Nový rebríček odhalil tie absolútne najšťastnejšie národy sveta. Slovensko si z nich môže brať príklad
- Výsledky na čele naznačujú, že viac peňazí nezaručuje väčšiu spokojnosť
- Najväčším negatívnym prekvapením je Nemecko
- Výsledky na čele naznačujú, že viac peňazí nezaručuje väčšiu spokojnosť
- Najväčším negatívnym prekvapením je Nemecko
Koniec roka sa už tradične, okrem nakupovania darčekov, vyzdobovania stromčekov a stretávania sa s najbližšími, nesie v znamení hodnotenia práve končiaceho sa roka.
Portál Euronews v tejto súvislosti píše o najnovších dátach Európskej únie týkajúcich sa indexu šťastia naprieč starým kontinentom za rok 2023. Výsledky sú mimoriadne zaujímavé a zároveň do značnej miery prekvapujúce.
Rakúsko prekvapením nie je, ďalšie dve krajiny áno
Každý rok Eurostat, oficiálna štatistická agentúra EÚ, meria, do akej miery je vzorka populácie v každom členskom štáte spokojná so svojím životom. Táto stupnica siaha od nuly (absolútna nespokojnosť) po desať, čo znamená, že život nemôže byť lepší.
V rámci prieskumu odznejú aj otázky, nakoľko optimistickí sú opýtaní jednotlivci, pokiaľ ide o budúcnosť, prípadne do akej miery sú pesimistickí. Hoci by sa dalo predpokladať, že čím bohatšia krajina, tým šťastnejší ľudia, nezdá sa, že by toto pravidlo platilo všeobecne.
Britský The Independent píše, že prvá priečka patrí Rakúsku, ktoré vykázalo spokojnosť na úrovni 7,9. Toto umiestnenie nie je možné považovať za nečakané, keďže náš západný sused patrí ku krajinám s vysokým životným štandardom a prvenstvo v tejto štatistike Rakúsku nepatrí po prvýkrát.
Avšak zdieľané druhé miesto s výsledkom 7,7 patrí Fínsku, Rumunsku a Poľsku, čo najmä v prípade posledných dvoch štátov je dosť prekvapujúce vzhľadom na ich dlhotrvajúce politické problémy a nízky životný štandard. Yahoo News vysvetľuje tento rezultát tým, že viac peňazí nemusí nevyhnutne znamenať viac šťastia.
https://twitter.com/voiceofgreece/status/1734042540268016095
Naopak, zdá sa, že faktory ako vek, úroveň vzdelania, rodinná a finančná situácia by mohli byť relevantnejšími indikátormi celkovej spokojnosti než bohatstvo. Napriek častým sťažnostiam namiereným voči mileniálom a generácii Z väčšina členských štátov preukázala, že ľudia vo veku od 16 do 29 rokov vykazovali vyššiu životnú spokojnosť v porovnaní s osobami staršími ako 65 rokov.
Z nášho pohľadu je to mimoriadne zaujímavý fakt, že v každej členskej krajine sa spokojnosť zvyšovala s úrovňou vzdelania, pričom táto priama úmernosť bola v rámci EÚ najvyššia práve u nás na Slovensku.
Najväčším šokom je Nemecko
Na druhej strane Euronews podotýka, že najnespokojnejším národom bolo Bulharsko, ktoré ako jediné spomedzi dvadsaťsedmičky dosiahlo výsledok menší ako 6, konkrétne 5,6. Berúc do úvahy dlhoročné ekonomické, politické a korupčné problémy tejto balkánskej krajiny, je toto hodnotenie iba sotva neočakávané.
Avšak druhé miesto odzadu patrí Nemecku, jednej z najsilnejších ekonomík nielen EÚ, ale aj celého sveta. Viac ako 80-miliónová krajina mala výsledok 6,5 (v minulom roku to bolo 7,1) a otázkou je, čím sa dá toto mizerné číslo vysvetliť.
Obyčajná štatistika však nedokáže vysvetliť, prečo sú ľudia tak výrazne menej šťastní ako vlani. Ďalší nemecký orgán, Rheingold Institute so sídlom v Kolíne nad Rýnom, používa prieskumy zmiešané s hĺbkovými rozhovormi.
V štúdii zverejnenej minulý týždeň predstavitelia tohto úradu zistili, že ľudia „zmorení úzkosťou“ tvorili 20 % a ďalších 9 % bolo klasifikovaných ako „nezainteresovaných a stiahnutých do seba“.
Možnou príčinou môže byť to, že Nemecko trpí ekonomickou stagnáciou spolu s nepokojmi súvisiacimi s vojnou na Ukrajine, ako aj bezprecedentným rastom imigrácie a relatívne nepopulárnou vládou Olafa Scholza.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, Yahoo News, The Independent