Nový rebríček miliardárov je na svete. Po prvýkrát sa sem dostal aj podnikateľ s kryptomenami

  • Ikona biznis magazínov, známy Forbes, pred pár dňami zverejnil aktuálny rebríček najbohatších ľudí sveta
  • Okrem toho, že na prvú priečku sa dostal majiteľ Amazonu, Jeff Bezos, sa objavilo viacero zaujímavostí
  • Najmladšou miliardárkou je 21-ročná Nórka Alexandra Andersen, najstarším miliardárom zase Chang Yun Chung vo veku 99 rokov
chart-coll
youtube.com
  • Ikona biznis magazínov, známy Forbes, pred pár dňami zverejnil aktuálny rebríček najbohatších ľudí sveta
  • Okrem toho, že na prvú priečku sa dostal majiteľ Amazonu, Jeff Bezos, sa objavilo viacero zaujímavostí
  • Najmladšou miliardárkou je 21-ročná Nórka Alexandra Andersen, najstarším miliardárom zase Chang Yun Chung vo veku 99 rokov

Prestížny magazín Forbes v utorok 06.03. zverejnil nový rebríček najbohatších ľudí sveta. Prvú priečku tentokrát okupuje majiteľ Amazonu, Jeff Bezos, tesne za ním je Bill Gates a bronz si odniesol Warren Buffett (celý článok si prečítaš TU). V prvej desiatke nechýba facebookový mág Mark Zuckerberg, ktorý už toto leto navštívi Slovensko, či majiteľ značky Zara, španielsky podnikateľ Amancio Ortega.

Poďme sa na poradie miliardárov pozrieť z iného uhla. Kto je napríklad najmladším miliardárom našej planéty a čomu sa venuje? V ktorej krajine nájdeme viac ako dve tisícky úspešných biznismenov? Koľko je v TOP 100 žien?

Najmladšou miliardárkou planéty je v najnovšom rebríčku 21-ročná Nórka Alexandra Andersen, ktorá podniká v oblasti priemyslu, financií a nehnuteľností. Spolu so sestrou Katharinou vlastnia 42 % podielu v rodinnej firme Ferd. So svojím majetkom v hodnote 1,4 miliardy dolárov sa nachádzajú sestry spoločne na priečke číslo 1 650.

Naopak, najstarším človekom spomedzi viac ako 2 200 mien je čínsky podnikateľ z oblasti dopravy. Vo svojich 99 rokoch má na účte 1,9 miliardy dolárov. Začínal s nákupom dvoch lodí z druhej ruky už v 60. rokoch minulého storočia a dnes je s flotilou 155 plavidiel jedným z najúspešnejších biznismenov svojho regiónu.

V TOP 100 sa tak ako aj naposledy, dostala len desiatka žien. Na 16. mieste skončila s majetkom 46 miliárd dolárov Alice Walton, dcéra zakladateľa najznámejšej americkej siete supermarketov Walmart. Viac ako podnikaním v otcovej spoločnosti sa zaoberá umením, založila niekoľko galérií a sama vlastní kolekciu, ktorej cena je odhadovaná na niekoľko stoviek miliónov dolárov.

Ďalšou miliardárkou je dedička kozmetického gigantu L´Oreal, Francoise Bettencourt Meyers, ktorá spolu so svojou rodinou vlastní 33 %-ný podiel v spoločnosti, a aj vďaka nemu má na svojom účte 42,2 miliárd dolárov. Vnučka zakladateľky značky je najbohatšou ženou Európy a v rebríčku sa nachádza na 18. mieste. Treťou najbohatšou ženou sveta je Susanne Klatten s majetkom vo výške 25 miliárd dolárov. Vlastní viac ako 19 %-ný podiel v spoločnosti BMW a významne sa angažuje so svojimi spoločnosťami Altana a Nordex AG v chemickom a farmaceutickom priemysle.

Na ďalších priečkach sa umiestnili Jacqueline Mars, významná osobnosť v biznise s cukrovinkami a starostlivosťou o zvieratá (majetok 25 miliárd dolárov), podnikateľka s nehnuteľnosťami Yang Huiyan s majetkom 21,9 miliárd dolárov, šiestou najbohatšou ženou planéty je vdova po Stevovi Jobsovi, Laurene Powell Jobs, ktorá aj s rodinou vlastní majetok vo výške 18,8 miliárd dolárov a významne sa podieľa na charitatívnej práci.

Ďalej je to Austrálčanka GinaRinehart so 17,4 miliardami dolárov podnikajúca v oblasti ťažby železnej rudy, Iris Fontbona pôsobiaca v rovnakej oblasti v Čile, s majetkom 16,3 miliardy, finančná expertka Abigail Johnson (15,9 miliárd dolárov) a desiatou najbohatšou ženou sveta je vďaka 33 % podielu v pivárskom gigante Charlene de Carvalho-Heineken s 15,8 miliardami dolárov na účte.

Forbes spočítal, že tento rok sa v rebríčku umiestnilo dokopy 63 miliardárov, ktorí majú menej než 40 rokov a do zoznamu dokopy pribudlo 259 nováčikov, z čoho až 75 % si na svoj ohromný majetok zarobilo samo. Zároveň však z prestížneho zoznamu podnikatelia aj vypadávali. Až 121 z nich prišlo o majetok kvôli politike, podvodom alebo poklesu akcií.

Do rebríčka sa dostal po prvýkrát aj podnikateľ v oblasti kryptomien, Chris Larsen s majetkom 1,4 miliardy dolárov. Nuž a ktoré krajiny vedú v počte miliardárov? S počtom 89 šikovných biznismenov je to Čína, nasleduje USA – 45 miliardárov, India – 18 miliardárov a Nemecko s 13 novinármi.

Zdroj: forbes.com, forbes.sk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá