Nový variant nebezpečnej choroby s desivými príznakmi prekročil africké hranice. V Európe hlásia prvé prípady
- V Európe sa objavil nový variant mpoxu, ktorý sa šíri medzi ľuďmi
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že tento variant je nákazlivejší
- V Európe sa objavil nový variant mpoxu, ktorý sa šíri medzi ľuďmi
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že tento variant je nákazlivejší
V Európe sa po prvýkrát objavil nový variant ochorenia mpox, ktorý sa šíri medzi ľuďmi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že tento variant je nákazlivejší a môže predstavovať väčšie riziko než predchádzajúce kmene.
Choroba sa najskôr vyskytla vo Veľkej Británii, kde sa dvaja ľudia nakazili po kontakte s osobou, ktorá ochorela po návrate z Afriky. Tento prípad predstavuje prvý známy prenos mimo africký kontinent, čo vyvoláva obavy z možného šírenia ochorenia v ďalších regiónoch.
Odborníci zdôrazňujú dôležitosť sledovania a výskumu nových variantov ochorení, aby sa predišlo ich nekontrolovanému šíreniu.
Zdravotná hrozba
Ako informuje portál The BMJ, vo Veľkej Británii sa objavil nový variant ochorenia mpox, známy ako clade Ib, ktorý sa rozšíril medzi členmi jednej rodiny. Tento variant vyvolal pozornosť zdravotníckych úradov, pretože predstavuje prvý zdokumentovaný prenos v rámci domácnosti mimo Afriky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že aj keď je celkové riziko pre verejnosť nízke, je dôležité, aby zdravotnícke úrady posilnili dohľad nad situáciou a pripravili sa na sledovanie kontaktov infikovaných osôb. Takéto opatrenia môžu pomôcť zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.
Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu, zdôrazňuje, že preventívne opatrenia sú kľúčové na zastavenie šírenia mpox. Podľa neho je nevyhnutné, aby krajiny zlepšili svoje schopnosti včasne identifikovať a izolovať prípady.
Okrem toho je dôležitá aj medzinárodná spolupráca a výmena informácií medzi krajinami, čo môže pomôcť efektívne zvládať takéto zdravotné hrozby. Kluge tiež vyzýva na zvýšenú pripravenosť zdravotníckych systémov, aby dokázali rýchlo reagovať na nové výzvy spojené s týmto ochorením.
Mpox, predtým známy ako opičie kiahne, spôsobuje príznaky ako pľuzgierovité vyrážky, horúčky a celkovú vyčerpanosť. V krajinách s rozvinutým zdravotníctvom sú úmrtia na toto ochorenie zriedkavé, no WHO varuje pred jeho vážnymi dôsledkami v afrických štátoch, kde nový variant spôsobil viacero úmrtí.
Táto situácia poukazuje na potrebu zlepšenia zdravotníckych služieb v menej rozvinutých regiónoch a na dôležitosť globálnej solidarity pri riešení zdravotných kríz.
Najvyššie varovanie
Už v auguste vo Švédsku objavili nový variant clade Ib. Tento variant je podľa WHO nákazlivejší a nebezpečnejší než clade IIb, ktorý od mája 2022 šíril infekcie v rôznych krajinách. Odborníci na verejné zdravie však zdôrazňujú, že na lepšie pochopenie jeho vlastností a správania potrebujeme viac údajov.
WHO už v auguste vydala najvyššie varovanie pre tento vírus v Afrike. Epidémia mpox stále spôsobuje problémy v 18 afrických krajinách, pričom Kongo zaznamenalo najviac obetí. Počet prípadov sa zvyšuje aj v Zambii a Zimbabwe.
Prevencia
Mpox je vírusové ochorenie spôsobené vírusom opičích kiahní z rodu Orthopoxvirus. Spôsobuje pľuzgierovité vyrážky na tvári, rukách, nohách a ďalších častiach tela. Infikovaní ľudia často pociťujú horúčku, bolesti hlavy, svalov a celkovú vyčerpanosť. Inkubačná doba trvá zvyčajne 6 až 13 dní. Mpox sa pôvodne vyskytoval v strednej a západnej Afrike. Prenáša sa kontaktom s infikovanými zvieratami, ako sú hlodavce a primáty.
Ľudia si môžu mpox preniesť medzi sebou blízkym kontaktom. Prenos nastáva cez telesné tekutiny, kožné lézie alebo kontaminované predmety. Vírus sa šíri aj kvapôčkovou infekciou pri kašli alebo kýchaní. V posledných rokoch sa mpox rozšíril aj mimo Afriky. To vyvolalo obavy z jeho šírenia po celom svete. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalšie inštitúcie sledujú situáciu a poskytujú odporúčania.
Prevencia mpoxu zahŕňa izoláciu infikovaných a sledovanie kontaktov. Dôležité je dodržiavať hygienické opatrenia. Vakcíny proti pravým kiahňam, ako MVA-BN, poskytujú určitú ochranu. WHO odporúča očkovanie pre rizikové skupiny. Patria sem zdravotnícki pracovníci a ľudia v oblastiach s vysokým výskytom mpoxu.
Informácie o mpoxe nájdeš na webových stránkach WHO a národných zdravotníckych organizácií. Tieto zdroje poskytujú aktuálne údaje a odporúčania.
Zdroje: The BMJ, WHO