Na populárnom trende zarobíš stovky až tisíce eur. Ak vlastníš nehnuteľnosť, vieme, ako šikovne môžeš využiť novú príležitosť
- Nová príležitosť pre majiteľov nehnuteľnosti
- Prenájom bytov pre digitálnych nomádov
- Nová príležitosť pre majiteľov nehnuteľnosti
- Prenájom bytov pre digitálnych nomádov
Majitelia bytových nehnuteľností majú novú príležitosť, ako využiť svoje investície. V súčasnosti rastie trend práce z domu, pričom čoraz viac firiem zamestnáva ľudí na diaľku. Tento vývoj otvára trh pre dlhodobých a flexibilných nájomcov. Ide o skupinu ľudí, ktorí si hovoria aj digitálni nomádi.
Digitálni nomádi sú ľudia, ktorí vykonávajú prácu na diaľku prostredníctvom digitálnych technológií. Pracujú z rôznych miest po celom svete a často menia svoje bydlisko. Na prácu preto väčšinou hľadajú pohodlné a hlavne dobre vybavené miesto, informuje o tom aj portál nehnuteľnosti.sk.
Tento nový trend môžu šikovní majitelia využiť vo svoj prospech.
Prečo sa oplatí prenajímať byty pre nomádov?
Prenájom pre digitálnych nomádov ponúka majiteľom množstvo výhod. Hoci sú odlišné ako tradičné prenájmy, jednou z najvýznamnejších výhod je neustála obsadenosť. Títo ľudia prevažne vyhľadávajú bývanie na dlhší čas, v podobe týždňov až mesiacov. Prináša to majiteľom stabilný príjem, na rozdiel od dovolenkových podnájmov.
Ďalšou zaujímavosťou je, že na uspokojenie potrieb ľudí, ktorí pracujú na home office, môže viesť k vyššej cene prenájmu. Od majiteľov očakávajú, že byt bude mať špeciálne vybavenie, ako napríklad vysokorýchlostný internet či dobre vybavený pracovný priestor.
Vybavenie, ktoré je potrebné, ak chceš prenajať byt digitálnemu nomádovi:
- spoľahlivý vysokorýchlostný internet,
- dobré pracovné miesto (kvalitné osvetlenie, pohodlný pracovný stôl, ergonomická stolička a množstvo elektrických zásuviek),
- plusom môžu byť aj inteligentné zariadenia,
- celková pohoda v byte, funkčný a moderný nábytok.
Typy ubytovania pre digitálnych nomádov
Portál freakingnomads.com informuje, že existujú rôzne možnosti prenájmu pre týchto ľudí.
Radia sa sem napríklad:
- krátkodobé prenájmy – hotely alebo krátkodobé prenájmy,
- aparthotely s predĺženým pobytom – súkromné apartmány v hotelovom komplexe,
- penzióny – zvyčajne lacnejšie, nemusia však mať potrebné vybavenie,
- spoločné priestory na bývanie – byty, kde býva viac ľudí spoločne, určitá komunita,
- hostely – určené sú skôr pre nomádov, ktorí radi cestujú.
Pri hľadaní ideálneho bývania môžu nomádi využiť aj internetové platformy, ktoré ponúkajú byty. Medzi také sa radí portál flatio.sk.
„Flatio je platforma, ktorá ponúka prenájom bývania najmä digitálnym nomádom. Ponúkame krátkodobé až dlhodobé prenájmy, ktorým môžete veriť, väčšinou bez nutnosti kaucie a za rozumnú cenu vo viac ako 300 destináciách prevažne v Európe, informujú na stránke.“
Portál SITA v staršom článku priniesol čitateľom TOP 10 miest na prácu pre digitálnych nomádov. Na prvom mieste figuruje Vietnam, konkrétne mesto Hoi An.
Nasledovali mestá ako: Dillí v Indii, Kuala Lumpur v Malajzii, Da Nang vo Vietname, Bombaj v Indii, Buenos Aires v Argentíne, Bangkok v Thajsku, Tenerife v Španielsku, Bukurešť v Rumunsku a Las Palmas v Španielsku.
Ako sme ťa informovali v našom staršom článku podľa údajov z Nomad List za rok 2024, najviac digitálnych nomádov pochádza z USA, Spojeného kráľovstva, Kanady, Nemecka či Holandska.
Zdroje: nehnuteľnosti.sk, flatio.sk, SITA , Startitup , freakingnomads.com