu
- Príbeh architektky, ktorá zanechala stopu aj na Slovensku
- Policajné vozidlá budú mať nový dizajn
- Slovenský startup získal miliónovú investíciu
- Príbeh architektky, ktorá zanechala stopu aj na Slovensku
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Ľudia rozhodli o nových farbách policajných áut. Od Matoviča prišla studená sprcha
- Slovenský startup podpísal miliónovú investíciu. Podporuje ho aj vedec Pavol Čekan
- Nazývali ju kráľovnou architektúry. Rukopis Zahy Hadid nájdeš aj na Slovensku
Nová farba policajných áut
Pred niekoľkými dňami sme ťa informovali o tom, že Polícia Slovenskej republiky modernizuje dizajn policajných vozidiel. To však nie je všetko.
Pointa je v tom, že na sociálnej sieti vyzvali Slovákov, aby sa na výbere dizajnu participovali. Ľudia mali hlasovať pod jedným z príspevkov a konkrétne prostredníctvom jednotlivých smajlíkov. Hlasovanie trvalo do konca týždňa a verejnosť už pozná výsledky, a to aj napriek tomu, že ich polícia ešte oficiálne nepredstavila.
Slováci si mohli vyberať z troch dizajnov. Najväčší počet reakcií získal prvý návrh, za ktorý hlasovalo až 35-tisíc fanúšikov. Len o tisíc menej hlasov získal návrh číslo dva. Posledný dizajn sa páčil 29-tisícom Slovákov.
O tom, že verejnosť sa pod týmto príspevkom „vybláznila“, svedčí aj fakt, že podľa polície išlo o ich najvirálnejší status v histórii sociálnych sietí. Oficiálneho hlasovania sa totiž zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.
Tento príspevok však neprekypoval iba „hlasmi“. Pod príspevkom už od začiatku pribúdalo množstvo komentárov, ktoré nie sú práve pozitívne.
Jedna skupina zastáva názor, že ide o zbytočný krok a ľudia si myslia, že Policajný zbor by mal peniaze, ktoré sú určené na vozidlá, investovať do niečoho iného.
Iní poukazujú na to, že spomenuté návrhy sa podobajú vozidlám v ďalších krajinách. Konkrétne by malo ísť o Anglicko, Česko alebo Nemecko.
Sú však aj komentujúci, ktorí si farebné návrhy spájajú s ukrajinskou vlajkou. K zmene dizajnu sa vyjadril aj Igor Matovič, ktorého vyjadrenie si môžeš prečítať v našom článku.
Miliónová investícia
Pravidelne ťa informujeme o novinkách vo svete investícií a startupov a dnes to nebude inak. Slovenský startup totiž podpísal miliónovú investíciu. Ide o spoločnosť, ktorá je jednorožcom v oblasti poznania svojho tela.
To je totiž základ. Podstatou však je, že to, čo my vidíme v zrkadle, nie je ani zďaleka všetko. Na to tu je startup DNA ERA, ktorý sa špecializuje na testy, ktoré vďaka analýze tvojej DNA zistia, na čo máš predispozície.
O tom, že ľudia túto službu privítali, svedčí aj fakt, že biotechnologický startup si vybudoval dobrú pozíciu na českom a slovenskom trhu za pomerne krátky čas. Dnes však plánuje expanziu aj na nové trhy a inovácie v rámci svojho portfólia produktov.
K dosiahnutiu cieľov spoločnosti pomôže kapitál od Crowdberry investorov. „Kapitál v podobe novej investície je pre nás odrazovým mostíkom na ceste k rozšíreniu nášho produktového portfólia,“ hovorí CEO a zakladateľka spoločnosti Michaela Šišková.
Vďaka podpore investorov sa budú pomôcť zamerať na ponuku nových testov a moderného prístupu k zdraviu a prevencii, ktorá je v posledných rokoch dôležitou témou.
Okrem genetičky Michaely Šiškovej za vznikom startupu stojí aj jej manžel, matematik Jakub Šiška. Za spomenutie rozhodne stojí aj to, že priamu genetickú analýzu DNA vykonáva pomocou vlastného softvéru.
A čo sa vďaka DNA ERA o svojom tele dozvieš? Ako o sebe sám startup tvrdí, vďaka tejto analýze a získaným výsledkom ti pomôžu ovládnuť budúcnosť. Dozvieš sa totiž informácie nielen o svojom súčasnom zdravotnom stave, ale aj o predispozíciách.
Celé to začína pri vzorke slín. Kuriér ti doručí odberový balíček, ty si následne urobíš ster z ústnej dutiny a spätne ho pošleš spoločnosti bezplatným kuriérom. Následne prebieha analýza, ktorá trvá maximálne 5 týždňov.
Po analýze budeš mať v rukách kompletný rozbor svojho zdravotného stavu, nutričných predispozíciách či športovom potenciáli. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si náš článok.
Ikonická architektka
Slovensko je plné rôznych architektonických skvostov. Stojí za nimi množstvo osôb a jednou z nich je Zaha Hadid. Toto meno dnes možno nepozná veľa ľudí, no minimálne v Bratislave by malo byť známe.
Táto žena sa totiž spája s bratislavskými vežami, ktoré poznáme ako SKY PARK. My sme si pre teba pripravili príbeh tejto architektky, ktorý je plný pádov a vzostupov.
Hadid dnes už nežije, no narodila sa v irackom Bagdade a pochádzala z rodiny ekonómov a podnikateľov. Tí sa jej snažili zabezpečiť tú najlepšiu budúcnosť a v dôsledku toho navštevovala dievčenskú školu vo Švajčiarsku.
Po nej vyštudovala matematiku na Americkej univerzite v Bejrúte. Meno Zaha Hadid sa s architektúrou začalo spájať v roku 1972, kedy odišla za štúdiom architektúry do Londýna. O jej súkromí toho síce veľa nevieme, no svoj rukopis zanechala na mnohých jedinečných stavbách.
Hadid nazývali aj „papierová architektka“. Túto prezývku si získala vďaka návrhom pre Opera House vo Walese alebo pre The Peak. Jej nákresy sa do reality totiž nikdy nedostali. Avšak, so svojou maľbou The Peak Project Hong Kong zvíťazila vo významnej súťaži.
O tom, prečo mnoho jej návrhov zostalo iba na papieri, sa diskutuje dodnes. Pravdou však je, že boli na tú dobu príliš avantgardné na to, aby boli zrealizované. Aj napriek tomu, že v kariére architektky sa jej príliš nedarilo, svoje farebné obrazy vystavovala v tých najveľkolepejších múzeách.
Prišiel však čas, keď sa svojej povesti papierovej architektky zbavila. Bolo to v 90. rokoch, kedy sa jej podarilo zrealizovať prvý projekt – stala sa ním požiarna stanica Vitra vo Weil am Rhein v Nemecku.
Projekty, ktoré sa Hadid na konci 90. rokov podarilo zrealizovať, boli skvelým príkladom toho, že hoci boli náročné, dali sa uskutočniť. Jej rukopis sa dostal dokonca aj za veľkú mláku, kde sa v štáte Ohio zrealizoval jej návrh na centrum súčasného umenia v meste Cincinnati.
Hoci bol spočiatku štýl tejto architektky nechcený, podarilo sa jej získať Pritzkerovu cenu, ktorá je v súčasnosti považovaná za najprestížnejšie ocenenie v tejto oblasti. Celý príbeh o Zahe Hadid si prečítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Nauč sa lacno cestovať. Tipy a triky, ktoré ti ušetria stovky eur
- Za pivo pýtajú aj 10 eur. Dovolenka v Chorvátsku sa pekne predraží
- Turecko zaútočí v Sýrii. Šéf NATO chápe turecké obavy z terorizmu
- Generácia Z chce „duševnú PN“. Záleží jej na nej viac ako na výške platu