VÝSKUM: Tento liek pri Covide znižuje nutnosť hospitalizácie a bráni úmrtiu. Doma ho máš aj ty
- Odpozorovali až 40-percentný pokles hospitalizácií
- Prekvapujúcou informáciou bolo, že zaznamenali takmer o 50 % menej úmrtí
- Aspirín je obzvlášť „atraktívny“, pretože je jedným z najdostupnejších voľnopredajných liekov
- Odpozorovali až 40-percentný pokles hospitalizácií
- Prekvapujúcou informáciou bolo, že zaznamenali takmer o 50 % menej úmrtí
- Aspirín je obzvlášť „atraktívny“, pretože je jedným z najdostupnejších voľnopredajných liekov
Podľa amerického výskumu by mohol voľnopredajný liek aspirín znižovať nutnosť hospitalizácie a dokonca aj riziko smrti na ochorenie COVID-19. Štúdia publikovaná v lekárskom časopise Anesthesia & Analgesia zistila, že nízke dávky tohto bežne používaného lieku môžu chrániť pľúca a brániť krvným zrazeninám. Informovala o tom televízia CNN.
Hlavný autor štúdie Jonathan Chow pracoval na výskume niekoľko mesiacov. Podľa vedcov by sa mal aspirín chorému podávať len v malých dávkach. „Je to skvelá správa. Môžeme tým eliminovať následky ochorenia,“ povedal k zisteniam hlavný autor štúdie.
Voľnopredajný liek za nízku cenu
Výskumu sa zúčastnilo 400 pacientov s ochorením COVID-19. Viac ako štvrtina z nich už aspirín užívala, alebo im bol podaný do 24 hodín po hospitalizácii. „Pozorovali sme viac ako 40-percentný pokles v hospitalizáciách na jednotke intenzívnej starostlivosti, 44-percetný pokles v napojeniach na ventilátory a hlavne sme zaznamenali takmer o 50 % menej úmrtí,“ dodal Jonathan Chow.
Aspirín je obzvlášť „atraktívny“, pretože je jedným z najdostupnejších voľnopredajných liekov a jeho cena je nepatrná (20 kusov stojí približne 5 eur). Oproti tomu napríklad cenu remdesiviru stanovila firma Gilead v júni minulého roka na viac ako 2 100 eur za päťdňovú kúru, píše CNN.
Aspirín môže pomôcť predchádzať vzniku krvných zrazenín. Aj preto sa ľuďom, ktorí prekonali srdcový infarkt často odporúča, aby ho užívali každý deň.
„Dôvod, prečo sme sa začali zaoberať aspirínom je ten, že minulý rok na jar sme si všetci uvedomili, že všetci títo pacienti začali mať trombotické komplikácie alebo veľa krvných zrazenín, ktoré sa im začali tvoriť v tele,“ povedal pre CNN Jonathan Chow, odborný asistent anestéziológie a medicíny kritickej starostlivosti na Lekárskej a zdravotníckej fakulte Georgea Washingtona.
Potvrdili to aj ďalšie štúdie
Podobné výsledky priniesli aj ďalšie štúdie. Jedna bola publikovaná v časopise PLOS One. Sledovala viac ako 30 000 amerických veteránov s ochorením COVID-19. