Nový modem od NASA prenáša dáta 100 krát rýchlejšie ako rádiové signály
- NASA pracuje na prvom modeme využívajúcom technológiu na báze svetla, ktorá umožní výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickými loďami a pozemnými stanicami.
- NASA pracuje na prvom modeme využívajúcom technológiu na báze svetla, ktorá umožní výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickými loďami a pozemnými stanicami.
Prístroj, ktorý má byť otestovaný na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice v roku 2020, je súčasťou širšieho projektu NASA s názvom Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Tento laserový systém, o ktorom vesmírna agentúra hovorí, že by mohol výrazne predbehnúť dnešnú rádiofrekvenčnú komunikáciu, umožní dátové prenosy rýchlosťami 10 až 100 krát väčšími, ako sú v súčasnosti možné.
foto: engadget.com
Nie je to prvýkrát, čo NASA experimentuje s laserovou komunikáciou miesto rádiových signálov. V roku 2013, agentúra dosiahla rekordnú rýchlosť sťahovania a odosielania z a na lunárny orbit – 622 megabitov za sekundu (Mb/s), respektíve 20 Mb/s – s ich Lunar Atmosphere and Dust Enivroment Explorerom (LADEE).
Nazvané ILLUMA (Integrated LCRD LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier) bude toto drobné zariadenie veľké asi ako mobilný telefón a to vďaka tomu, že NASA natlačila rad funkcií do jedného mikročipu. To znamená, že bude niekoľkonásobne menšie, ako optické prijímače s optickými vláknami používané v kozmických lodiach dnes.
„Integrovaná fotonika je ako integrovaný obvod, s výnimkou, že používa svetlo namiesto elektrónov na vykonávanie celého radu optických funkcií,“ povedal Don Cornwell, riaditeľ komunikačnej a navigačnej divízie NASA
foto: albanydailystar.com
Fotonický obvod nie je nič nové, ale zlepšovanie technológie bez vytvárania rýchlostných prekážok v ďalších komponentoch sa preukázalo ako trvalá výzva pre vedcov. Ak sa ale NASA podarí spojazdniť obvody tak, ako očakávajú, výhody by mohli byť obrovské, ponúkajúc menšie prístroje s oveľa lepším výkonom. A rovnako ako elektronické obvody, môžu byť tiež masovo vyrábané, čo znamená, že by ich výroba mala byť lacná.
„Táto technológia zjednoduší návrh optických systémov. Zníži spotrebu energie, veľkosť optických prístrojov, zlepší spoľahlivosť a zároveň umožňuje nové funkcie z nízko nákladového systému,“ hovorí vedúci ILLUMA, vývojár Mike Krainak z Goddardovho centra pre vesmírne lety.
foto: nasa.gov
Nová funkcionalita nebude výhodou len pre NASA v umožnení rýchlejších prenosov dát medzi satelitmi a pozemnými stanicami. Ak sa všetko podarí, novo vznikajúca fotonická technológia by mohla byť použitá vo všetkom, od lekárskeho využitia až po dátové centrá používané internetovými spoločnosťami.
„Je jasné, že naša stratégia využiť fotonické integrované obvody povedie k revolúcii vo vesmírnej komunikácií, ale aj vo vedeckých prístrojoch,“ povedal Krainak. „To, čo chceme urobiť, je zabezpečiť rýchlejšiu výmenu dát pre vedeckú obec… Google, Facebook, všetci sa začínajú zaujímať o túto technológiu. Ak bude integrovaná fotonika nákladovo efektívnejšia ako optické vlákna, bude využitá. Všetko k tomu smeruje.“
foto: esa.int
Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencealert.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko