Nový rebríček najnebezpečnejších vs najbezpečnejších krajín pre rok 2024. Pri cestovaní ti môže zachrániť život

  • Medzi najnebezpečnejšími krajinami je po novom aj Rusko
  • Autori prvýkrát vzali do úvahy aj faktor klimatickej zmeny
Plán prímeria vojny v Izraeli
Ilustračná snímka TASR/AP/Victor R. Caivano
  • Medzi najnebezpečnejšími krajinami je po novom aj Rusko
  • Autori prvýkrát vzali do úvahy aj faktor klimatickej zmeny

Hoci ekonomická situácia je taká, aká je, cestovanie, a to najmä po vrchole globálnej pandémie Covidu-19, je jednou z najčastejších foriem užívania si života pre ľudí bez rozdielu na ich vek. Je preto veľmi zaujímavé vedieť o tom, ktoré krajiny patria medzi najbezpečnejšie na našej planéte a ktoré majú presne opačný prívlastok.

International SOS, popredná svetová spoločnosť poskytujúca služby v oblasti bezpečnostných a zdravotných rizík, v týchto dňoch už tradične vydala svoju Risk Map na rok 2024, ktorú ocenia najmä cestovatelia. 

Medzi bežné riskantné destinácie pribudlo Rusko

Britský The Independent píše, že podľa spomínanej mapy boli za najnebezpečnejšie krajiny na nasledujúci rok pre turistov vyhodnotené Južný Sudán, Afganistan, Sýria, Líbya a Somálsko, čo vzhľadom na ich dlhodobú politickú, ekonomickú a sociálnu situáciu možno označiť za prekvapenie iba sotva.

Portál Daily Star dodáva, že v dôsledku nových a vyvíjajúcich sa konfliktov boli niektoré z najvýraznejších zvýšení hodnotenia rizika v tomto roku v častiach Libanonu, palestínskych území, Ruska a oblasti Sahelu. Ratingy Ekvádora a časti Kolumbie sa tiež zvýšili ako výsledok neustáleho nárastu kriminality a nepokojov.

„V nadchádzajúcom roku sa očakáva, že geopolitické napätie, nepokoje a politická nestabilita ovplyvnia obchodné operácie. To sa odráža na mape so Sahelom, časťami Blízkeho východu a Ukrajinou v kategórii ,vysoké‘ alebo ,extrémne‘ bezpečnostné riziko. International SOS naďalej podporuje organizácie pôsobiace v týchto lokalitách, a to aj poskytovaním overených informácií a rád o tom, ako takéto riziká ovplyvnia ich pracovnú silu, alebo podporou evakuácií v prípade potreby,“ vysvetlila Sally Llewellynová, globálna bezpečnostná riaditeľka International SOS. 

New York Post vysvetľuje, že predkladaná mapa zohľadňuje úroveň bezpečnosti krajín na základe hrozby, ktorú pre zamestnancov predstavuje politické násilie (vrátane terorizmu, povstania, politicky motivovaných nepokojov a vojny), sociálne nepokoje (vrátane sektárskeho, komunitného a etnického násilia) a násilná a drobná kriminalita.

Krajiny boli klasifikované pre každú kategóriu rizika, zdravotné, bezpečnostné a klimatické zmeny, na päťstupňovej škále od „nízkeho“ po „veľmi vysoké“ pre medicínske a klimatické zmeny a „bezvýznamné“ po „extrémne“ pre bezpečnosť.

The Independent v tejto súvislosti dopĺňa, že zhromažďuje hodnotenia zdravotného a bezpečnostného rizika, ktoré odzrkadľujú vplyv udalostí, akými sú napríklad prebiehajúce konflikty na Ukrajine a medzi Izraelom a Hamasom.

Tento rok pritom mapa po prvýkrát obsahuje aj hodnotenia vychádzajúce z nebezpečenstva klimatických zmien, po tom, čo International SOS zaznamenal rastúci trend počtu upozornení súvisiacich s klímou vydávaných klientom, keďže rastúce globálne teploty zvýšili zdravotné riziká na celom svete.

https://twitter.com/IndyTravel/status/1735317218626523140

Najbezpečnejšie sú škandinávske krajiny

Izraelský denník The Jerusalem Post podotýka, že asi väčšina ľudí by po útokoch Hamasu zo 7. októbra čakala, že medzi najnebezpečnejšími krajinami sa ocitne aj Izrael, ale nie je to tak. Krajiny severnej Európy, najmä škandinávske, sa umiestnili na prvom mieste ako najbezpečnejšie krajiny na svete, vrátane Islandu, Luxemburska, Nórska, Švajčiarska či Dánska.

Island bol vyhodnotený ako úplne najbezpečnejší štát sveta vzhľadom na jeho „nevýznamné bezpečnostné riziko“ v dôsledku nízkej miery násilnej kriminality, nedostatku politického násilia a malého množstva sektárskeho, komunálneho, rasového alebo cieleného násilia voči cudzincom spolu s niekoľkými ďalšími faktormi prispeli k prvej priečke tohto ostrovného štátu. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: The Independent, New York Post, Daily Star, The Jerusalem Post, International SOS

Najnovšie videá

Trendové videá