Nový mutant nie je infekčnejší o vyše 70 %, ako tvrdili prvé odhady. Vedci už majú nové číslo
- Nová mutácia koronavírusu je o desiatky percent infekčnejšia ako pôvodný vírus
- Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia COVID-19 Taktiež by nemala byť odolná voči existujúcim vakcínam
- Nová mutácia koronavírusu je o desiatky percent infekčnejšia ako pôvodný vírus
- Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia COVID-19 Taktiež by nemala byť odolná voči existujúcim vakcínam
Odborníci ministerstva zdravotníctva posledných pár dní nepretržite analyzujú všetky dostupné informácie ohľadom novej mutácie koronavírusu, ktorú vedci objavili v južných častiach Británie.
Ako pred pár dňami informoval britský šéf rezortu zdravotníctva, nová mutácia mala mať o 70 % vyššiu schopnosť šírenia a vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus.
Čo je dôležité, jej šírenie je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi.
Nie je to až tak zlé
Najnovšia štúdia z London School of Hygiene And Tropical Medicine odhalila, že nová mutácia koronavírusu nie je až tak infekčná, ako sa pôvodne predpokladalo.
Podľa vedcov je nákazlivejšia nie o 70 ale 56 %. Stále však ide o vysokú hodnotu, ktorá môže viesť k dramatickému zhoršeniu pandémie.
Podľa vedcov mutácia pravdepodobne v budúcom roku spôsobí oveľa viac hospitalizácií a úmrtí, než ako Británia zaznamenala v roku 2020.
Vedci predpovedajú, že najlepšou možnosťou, ako by krajina mohla poraziť mutáciu, je „výrazné urýchlenie zavedenia vakcíny “. Spomínaná štúdia zatiaľ nebola recenzovaná odborníkmi.
Novú mutáciu vieme odhaliť
Na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo detekujú aj nový, infekčnejší variant koronavírusu. Ten je dobre zachytený aj antigénovým testom.
Mimochodom, aj vďaka nim sa britským vedcom podarilo zachytiť nový kmeň. Nezdalo sa im totiž vysoké množstvo negatívnych PCR testov u ľudí s pozitívnym antigénovým testom.
Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je podľa Mareka Krajčího jasné, že boj s ním bude o 40 % ťažší, ako s pôvodným typom vírusu.
„Záchranou pred totálnym premorením populácie, ktorú bude doprevádzať kolaps nášho zdravotného systému, je teda najmä očkovanie. Spike proteín, ktorý navodzuje imunitnú odpoveď vakcíny firmy BioNTech-Pfizer a Moderna, ktoré prídu na náš trh ako prvé, je podľa dostupných zistení dostatočný, aby nás náš imunitný systém po zaočkovaní ochránil pred ochorením COVID-19,“ konštatuje Krajčí.
Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci u vakcíny od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita. Priebeh ochorenia je aj pri novom variante vírusu oproti pôvodnému typu bez podstatných zmien.
Preto je podľa odborníkov dôležité, aby občania Slovenska počas nasledovných dní striktne dodržiavali zákaz vychádzania a navrhnuté protiepidemické opatrenia.
Základom je nedostať sa do úzkeho kontaktu s ľuďmi mimo svojej domácnosti. Vybrať si môžete ešte jednu, s ktorou môžete vytvoriť spoločnú bublinu.
Od zodpovednosti ľudí bude záležať účinnosť súčasného lockdownu, ktorý je, čo sa týka reštrikčnosti, jedným z najmäkších v Európe.
Vláda vložila veľkú dôveru do ľudí. Ak ju sklamú, po novom roku nás určite nebudú čakať uvoľňovania.
Prípady novej mutácie koronavírusu sa už objavili aj v Juhoafrickej republike či Nemecku a v piatok päť prípadov nákazy potvrdilo aj Japonsko. Nové prípady dnes potvrdilo už aj Francúzsko a Španielsko.
Pre výskyt nebezpečnej verzie koronavírusu obmedzili dopravné spojenia s Britániou desiatky krajín vrátane Francúzska. To hranice s Britániou uzavrelo minulú nedeľu a opäť ich otvorilo až v stredu večer.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: London School of Hygiene And Tropical Medicine, TASR, MZSR, ÚVZ