Nový PRIESKUM odhalil nekalé praktiky Slovákov: Každý piaty „obchádza“ streamovacie služby

  • Slováci si za streamovacie služby neplatia
  • Takmer 20 % využíva pirátske služby
  • Odhalil to najnovší prieskum spoločnosti Neuropea
Na snímke človek zapínajúci Netflix a mladík s počítačom.
Ilustračné foto Unsplash/freestocks, imgix
  • Slováci si za streamovacie služby neplatia
  • Takmer 20 % využíva pirátske služby
  • Odhalil to najnovší prieskum spoločnosti Neuropea

V dnešnej dobe už nie je bežné, že by si niekto platil káblovú televíziu alebo mal doma satelit či set-top box. Prevláda využívanie aplikácií operátorov, videoplatforiem televízií a streamovacích služieb. Suma za tieto služby dohromady vie byť však poriadne vysoká. Možno aj ty patríš do skupiny ľudí, ktorá v každej aplikácii sleduje niečo iné. Niekde je to obľúbený šport, inde seriál, nejakú máš na hudbu, ďalšiu na podcasty a poslednú napríklad na spravodajstvo.

Keď si spočítaš všetky poplatky, môžeš platiť desiatky eur mesačne. Veľa ľudí túto sumu odmieta platiť a uchyľuje sa k pirátstvu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala Neuropea pre Asociáciu televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS). V prieskume to priznal každý piaty Slovák. Číslo však môže byť omnoho vyššie, keďže nie každý to prizná nahlas. 

Veľký počet „pirátov“

Nový prieskum verejnej mienky odhalil znepokojujúce trendy v oblasti online sledovania obsahu na Slovensku. Napriek tomu, že takmer polovica obyvateľov využíva platené streamovacie služby, alarmujúce množstvo Slovákov sa uchyľuje k nelegálnym praktikám.

Štúdia agentúry Neuropea vypracovaná pre ATVS priniesla prekvapivé zistenia. Hoci 47 % obyvateľov platí za aspoň jednu streamovaciu platformu, až 19,16 % respondentov otvorene priznalo, že sleduje alebo sťahuje obsah nelegálne. Skutočný rozsah problému môže byť ešte väčší, keďže ľudia nie vždy priznávajú takéto aktivity.

Viac ako polovica Slovákov konzumuje online obsah, pričom takmer štvrtina z nich tak robí každý deň. Ak sa to deje nelegálne, predstavuje to významné finančné straty pre tvorcov a držiteľov licencií. Lucia Tandlich, riaditeľka právneho oddelenia skupiny Markíza, upozorňuje na negatívne dôsledky: „Dostupnosť pirátskeho obsahu na internete zostáva stále problémom. Nielenže výrazne sťažuje prácu domácich tvorcov, ktorí už aj tak musia pri tvorbe bojovať s nedostatkom financií, ale toto vedomé porušovanie autorských práv následne aj zdražuje služby platiacim divákom a diváčkam.“

Médiá sa budú brániť

Na riešenie tohto problému boli prijaté legislatívne kroky. Novela zákona o mediálnych službách ustanovila Radu pre mediálne služby ako národného koordinátora digitálnych služieb, čo by malo prispieť k lepšej vymožiteľnosti práv v oblasti autorského práva.

Tandlich zdôrazňuje potrebu vzdelávania verejnosti a upozorňuje na možné dlhodobé následky: „Je dôležité si uvedomiť, že uvedeným prístupom môžete v konečnom dôsledku poškodiť aj samých seba tým, že si podobný obsah možno nabudúce už nebudete môcť pozrieť, pretože napríklad už vôbec nevznikne.“

Napriek rozšírenému pirátstvu existujú aj pozitívne signály. Viac ako 42 % respondentov považuje za dôležité podporovať tvorcov využívaním legálnych služieb. Tento trend naznačuje rastúce povedomie o význame ochrany autorských práv medzi slovenskými divákmi.

Prieskum tak odhalil komplexný obraz slovenského online mediálneho prostredia, kde sa stretáva ochota platiť za kvalitný obsah s pretrvávajúcim problémom nelegálneho získavania obsahu. Riešenie tejto situácie si bude vyžadovať kombináciu legislatívnych opatrení, vzdelávania verejnosti a možno aj prehodnotenia cenových stratégií streamovacích služieb.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TS Neuropea

Najnovšie videá

Trendové videá