Nový prieskum: Drsný súboj o prvé miesto. O parlament hrá aj nečakaná strana
- Nový prieskum zobrazuje tesné výsledky
- Do parlamentu by sa nedostali známe strany
- Nový prieskum zobrazuje tesné výsledky
- Do parlamentu by sa nedostali známe strany
Ak by sa parlamentné voľby konali od 4. do 8. júla 2024, prvé miesto by si delili Progresívne Slovensko (22,6 %) a Smer-SD (22,5 %). S týmito výsledkami prišiel nový prieskum, ktorý ukazuje, preferencie Slovákov sa znova menia. Volebný model agentúry NMS Market Research Slovakia naznačuje tesný súboj o vedúcu pozíciu aj o prekročenie 5 % hranice potrebnej na vstup do parlamentu.
Podľa Mikuláša Hanesa, politického analytika NMS Market Research Slovakia, len tri strany by mali miesto v parlamente isté, ale až desať subjektov by malo šancu prebojovať sa do neho. Na treťom mieste by skončil Hlas-SD s podporou 13,1 %, čo predstavuje pokles o 2,7 percentuálnych bodov. Tento pokles môže byť reakciou voličov na výsledky strany v eurovoľbách alebo na zmenu lídra.
Tesné výsledky
Do parlamentu by sa s istotou dostali aj Republika (7 %), KDH (6 %) a SaS (5,1 %). Hranicu 5 % by teoreticky mohli prekročiť aj Demokrati (4,6 %), SLOVENSKO a Za ľudí (4,2 %), SNS (4,1 %) a Sme rodina (3,7 %), v závislosti od ich volebného potenciálu a spoľahlivostných intervalov.
Mimo parlamentu by podľa júlovej predpovede zostali Maďarská aliancia (3,4 %), ĽSNS (1,5 %) a Kresťanská únia (1,2 %). Účasť vo voľbách by dosiahla 58,4 %, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu, ale stále o 10 percentuálnych bodov menej než na jeseň minulého roka.
„Podpora Progresívneho Slovenska a Smeru ostáva stabilná, podobne ako ich volebné jadro a potenciál, ktoré zaznamenávajú iba minimálne medzimesačné posuny,“ skonštatoval Hanes.
Volebný model
Volebný model zahŕňa voličov, ktorí sú rozhodnutí alebo zvažujú určitú stranu, pričom zohľadňuje mieru istoty ich účasti na voľbách a pevnosť rozhodnutia voliť konkrétnu stranu.
Hlas voliča, ktorý je pevne rozhodnutý ísť voliť a voliť danú stranu, má väčšiu váhu ako hlas voliča, ktorý ešte zvažuje, koho bude voliť alebo či vôbec pôjde voliť. Nerozhodnutí voliči a tí, ktorí odmietajú ísť voliť, sa do modelu nezahŕňajú. Výsledky zobrazujú len strany s nameraným ziskom nad 2 %.
Problémy v Národnej rade
Do konca roka by mohla Národná rada SR prijať novelu rokovacieho poriadku. Parlamentné strany aktuálne pripravujú svoje návrhy a po lete by sa mohli dohodnúť na jej tvorbe. Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter to oznámil na utorkovej tlačovej konferencii.
Potvrdil to aj podpredseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko, ktorý spomenul aj ďalšie návrhy, s ktorými SNS plánuje prísť na septembrovú schôdzu. Danko verí, že v auguste sa zíde koaličná rada.
„V rámci poslaneckého grémia sme sa dohodli na tom, že sa pripraví novela rokovacieho poriadku. Dnes si každá jedna strana pripravuje svoje námety a predpokladám, že po prázdninách sa k tomu zídeme a budeme mať ambíciu sa spojiť a dohodnúť na novele rokovacieho poriadku,“ uviedol Richter.
Vysvetlil, že poslanecké grémium sa na tom dohodlo. „Všetky parlamentné strany majú dnes nejaké pracovné komisie, ktoré pripravujú návrhy a potom sa tieto návrhy z jednotlivých strán spoja, zasadne komisia a bude hľadať istý prienik, kompromis, možnosti na riešenie,“ doplnil.
Danko zopakoval, že považuje za dôležité meniť rokovací poriadok. Poukázal na etiku a správanie poslancov, ako aj na vhodnosť odevu v rokovacej sále. Uviedol, že v koalícii je pracovná skupina na tvorbu návrhov na zmenu rokovacieho poriadku.
Verí tiež, že poslanci podporia návrh SNS týkajúci sa mimovládok. „Táto koalícia funguje, ale to neznamená, že nemáme iné pohľady na rôzne problémy,“ uviedol Danko. Doplnil, že Slovensko by malo mať iného eurokomisára, ako je Maroš Šefčovič. Podľa SNS už Šefčovič v Európskej komisii „presluhuje“.
Zdroje: NMS Market Research Slovakia,, TASR