Nový „poklad“ v Kazachstane: Objavili milión ton vzácnych zemín, môžu zmeniť geopolitickú situáciu

  • Milión ton vzácnych zemín zmení pozíciu krajiny
  • Materiály sú kľúčové pre zelenú energetiku
  • Potenciál nálezu presahuje 20 miliónov ton
nerastné suroviny
Ilustračné foto Unsplash/Aleksey Sokolenko/Collab Media
  • Milión ton vzácnych zemín zmení pozíciu krajiny
  • Materiály sú kľúčové pre zelenú energetiku
  • Potenciál nálezu presahuje 20 miliónov ton

Kazachstan nedávno oznámil objav, ktorý môže zmeniť jeho postavenie na svetovej mape nerastných surovín. V strednej časti krajiny sa našiel poklad, ktorý predstavuje budúcnosť moderných technológií a zelenej energetiky.

Informujú o tom weby sciencealert aj azertag.

Milión ton strategických surovín

Kazachstanské ministerstvo priemyslu v stredu oznámilo objav najväčšieho ložiska vzácnych zemín v krajine. Tento nález obsahuje približne milión ton prvkov, ktoré sú kľúčové pre budúcu ekonomiku. Nachádzajú sa tu vzácne kovy ako cér, lantán, neodým a ytrium – materiály, bez ktorých si moderný svet už nedokážeme predstaviť.

K dnešnému dňu ide o najväčšie ložisko vzácnych zemín v Kazachstane,“ potvrdil hovorca ministerstva priemyslu pre agentúru AFP. Objav sa nachádza v Karagandskej oblasti, ktorá leží v centrálnej časti krajiny.

Vzácne zeminy zahŕňajú skupinu 17 surovín, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri prechode na zelenú energetiku. O tieto materiály prejavujú enormný záujem veľmoci ako Čína, Rusko, Spojené štáty a Európska únia. Bez týchto prvkov nemožno rozvíjať high-tech priemysel, elektromobilitu ani obnoviteľné zdroje energie.

Potenciál rastu na 20 miliónov ton

Oznámenie o náleze prichádza symbolicky deň pred začiatkom historicky prvého summitu Európskej únie a Strednej Ázie, ktorý sa koná v Uzbekistane. Toto načasovanie podčiarkuje geopolitický význam objavu.

Ložisko, ktoré dostalo príznačný názov „Nový Kazachstan“, skrýva ešte väčší potenciál, než naznačujú prvé odhady. Kazachstanské ministerstvo priemyslu predpokladá, že množstvo zdrojov by mohlo vzrásť až na viac ako 20 miliónov ton. Tento odhad však vyžaduje overenie ďalším výskumom a podrobnou analýzou.

Toto by mohlo v budúcnosti zaradiť Kazachstan medzi svetové špičky v oblasti ložísk vzácnych zemín,“ dodáva ministerstvo s neskrývaným optimizmom. Ak sa tieto predpovede potvrdia, stane sa krajina významným hráčom na globálnom trhu so strategickými surovinami.

Geopolitický význam a súperenie mocností

Summit, ktorý sa začína v Uzbekistane, privíta lídrov piatich stredoázijských krajín – Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu. Európsku úniu budú zastupovať predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Antonio Costa.

O vplyv v tomto regióne bohatom na zdroje súperia nielen EÚ, ale aj Rusko, Čína a Turecko. Stredná Ázia sa stáva jadrom novej geopolitickej šachovnice 21. storočia práve vďaka svojim prírodným bohatstvám.

Európska únia si stanovila ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Preto prejavuje mimoriadny záujem o vzácne kovy a prírodné zdroje v regióne. Bez týchto surovín nemožno uskutočniť zelenú transformáciu európskeho priemyslu.

Napriek objavu tak cenného ložiska stojí Kazachstan pred závažným problémom. Táto bývalá sovietska republika nemá potrebné technológie na ťažbu a spracovanie vzácnych zemín. Preto aktívne hľadá zahraničných investorov, ktorí by priniesli nielen kapitál, ale aj know-how.

Strategický význam objavených kovov

Neodým, jeden z objavených prvkov, sa používa pri výrobe silných permanentných magnetov nevyhnutných pre veterné turbíny a elektrické vozidlá. Ytrium nachádza uplatnenie v laserovej technológii a elektronike. Lantán a cér sa využívajú v katalyzátoroch, batériách a optických zariadeniach.

Tento objav predstavuje pre Kazachstan nielen ekonomickú príležitosť, ale aj možnosť posilniť svoje diplomatické postavenie. Krajina sa môže stať kľúčovým partnerom pre technologicky vyspelé štáty. Tie sa snažia znížiť svoju závislosť od dovozu týchto strategických surovín z Číny. Čína v súčasnosti dominuje svetovému trhu so vzácnymi zeminami.

Doteraz mali známe kazašské ložiská vzácnych zemín relatívne malý rozsah v porovnaní s najväčšími svetovými náleziskami. Nový objav však môže výrazne zmeniť túto situáciu. Kazachstan sa tak posunie medzi popredných svetových producentov. Táto zmena prinesie významný impulz pre kazašskú ekonomiku. Tá sa tradične spoliehala najmä na export ropy a zemného plynu.

Vzácne zeminy predstavujú budúcnosť technologického rozvoja. Kto kontroluje tieto zdroje, získava významný vplyv na formovanie globálnej ekonomiky 21. storočia. Kazachstan tak stojí na prahu novej éry. Tá môže zásadne zmeniť jeho postavenie vo svetovom hospodárstve.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: azertag, sciencealert

Najnovšie videá

Trendové videá