Nový rebríček TOP svetových pasov: Slovensko sa oproti minulému roku výrazne prepadlo

  • Počet krajín, ktoré môže držiteľ pasu navštíviť, nehovorí všetko
  • Slovensko sa v rebríčku svetových pasov poriadne prepadlo
Na snímke cestovný slovenský pas a cestujúci na letisku
Cestovný pas Canva/Privizer, TASR/dpa/Boris Roessler
  • Počet krajín, ktoré môže držiteľ pasu navštíviť, nehovorí všetko
  • Slovensko sa v rebríčku svetových pasov poriadne prepadlo

Nomad Capitalist každoročne zverejňuje rebríček hodnotenia cestovných pasov jednotlivých krajín. Nomad Capitalist je daňové a imigračné poradenstvo vytvorené pre moderného podnikateľa. V roku 2024 vyšlo už ôsme výročné vydanie indexu pasov. Nomad Passport Index bol navrhnutý tak, aby vzdelával ašpirujúcich globálnych občanov o skutočnej hodnote svetového občianstva.

Zatiaľ čo si väčšina indexov – a väčšina ľudí – pod pojmom pas vysvetľuje a vidí len privilégiá pri cestovaní, Nomad Capitalist sa na pasy pozrel z iného uhla. Chápu, že občania rôznych krajín sa stretávajú s veľmi odlišnými požiadavkami na platenie daní, slobodu, dodržiavanie predpisov a vyhýbanie sa kontrole pri cestovaní.

V tejto súvislosti počet krajín, ktoré môže držiteľ pasu navštíviť, nehovorí všetko. Nomad Passport Index tvoril rebríček, ktorý hovorí o osobnej slobode krajiny či finančnej prosperite. Rebríček sa riadil kritériami ako bezvízovosť, zdanenie, globálne vnímanie, možnosť získať dvojité občianstvo a osobná sloboda.

Nomadic Passport Index uvádza, že „občania rôznych krajín čelia veľmi odlišným požiadavkám na platenie daní, slobodu, dodržiavanie predpisov a vyhýbanie sa kontrole pri cestovaní. V tomto zmysle počet krajín, ktoré môže držiteľ pasu navštíviť, nehovorí o všetkom“.

Na čele rebríčka stojí Švajčiarsko, ktoré má najsilnejší pas na svete. Minulý rok boli na prvom mieste Spojené arabské emiráty, ktoré klesli na šieste miesto popri Holandsku, Nemecku a Novom Zélande. Na druhom mieste stojí Írsko a hneď za ním Portugalsko.

Ľudia čakajú na prílety lietadiel z Rodosu
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako skončilo Slovensko?

Ak sa pýtaš, kde skončil ten náš, slovenský pas, zrejme sa nepotešíš. V rebríčku 2024 sme obsadili až 34 miesto.

Ako uvádza Indes: „Cestovný pas Slovenska má momentálne hodnotenie 34T s celkovým skóre 102,50. Poradie cestovného pasu Slovenska v porovnaní s ostatnými svetovými pasmi sa vypočítava na základe prístupu slovenskej vlády nielen k cestovaniu, ale aj k medzinárodným daňovým zákonom, globálnemu vnímaniu, dvojitému občianstvu a osobnej slobode. ‚Vyhral‘ len počet krajín, ktoré môže držiteľ slovenského pasu navštíviť. Ak nepoznáte celý príbeh, budete sa musieť vysporiadať s veľmi odlišnými požiadavkami na platenie daní, slobodný život, dodržiavanie predpisov a vyhýbanie sa kontrole pri cestovaní.“

Cestovné skóre – sme dopadli napodiv celkom dobre. Ten Nomad Capitalist počíta ako súčet krajín bez víz, víz pri príchode a eTA. Na základe týchto údajov bolo Slovensku pridelené cestovné skóre 173, nakoľko je až 118 krajín, do ktorých môžu držitelia cestovného pasu SR vstúpiť bez víz, 48 krajín umožňuje vstup držiteľom cestovného pasu SR získať víza pri príchode.

