Nový špeciálny benefit pre rodiny: Minister Tomáš predstavil veľké zmeny, chystá prelomový projekt (PREHĽAD)

  • Ministerstvo práce za prvý rok vlády presadilo významné sociálne zmeny
  • Minister Erik Tomáš plánuje pokračovať v reformách
  • V hre sú aj rodinné karty
Minister práce Erik Tomáš a mladý pár počíta výdavky.
Ilustračné foto TASR/Jaroslav Novák, Freepik/wayhomestudio
  • Ministerstvo práce za prvý rok vlády presadilo významné sociálne zmeny
  • Minister Erik Tomáš plánuje pokračovať v reformách
  • V hre sú aj rodinné karty

Nová vláda za prvý rok svojho pôsobenia zmenila viacero vecí v sociálnej oblasti. Dôchodcovia teraz dostávajú trinásty dôchodok v plnej výške. Ministerstvo práce tiež upravilo spôsob výpočtu minimálnej mzdy.

Minister práce Erik Tomáš neplánuje poľaviť a v najbližšom období chystá ďalšie novinky pre občanov. Medzi jeho plány patrí zavedenie rodinných kariet. Rovnako chce obnoviť strop dôchodkového veku.

Nezamestnaní bez dávok

Šéf rezortu práce Erik Tomáš predstavil nové plány na najbližšie mesiace. Ako sme ťa už informovali, hlavnou zmenou je nový plán na reformu systému sociálnych dávok. Podľa nového návrhu budú môcť odobrať alebo znížiť dávku v hmotnej núdzi tým, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Minister Erik Tomáš (Hlas-SD) očakáva, že tieto zmeny by mohli vstúpiť do platnosti v máji alebo júni budúceho roka.

„Ak človek, ktorý môže pracovať, odmietne vhodnú pracovnú ponuku, príde o dávku v hmotnej núdzi. V prípade jednotlivca je dávka v hmotnej núdzi, respektíve bude od 1. januára 2025, vo výške 86,50 eura. V prípade, že pôjde o rodinu v hmotnej núdzi, tak sa tá dávka bude krátiť presne o túto výšku, ktorá je určená pre jednotlivca,“ uviedol minister práce Tomáš.

Tiež sa vytvorí nová kategória tzv. príjemcu dávky v hmotnej núdzi, pretože nie každý poberateľ dávky je aj evidovaný ako nezamestnaný. Ministerstvo práce chce, aby sa tieto nové pravidlá týkali každého príjemcu dávky v hmotnej núdzi. 

Dôvodom na odobranie dávky v hmotnej núdzi môže byť  po novom aj porušenie pracovnej disciplíny. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poukazujú najmä na prípady, keď sa ľudia zamestnali na mesiac a potom ich museli zamestnávatelia prepustiť kvôli porušeniu pracovnej disciplíny. Tomáš tiež vysvetlil, že opatrenia sa nebudú týkať ľudí, ktorí nemôžu pracovať zo zdravotných či sociálnych dôvodov. 

Nižší počet živnostníkov

Slovensko má v Európe najvyšší počet nútených živnostníkov. Ako sme ťa už informovali, rezort práce chce tento problém riešiť. Zamestnanec by mal mať riadnu pracovnú zmluvu, nie živnosť. Ministerstvo sľubuje, že všetky zmeny prerokuje so sociálnymi partnermi. Nechce, aby reformy niekomu ublížili.

Tomáš chce o podmienkach rokovať so Slovenským živnostenským zväzom, aj so zamestnávateľmi. Výsledkom stretnutí má pritom byť novela Zákonníka práce. Majú sa takto jasne stanoviť hranice a podmienky, čo je ešte živnosť a čo už je riadny pracovný pomer. Musia však k tomu podľa Tomáša dospieť až po diskusii.

„Viac ako 100 000 ľudí je na nútenej živnosti, napriek tomu, že vykazujú znaky pracovnoprávneho vzťahu. Máme vysokú mieru nútených živností na Slovensku, v rámci rebríčka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sme na popredných miestach, čo nie je dobrý stav. Rozumiem zamestnancovi, ktorý je prinútený byť živnostníkom a má vyšší čistý príjem. Nie je to však dobré do budúcnosti, napríklad pri odchode do dôchodku, keď zistí, aký nízky dôchodok bude mať,“ uviedol na tlačovej konferencii Tomáš.

Ako uvádza spravodajský portál TV JOJ noviny.sk, podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislava Mechunku sú vysoké čísla nútených živností najmä v regiónoch, kde je vysoká miera nezamestnanosti, akými sú Sabinov, Medzilaborce, Rožňava či Revúca. 

„Chce to asi väčšiu analýzu. Všetci asistenti poslancov NR SR sú živnostníci. Je to nútené alebo je to povolené?“ pýta sa predseda Slovenskej živnostenskej komory Oldřich Holiš.

Rodinné karty prinesú zľavy pre všetkých rodičov

Ministerstvo práce pripravuje nový benefit pre rodiny. Ako informuje portál openiazoch.sk, rodičia s deťmi dostanú špeciálne karty so zľavami. Tento nápad pochádza z vládneho programu.

Erik Tomáš minulý týždeň pri hodnotení prvého roka práce ministerstva potvrdil prípravu tohto projektu. Karty umožnia rodinám čerpať zľavy na rôzne produkty a služby pre deti. Minister zatiaľ nezverejnil presné detaily projektu.

Erik Tomáš
zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Minister práce predstavil nový projekt pre rodiny ešte v apríli po stretnutí s premiérom Ficom. Každý rodič dostane špeciálnu kartu na zľavy.

Rodičia ušetria pri nákupe školských pomôcok. Pre najmenšie deti získajú zľavy na plienky a ďalšie potreby. Kartu dostanú všetci rodičia bez rozdielu. Štát tak chce pomôcť rodinám znížiť ich výdavky na starostlivosť o deti.

Inšpirácia pre dôchodkový systém

Ministerstvo práce chystá aj návrat k stropu dôchodkového veku. Táto zmena poteší hlavne ľudí pred dôchodkom.

Erik Tomáš už predstavil základný návrh. Vek odchodu do dôchodku bude závisieť od typu práce. Ľudia v náročnejších profesiách budú môcť ísť do dôchodku skôr. Každé povolanie dostane vlastný strop dôchodkového veku podľa náročnosti práce.

Slovensko sa pri príprave nových dôchodkových pravidiel pozerá za hranice. Erik Tomáš potvrdil, že nápad pochádza od našich českých susedov. „Musím priznať, že Česká republika nás inšpirovala nejakými časťami svojej novej dôchodkovej reformy. Na Slovensku bol za predchádzajúcej vlády zrušený dôchodkový strop, ktorý sme my predtým zaviedli a nás teda zaujalo to, že v Českej republike sa bude zavádzať dôchodkový strop v závislosti od náročnosti povolania,“ prezradil minister ešte v marci tohto roka.

Ministerstvo pripravuje aj samostatný príspevok na bývanie. Zároveň plánuje zmeniť spôsob výpočtu životného minima.

V pláne sú aj dve veľké reformy. Prvá sa týka posudkovej činnosti. Druhá prinesie nový systém financovania sociálnych služieb. Všetky tieto zmeny chce ministerstvo zaviesť do konca volebného obdobia.

Zdroje: openiazoch.sk, noviny.sk, Archív SIU, openiazoch.sk

Najnovšie videá

Trendové videá