Nový postrach pre ruské S-400. Na Ukrajine sa objavili fragmenty protiradarovej rakety z USA

  • Objavili sa fotografie protiradarovej strely americkej výroby na Ukrajine
  • Pentagón priznal, že systémy na Ukrajinu poslal
  • Otázkou je, ako funguje
Na snímke vľavo fragmenty AGM-88, vpravo strela HARM pripevnená na stíhačku F-16
Na snímke vľavo fragmenty AGM-88, vpravo strela HARM pripevnená na stíhačku F-16 Twitter/Flickr, Ukraine Weapons Tracker, yasu_osugi
  • Objavili sa fotografie protiradarovej strely americkej výroby na Ukrajine
  • Pentagón priznal, že systémy na Ukrajinu poslal
  • Otázkou je, ako funguje

Sociálne siete v nedeľu a v pondelok obleteli fotografie fragmentov protiradarovej rakety. Úlomky strely sa mali nájsť na ruských pozíciách. Podľa fotografií ide o americkú protiradarovú strelu AGM-88, čo je vysokorýchlostná antiradiačná strela (HARM).

Ukrajinci v minulosti priznali, že dostali nemenované protiradarové strely. Neuviedli však, z ktorej krajiny ich dostali a v akom počte. Po fotografiách, ktoré obleteli sociálne siete, aj americké ministerstvo obrany priznalo, že záhadným darcom bolo ono. Pentagón ale neuviedol, o akú strelu konkrétne ide a či sú zverejnené fotografie pravé.

Ako uvádza The War Zone, fotografie fragmentov nemusia byť pravé. Počas rokov cvičení americkej armády vo svete sa k úlomkom mohli dostať ruskí špióni, ktorí ich mohli „narafičiť“.

Najskalopevnejším dôkazom je ale potvrdenie predstaviteľa ministerstva obrany pre CNN, ktorý tvrdí, že Spojené štáty naozaj na Ukrajinu poslali AGM-88.

Postrach pre ruské protilietadlové systémy S-400

HARM vyrába spoločnosť Raytheon, ktorá stojí aj za systémami protivzdušnej obrany Patriot i Železná kupola či vyrába zbrane, ktoré Ukrajina úspešne používa, ako Javelin (vyvinuli v spolupráci s Lockheed Martin) alebo Stinger.

Podľa amerického letectva má táto verzia HARM dolet viac ako 48 kilometrov (30 míľ), pričom je navádzaná pomocou GPS. Ide tak o jednu zo zbraní s najväčším doletom, ktorú poskytli Spojené štáty Ukrajine. Existujú aj verzie, ktoré majú oveľa väčší dolet, a to 150 kilometrov. 

Rakety môžu byť použité na zničenie ruských protilietadlových radarových systémov, ako je S-400, ktoré ukrajinským vzdušným silám brania v operovaní. Taktiež rakety môžu zamerať aj ruské protibatériové radary, ktoré Rusko používa na zameriavanie ukrajinského delostrelectva.

„V krátkodobom horizonte sme urobili veľa vecí, aby existujúce ukrajinské vzdušné sily zostali vo vzduchu a boli schopnejšie,“ uviedol na tlačovej konferencii vo Washingtone námestník ministra obrany pre politiku Colin Kahl.

HARM 2
zdroj: Flickr/yasu_osugi

The War Zones uvádza, že personál obsluhujúci HARM by mohol aktívne spolupracovať s vzdušnými jednotkami Ukrajiny. Takáto spolupráca by mohla zabezpečiť viacero cieľov.

„Po prvé, poskytuje zlepšenú schopnosť prežitia pre svoje lietadlá, keď sú v oblasti s vysokým ohrozením v blízkosti frontových línií. Po druhé, prítomnosť ukrajinských bojových lietadiel vedie k aktivácii ruských systémov protivzdušnej obrany, čím sú zraniteľné voči útokom HARM,“ uviedol portál.

Samozrejme, protiradarové systémy by mohli byť použité i samostatne, čo môže byť v súčasnosti aj ich primárna rola.

Zvyčajne sú umiestnené na lietadle 

Otázkou je však, ako HARM na Ukrajine operuje. Zvyčajne sú tieto systémy umiestňované na lietadlá, z ktorých sú odpaľované. Ukrajinská flotila je ale pomerne zastaraná a zjednodušene povedané staré sovietske lietadlá sa „nekamarátia“ so systémami NATO.    

Preto sa objavili aj konšpirácie, ktoré tvrdili, že protiradarové strely v skutočnosti zhodili americké stíhačky umiestnené v Poľsku. Ide však o stíhačky F-22, ktoré sa na nesenie týchto striel nepoužívajú. Stíhačky, ktoré so strelami vedia operovať, sú F-16.

Navyše šanca, že by sa Spojené štáty priamo zapojili do bojov proti Rusku, je minimálna. Biely dom a Pentagón sú v tejto veci obzvlášť opatrní. Snažia sa vyhnúť priamej konfrontácii s Ruskom, pretože sa obávajú, že by vyvolala tretiu svetovú vojnu.

HARM 3
zdroj: Flickr/U.S. Air Force, Master Sgt. Ron Przysucha

Možnosťou je aj upravenie sovietskej techniky, ktorú darovali spojenci zo Severoatlantickej aliancie (NATO). Tá má upravenú techniku tak, aby vyhovovala kritériám Aliancie. Nie je však známe, že by Ukrajina disponovala takouto výzbrojou.

Ďalším riešením je umiestnenie systému na podvozok alebo pozemný odpaľovač. Ako ukazuje americká protilodná strela Harpúna RGM-84 darovaná Ukrajincom, i toto riešenie je možné.

Objavili sa verzie umiestnené na podvozku 

Navyše umiestenie HARM na podvozku sa už objavilo. The War Zone uvádza, že Izrael umiestnil systém na trup tanku M4A1 Sherman ako základ pre pozemný odpaľovací systém protiradiačných rakiet „Kilshon“.

Ďalej je známy taktiež izraelský systém „Keres“, ktorý využíval nákladné auto M809 s trojitým pancierovým odpaľovacím zariadením na streľbu z AGM-78 Standard ARM s dlhším doletom.

HARM 4
zdroj: Flickr/Greg Goebel

Tieto zariadenia mali slúžiť na to, aby izraelské lietadlá nemuseli byť neustále vo vzduchu a vystavovať sa tak nebezpečenstvu.

Ďalší koncept navrhol Northrop Grumman. Ide o lodný kontajner, na ktorom by boli antiradarové zbrane umiestnené. Tento kontajner by sa dal ďalej umiestniť na loď, kamión alebo jednoducho na základňu. Zariadenie by sa dalo použiť aj pre staršie verzie AGM-88.

Spojené štáty tak mali k dispozícii viacero riešení, ako systém Ukrajine poskytnú. Ktoré však zvolili, vedia len oni a Ukrajina.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: The War Zone, CNN, DOD

Najnovšie videá

Trendové videá