Nový GPT-4 bude poslednou vylepšenou verziou. Treba nové nápady, hovorí šéf OpenAI

  • Spoločnosť OpenAI spustila vo svete revolúciu
  • Vek obrovských modelov AI sa už skončil, tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti
OpenAI
Ilustračný obrázok Unsplash/@boliviainteligente, Unsplash/@possessedphotography
  • Spoločnosť OpenAI spustila vo svete revolúciu
  • Vek obrovských modelov AI sa už skončil, tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti

Ohromujúce schopnosti, ktorými disponuje ChatGPT zo startupu OpenAI, vyvolali vo svete obrovský záujem. V dôsledku toho ľudia začali vo veľkom investovať do umelej inteligencie. 

Ako uvádza portál Wired, generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman oznámil, že výskumná stratégia, na základe ktorej sa zrodil robot, sa už skončila. Zatiaľ ale nie je presne jasné, odkiaľ budú budúce pokroky pochádzať.

Revolučný model

V posledných rokoch OpenAI prinieslo sériu pôsobivých pokrokov v AI (umelej inteligencii), ktorá pracuje s jazykom tým, že prevzalo existujúce algoritmy strojového učenia a následne ich upravilo na predtým nepredstaviteľnú veľkosť.

Ako sme ťa nedávno informovali, najpopulárnejší chatovací bot sa dočkal aktualizácie. Organizácia OpenAI uviedla najnovšiu verziu svojho jazykového modulu ChatGPT. Vytvorili GPT-4, ktorý je najnovším míľnikom v ich úsilí. GPT-4 funguje ako nástupca generácie GPT-3,5.

Najnovší modul prijíma obrazové a textové výstupy a vydáva textové výstupy. Ako uviedla samotná organizácia OpenAI, v mnohých veciach je menej schopný ako ľudia, no vykazuje výkonnosť na ľudskej úrovni v rôznych profesionálnych a akademických štandardoch.

GPT-4 bol pravdepodobne trénovaný za pomoci biliónov slov textu a mnohých tisícok výkonných počítačových čipov. Spoločnosť za celý proces zaplatila viac ako 100 miliónov dolárov.

Koniec zväčšovania modelov

Ďalšie kroky spoločnosti však už neprinesú žiadne zväčšenie modelov. „Myslím si, že sme na konci éry, kedy to budú tieto, ako obrie, obrie modely,“ uviedol Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI. „Vylepšíme ich inými spôsobmi,“ doplnil.

Jeho vyhlásenie naznačuje neočakávaný zvrat v pretekoch o vývoj a nasadenie nových algoritmov AI. Odkedy totiž OpenAI v novembri minulého roka spustila ChatGPT, Microsoft použil technológiu na pridanie chatbota do svojho vyhľadávacieho nástroja Bing a Google zas spustil konkurenčného chatbota s názvom Bard.

OpenAI
zdroj: Unsplash/Andrew Neel

Medzitým sa o úspech v oblasti AI snažia aj mnohé dobre financované startupy, vrátane Anthropic, AI21, Character AI a Cohere. Do budovania stále väčších algoritmov vkladajú obrovské zdroje v snahe dobehnúť technológiu OpenAI. 

Vyhlásenie generálneho riaditeľa OpenAI podporil aj Nick Frost, spoluzakladateľ spoločnosti Coher, ktorý predtým pracoval na AI v spoločnosti Google. Podľa jeho slov zväčšovanie modelov nebude fungovať donekonečna. 

„Existuje veľa spôsobov, ako vyrobiť transformátory tak, aby boli lepšie a užitočnejšie, a mnohé z nich nezahŕňajú pridávanie parametrov do modelu,“ hovorí Frost.

Kreatívnejšia verzia

Prvý z jazykových modelov OpenAI, GPT-2, bol ohlásený už v roku 2019. Jeho nástupca GPT-3 bol ohlásený hneď o rok na to. Išlo o ešte väčší model s neuveriteľnými 175 miliardami parametrov. 

Široké schopnosti GPT-3 generovať básne, e-maily a iný text pomohli presvedčiť ďalšie spoločnosti a výskumné inštitúcie, aby posunuli svoje vlastné AI modely na podobnú veľkosť. 

Nástupca GPT-3 by mal byť však oveľa výkonnejší. Podľa testov by mal byť model GPT-4 lepší až o 40 %, čo ukazuje nižšiu šancu výskytu nepravdivých či nezmyselných správ a reakcií zo strany chatGPT.

Spoločnosť uviedla, že GPT-4 dokáže zložiť advokátsku skúšku so skóre okolo 10 % tých najlepších účastníkov z testu, pričom GPT-3,5 sa v tejto skúške pohyboval pri spodných 10 %.

Novinkou oproti jeho staršej verzii je fakt, že GPT-4 dokáže spracovať až 25-tisíc slov, čo je osemnásobne viac ako jeho predošlá verzia. Podľa tvorcov má pokročilejšie schopnosti uvažovania, je bezpečnejší, presnejší, zvláda zložitejšie otázky a generuje kreatívnejšie odpovede.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Wired, Futurism, SIU, OpenAI

Najnovšie videá

Trendové videá