Nový vírus z Číny má príznaky H1N1 aj španielskej chrípky. Zatiaľ však nie je hrozbou
- Kmeň nového druhu chrípky má príznaky prasacej chrípky z roku 2009 a pandemickej chrípky z roku 1918
- Americký odborník na infekčné choroby varuje, že môže vyústiť do ďalšej pandémie
- Kmeň nového druhu chrípky má príznaky prasacej chrípky z roku 2009 a pandemickej chrípky z roku 1918
- Americký odborník na infekčné choroby varuje, že môže vyústiť do ďalšej pandémie
Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zadefinovali prasaciu chrípku ako respiračné ochorenie spôsobené vírusmi chrípky typu A. Pravidelne spôsobujú chrípku u ošípaných. Výskumníci v posledných rokoch objavili až 179 zmutovaných vírusov prasacej chrípky. Nedávno tiež objavili nový kmeň prasacej chrípky, dostal pomenovanie G4 EA H1N1.
Podľa novej štúdie vo vedeckom časopise Proceedings of National Academy of Sciences má nový druh príznaky podobné H1N1. Existuje teda riziko, že sa vírus prenesie aj na človeka. V čase, keď sa svetom šíri pandémia koronavírusu, oprávnene spôsobuje obavy.
Smrteľné pandémie
Dr. Anthony Fauci, najvyšší odborník na infekčné choroby v USA, varuje pred podobným priebehom prasacej chrípky, ktorá vypukla v roku 2009 v Mexiku. Okrem toho nový druh vykazuje aj znaky španielskej chrípky.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V oboch prípadoch vírus zabíjal. Španielska chrípka si vyžiadala viac obetí ako prvá svetová vojna. Vedci ju často prirovnávajú k súčasnej pandémii COVID-19.
Pri H1N1 nebolo riziko prenosu z prasaťa na človeka spočiatku vysoké. Nakazených však postupne pribúdalo a za necelý rok bolo na Slovensku hlásených 32 obetí.
Nový kmeň môže prerásť do pandemického vírusu
Fauci hovorí, že americkí vedci nový kmeň bunky vírusu sledujú. Aj keď sa ním zatiaľ nenakazil žiadny človek, vykazuje možnosti preskupenia. Musí však ostať pod prísnym dozorom, aby neprerástol do ďalšej smrtiacej pandémie.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Fauci taktiež tvrdí, že vírus je v štádiu sledovania a aj keď zatiaľ nie je bezprostrednou hrozbou, je nutné venovať mu zvýšený záujem.
G4 EA H1N1 priťahuje obrovskú pozornosť aj kvôli súčasnej pandémii COVID-19, ktorá je najhoršou pandémiou od roku 1918. „Je potrebné urýchlene implementovať kontrolu nad vírusom G4 EA H1N1 u ošípaných a dôsledne monitorovať ľudskú populáciu, najmä pracovníkov v priemysle ošípaných,“ napísali vedci do PNAS.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: marketwatch.com, cnbc.com, pnas.org