Zdanenie – Spoločnosť pri výpočte daňového skóre vychádzala z údajov ich siete daňových predajcov, spravodajských zdrojov a samotných daňových úradov. „Najnižšie skóre, 10, sme pridelili krajinám, ktoré zdaňujú občanov bez ohľadu na to, kde žijú, skóre 20 alebo 30 krajinám, ktoré umožňujú občanom presťahovať sa, aby sa vyhli dani, 40 tým, ktoré nezdaňujú zahraničné príjmy rezidentov a 50 do krajín s nulovou daňou,“ uviedli.

Na základe týchto údajov Slovensku pridelili daňové skóre 20, čo značí, že Slovensko umožňuje občanom presťahovať sa, aby sa vyhli dani.

Vnímanie Slovenska – Pri výpočte skóre vnímania Slovenska sa Nomad index passport spoliehal na správu the World Happiness Report, Index ľudského rozvoja a subjektívne faktory zo skúseností sietí, aby mohli určiť, ako sú prijímaní a uznávaní občania jednotlivých krajín.

„Najnižšie skóre 10 sme pridelili tým krajinám, kde je občanom odmietnutý vstup do značného počtu krajín a/alebo ktorých občania sastretávajú so značným nepriateľstvom, skóre 20, 30 a 40 krajinám, ktorých občania zažívajú stredné nepriateľstvo, a 50 tým krajinám, ktoré sa radia medzi najšťastnejšie krajiny na svete a ktorých občania zažívajú minimálne nepriateľstvo,“ uviedli v hodnotení.

Na základe týchto údajov bolo Slovensku priradené skóre vnímania 40, čo znamená, že občania Slovenska zažívajú strednú nevraživosť.

Dvojité občianstvo na Slovensku – Pri výpočte skóre dvojitého občianstva na Slovensku sa spoločnosť spoliehala na údaje veľvyslanectva a ich skúsenosti, a to od skóre 10 – prísne zakázané až po skóre 50 – voľne povolené.

„Skóre 10 a 20 sme pridelili krajinám, ktorých občania majú prísne zakázané mať iné občianstvo, skóre 30 a 40 krajinám, ktorých občania môžu mať často iné občianstvo, ale s určitými obmedzeniami, a 50 krajinám, ktorých občania majú vždy povolené mať iné občianstvo,“ uviedli.

Na základe týchto údajov Slovensku pridelili skóre 40 – znamená to, že občania Slovenska môžu mať často iné občianstvo, ale s určitými obmedzeniami.

Sloboda na Slovensku – Pri výpočte skóre slobody Slovenska vychádzali z údajov a správ o povinnej vojenskej službe, vládnom dozore, slobody tlače a ďalších faktorov, aby určili osobnú slobodu občanov, cestujúcich.

„Skóre od 10 je najmenej slobodné a 50 je najslobodnejší. Skóre 10 a 20 sme pridelili krajinám, ktorých občania majú nízku slobodu, skóre 30 a 40 krajinám, ktorých občania majú strednú slobodu, a 50 krajinám, ktorých občania majú úplnú slobodu,“ vysvetlili ďalej.

Na základe týchto údajov bolo Slovensku pridelených 40 bodov, čo znamená, že občania Slovenska majú strednú slobodu.

Pre porovnanie, Slovensko skončilo v roku 2023 na 19. mieste, tento rok na 34. mieste:

Cestovné skóre – 171 (2023) – 173 (2024)

Zdanenie – 30 (2023) – 20 (2024)

Vnímanie Slovenska – 50 (2023) – 40 (2024)

Dvojité občianstvo na Slovensku – 40 (2023) – 40 (2024)

Sloboda na Slovensku – 40 (2023) – 40 (2024)

Porovnanie Slovensko (34. miesto) vs. Švajčiarsko (1. miesto):

Porovnanie Slovenska (34. miesto) so Švajčiarskom (1. miest)
zdroj: Porovnanie Slovenska (34. miesto) so Švajčiarskom (1. miesto) - reprofoto: Nomad Capitalist

Porovnanie Slovensko (34. miesto) vs. Česká republika (14. miesto)

Snímka obrazovky 2024-03-09 o 9.18.26
zdroj: Slovensko (34. miesto) vs. Česká republika (14. miesto) reprofoto: Nomad Capitalist

Celý rebríček pasov všetkých krajín nájdeš tu.

Zdroje: Nomad Capitalist, NC

Najnovšie videá

Trendové videá