Nový výskum naznačuje, že marihuana môže zlepšiť nočné videnie
- Marihuana môže mať na naše telo rôzne zaujímavé účinky. Nový výskum tvrdí, že sa v nej nachádza aj nový potenciál – lepšie nočné videnie.
- Marihuana môže mať na naše telo rôzne zaujímavé účinky. Nový výskum tvrdí, že sa v nej nachádza aj nový potenciál – lepšie nočné videnie.
Nová štúdia potvrdzuje, že marihuana urobí sietnicu citlivejšou na svetlo. To neznamená len lepšie videnie v noci alebo v tme, ale hlavne aj liečenie degenerácie oka chorobami, ako retinitis pigmentosa.
Znie to trochu divne, ale nie je to po prvýkrát, čo bolo potvrdené zlepšenie nočného videnia vďaka marihuane. Už pred 25 rokmi denník The Guardian tvrdil, že miestny rybár z Jamajky, ktorý denne fajčil marihuanu a pil rum, mal jedinečnú schopnosť „vidieť v tme“. Rovnaké tvrdenie pochádza aj z Maroka, keď hovorili o rybárovi, ktorý fajčil hašiš – produkt z rastliny marihuany – a v roku 2002 sa tím vedcov z USA a Španielska rozhodol tento fenomén ďalej skúmať.
Foto: easyhealthoptions.com
Vedci dali jednému dobrovoľníkovi placebo a ďalším trom hašiš. Vo výsledkoch sa ukázalo, že všetci traja mali lepšie nočné videnie po požití drogy. Tento výsledok publikovali v roku 2004 v Journal of Ethno-Pharmacalogy.
Medzi týmito udalosťami a dneškom, ale prešlo už veľa rokov a nikto zatiaľ na biologickej úrovni neodôvodnil, ako s efektom nočného videnia súvisí marihuana.
Nedávno prišli vedci, ktorí ukázali, že človek používal viac CB1 receptorov (ku ktorým sa psychoaktívna látka marihuany viaže). Takže boli presvedčení, že ak sa niečo deje, tak sa to deje v sietnici než vo vizuálnom kortexe.
Foto: sciencealert.com
Ako prvý experiment, vedci aplikovali syntetický kanabinoid (látka vytvorená v laboratóriu, ako náhrada kanabisu/marihuany) do tkaniva oka žubrienok a použili mikroelektródy pre zmeranie ich citlivosti na svetlo. Výsledok ukázal väčšiu citlivosť oka na svetlo po aplikovaní kanabinoidu. Ich citlivosť bola rapídne zvýšená na jasné a zároveň tlmené svetelné lúče.
Vedci boli schopní ukázať, že sa to deje z dôvodu kanabinoidu viazaného na CB1 receptory, ktoré bránia proteínu s názvom NKCC1 umožňovať presúvanie iónov chlóru dnu a von z buniek určeným pre elektrický potenciál.
V skratke, experiment ukázal, že kanabinoid znižuje koncentráciu iónov chlóru vo vnútri sietnice a robí ju citlivejšou na svetelné lúče.
foto: keyword-suggestions.com
Žubrienky sa v reálnom svete snažia vyhnúť predátorom a odplávať pred nimi. Ich predátori sú tmaví. Vedci tento pud využili a v akváriu rozmiestnili rôzne tmavé body a zdroje svetla. Ak zažínali svetlo, tak sa všetky žubrienky správali rovnako, ale keď začali používať tmavé body so spojením jemného svetla, iba žubrienky s aplikovaným kanabinoidom sa vyhli potenciálnemu „predátorovi“.
Takže marihuana môže mať aj takýto zaujímavý potenciál nočného videnia, napriek tomu musíme počkať na výskumy potvrdené aj na ľudoch.
Zdroj článku: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: theverge.com/easyhealthoptions.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti