Nový dôkaz o masakroch v Buči: Rusi viedli mužov na popravu, všetci boli neozbrojení
- Buča sa stala jedným z mnohých symbolov ukrajinského utrpenia
- Nové videá ukazujú, ako Rusi v meste viedli na popravu deväť mužov
- Buča sa stala jedným z mnohých symbolov ukrajinského utrpenia
- Nové videá ukazujú, ako Rusi v meste viedli na popravu deväť mužov
Mestečko na predmestí Kyjeva sa stalo symbolom ruskej agresie. Fotografie z Buče obleteli celý svet. Našli sa však aj takí, ktorí tvrdili, že masaker si Ukrajinci zinscenovali sami alebo že ľudia na fotografiách sú herci či figuríny.
Americký denník The New York Times však po niekoľkých týždňov od oslobodenia mesta zverejnil videá, ktoré jasne dokazujú, že zverstva páchali Rusi.
Novinári strávili v Buči niekoľko dní a od miestnych ľudí sa snažili zistiť, čo vlastne sa v meste stalo. Nakoniec im k tomu dopomohli záznamy z bezpečnostnej kamery, ale aj video, ktoré natočil jeden z obyvateľov spoza svojho okna. Čo nebolo natočené, doplnili výpovede miestnych ľudí.
Vďaka nim sa im podarilo zrekonštruovať jeden z mnohých masakrov, ktorý sa odohral počas okupácie. Na jednom videu z 4. marca je vedieť, ako ruskí vojaci vedú v zástupe deviatich mužov so sklonenými hlavami. Niektorí majú ruky nad hlavou, iní sa držia opasku človeka pred sebou.
Takto kráčajú, až kým ich muži nepostavia pred plot a donútia ľahnúť na zem. V tomto momente sa video končí. To, čo nasledovalo ďalej, sa novinári dozvedeli až od miestnych ľudí a preživšieho masakru.
Podľa svedectiev ruskí vojaci odviezli mužov na svoju dočasnú základňu, bývalú kancelársku budovu. Nasledovali výstrely a mužov už nikto živých nikdy nevidel. Okrem 43-ročného Ivan Skyba, ktorý prežil.
„Postrelili ma a spadol som,“ povedal novinárom New York Times. „Spadol som a predstieral som, že som mŕtvy.“ Počkal, kým Rusi odídu a po 15 minútach z popraviska utiekol.
New evidence — including three videos obtained by The New York Times — shows how Russian paratroopers rounded up and executed at least eight Ukrainian men in Bucha on March 4, a likely war crime. https://t.co/EnA2q943Ds pic.twitter.com/BRMDeGo0u6
— The New York Times (@nytimes) May 19, 2022
Dôkaz vojnových zločinov
To, že muži boli naozaj zastrelení, dokazuje aj ďalšie video, ktoré nasnímal dron o deň na to. Záznam ukazuje mŕtve telá, pričom vedľa nich stoja dvaja ruskí vojaci. Jeden z mŕtvych mal na sebe modrú mikinu, rovnakú, akú mal jeden z mužov vo videu, ktoré ukazovalo, ako muži idú na popravu.
Novinárom sa tiež podarilo popravených mužov identifikovať. Väčšina z nich boli obyvatelia Buče. Po začatí vojny sa pridali k rôznym obranným silám, keďže by aj tak krajinu nemohli opustiť.
Denník sa domnieva, že videá by mohli slúžiť ako silný dôkaz pre stíhanie ruských výsadkárov zo 104. a 234. z vojnových zločinov. Myslí si to aj bývalý splnomocnenec Spojených štátov pre vojnové zločiny.
„Je to druh incidentu, ktorý by sa mohol stať silným argumentom pre stíhanie vojnových zločinov,“ povedal. Na videu je totiž vidieť, že muži boli odzbrojení.
Buča bola peklo
Po odchode ruských vojsk z Buče opisoval vojnové zvetrá aj starosta, ktorý prežil ruskú okupáciu tak, že sa skrýval. Sám videl niekoľko incidentov, pri ktorých Rusi zabili civilistov. Opísal, ako ruské jednotky oddelili od seba rôzne štvrte a tých, ktorí potrebovali vyhľadávať pomoc mimo svojich domovov, zavraždili.
„Mnoho ľudí zavraždili potom, ako im zviazali ruky za chrbát. Následne ich zblízka strieľali, presne ako pri poprave. Keď skončili s mučením, ľudí nahádzali jedného na druhého ako kopu dreva,“ opisoval správanie ruských jednotiek starosta Fedoruk.
Ruskí predstavitelia naďalej opakovane popierajú, že by sa pri invázii na Ukrajinu zamerali na civilistov. Dôkazy o masakroch v mestách okolo Kyjeva označujú ako falošné. K najnovším videám sa však odmietli vyjadriť.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: The New York Times, Startitup