Nový variant koronavírusu sa šíri extrémne rýchlo. Sprevádzajú ho doposiaľ netypické symptómy

  • JN1 či Pirola je názov pre nový variant koronavírusu
  • Rýchlo sa šíriaci vírus sa vyznačuje okrem bežných príznakov aj novými, nezvyčajnými symptómami
koronavírus
Ilustračné foto Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • JN1 či Pirola je názov pre nový variant koronavírusu
  • Rýchlo sa šíriaci vírus sa vyznačuje okrem bežných príznakov aj novými, nezvyčajnými symptómami

Nový variant koronavírusu s názvom JN1 sa objavil v spoločnosti len nedávno. Podľa odborníkov si však treba uvedomiť, že i napriek aktuálnemu poklesu prípadov COVID-19 ide o najrozšírenejší typ ochorenia v Európe. Neoficiálne ho nazývajú aj Pirola.

Infektológ Peter Sabaka upresnil pre RTVS, že sú príznaky tohto nového subvariantu podobné ako u predchádzajúcich verzií ochorenia COVID-19, avšak bolesť hlavy je teraz výraznejšia a niektorí pacienti hlásia aj pocit na zvracanie, hnačku a ďalšie atypické symptómy.

Boris Klempa, virológ, vysvetlil, že nový variant JN1 nie je nákazlivejší, ale prevláda, pretože naše protilátky už nie sú voči nemu dostatočne účinné.

Klempa taktiež zdôraznil, že na predchádzajúce varianty účinkovali vakcíny, ktoré sa momentálne používajú na očkovanie. Nový variant však dokáže túto protilátkovú „zbraň“ prekonať.

Očkovanie na nový variant nezaberá

Aj keď aktuálne štatistiky Úradu verejného zdravotníctva ukazujú pokles počtu prípadov, musíme si uvedomiť, že mnoho infikovaných osôb často svoj pozitívny test lekárovi nenahlási, a tak nevedno, aký je reálny počet nakazených osôb.

„Najdôležitejšie je, ak viem, že patrím do rizikovej skupiny a dostanem príznaky ochorenia COVID-19, tak čo najskôr sa otestovať. A ak viem, že som chorý, čo najskôr si dať predpísať antivirotiká,“ dodal Sabaka.

Odborníci stále odporúčajú očkovanie. Klempa pre RTVS poznamenal, že „infekcii vďaka tejto očkovacej látke aj tak neunikneme, ale stále platí, že aj táto aktualizovaná vakcína nás vlastne chráni pred ťažkým priebehom“.

Nezvyčajné symptómy

Mnoho nedávnych pacientov s COVID-19 uviedlo bolesť hrdla ako prvotný príznak ochorenia, ktorú často nasleduje upchatie nosa. Podľa lekárov sa tradičné príznaky tejto choroby, ako suchý kašeľ alebo strata chuti a čuchu, stávajú v prípade Piroly menej bežnými.

Závažné prípady však stále zahŕňajú ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku alebo sivú, šedú či modrú pokožku, pery alebo nechty rovnakej farby, čo je znakom nedostatku kyslíka.

Stále viac pacientov tiež zaznamenáva súčasne väčšie ťažkosti so spaním a takisto aj pocity úzkosti. U niektorých sa k týmto symptómom pridáva aj bolesť svalov, horúčka alebo pocit zimy.

Podľa epidemiológa Martina Pavelku môžu však štatistické údaje v niektorých prípadoch aj mierne zavádzať, ako uviedol pre tvnoviny.sk.

„Problém pri týchto štatistických údajoch je, že ak niekto musí vstať tri-štyrikrát, lebo má zapchatý nos, bude reportovať aj problémy so spánkom. Či však primárnym symptómom sú problémy so spánkom, by som netvrdil. To sa týka aj úzkosti. Vždy keď sme chorí, sme aj unavení a s tým je úzkosť spojená,“ objasnil expert.

Celkovo sa však symptómy nového variantu COVID-19 s názvom JN1 zdajú podľa odborníkov byť miernejšie ako v počiatočných štádiách pandémie.

Prudké šírenie nákazy

„Tú dynamiku sme už videli niekoľkokrát a ona sa opakuje. Vždy to najskôr dorazí do Londýna, čo je medzinárodné letisko. Oni boli vždy prví. Potom to prišlo do kontinentálnej Európy a Slovensko bolo vždy posledné. A k nám to prišlo cez Česko,“ ozrejmil epidemiológ.

Podľa virológa Petra Smejkala sa Pirola stane dominantnou aj u nás, a to čoskoro. „Vždy keď je nejaký subvariant dominantným, tak je nákazlivejší ako tie ostatné. To platí aj pre tento subvariant,“ poznamenal.

Zdroje: RTVS, tvnoviny.sk, NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá