Nový hit: Gin zo slonieho trusu si získava srdcia ľudí po celom svete. Výťažok z predaja putuje do zvieracieho sirotinca
- Indlovu Gin zaujal netradičným spôsobom výroby, podmanil si USA či Nemecko
- Zložky, z ktorých je spracovaný, prešli tráviacim traktom slona
- Indlovu Gin zaujal netradičným spôsobom výroby, podmanil si USA či Nemecko
- Zložky, z ktorých je spracovaný, prešli tráviacim traktom slona
Gin zo slonieho trusu si postupne získava svojich milovníkov. Na úspech nápoja s netradičnou výrobou upozornila agentúra Reuters.
Ako uvádza portál Idnes.cz, na výrobu 3- až 4-tisíc fliaš tohto nápoju je potrebných zhruba päť veľkých vriec slonieho trusu. Ten sa usuší a umyje. Nestrávené zbytky ovocia, kvetov či listov z trusu sú následne sterilizované, usušené a nakoniec sa vylúhujú v gine.
Gin má mať zemitú chuť s nádychom ovocia. Umyté rastlinné prísady zo slonieho trusu sa však vplyvom ročného obdobia menia, čo sa odráža na chuti – šarže sú teda chuťovo odlišné, píše Reuters.
Ziskom pomáhajú slonom
Netradičný alkohol sa nazýva Indlovu Gin. Portál Novinky.cz uvádza, že názov pochádza z jazyka zulu, v ktorom Indlovu znamená slon. Produkt bol verejnosti bol predstavený už v roku 2018. Stojí za ním Les Ansley, pomáha mu aj jeho manželka Paula.
Indlovu Gin sa však stal populárnejším počas pandémie COVID-19. Jeho distribúciu rozšírili, aktuálne je dostupný aj v USA, Kanade, Nemecku, Švajčiarsku, Japonsku či Taiwane. Mesačne vyvážajú okolo 1 500 fliaš.
Pár zo získaných financií prispieva na slony. Ako informuje Reuters, 15 % zo zisku putuje do slonieho sirotinca.
Portál Novinky.cz prináša svedectvo Pauly Ansley, ktorá hovorí, že viacero ľudí reagujú na nápoj spočiatku odmietavo, no následne ho „ochutnajú a sú príjemne prekvapení, že im chutí“.
Káva zo slonieho trusu
Pri gine však nejde o ojedinelý prípad, zo slonieho trusu sa napríklad vyrába aj káva. Nazýva sa Black Ivory a jednou z najdrahších káv na svete, cena za jednu libru sa pohybuje okolo 1 000 až 1 500 dolárov.
Káva je svojou výrobou výnimočná – kávové zrná ručne vyberajú zo slonieho trusu. Ako sa píše na portáli Finweb, káva má vďaka takémuto spracovaniu jemnejšiu chuť, pretože enzýmy v žalúdku slona dokážu zbaviť kávové plody horkej chuti.
Za týmto „sloním“ nápadom stojí zase podnikateľ Blake Dinkin.
Zdroje: Reuters, Idnes.cz, Novinky.cz, Finweb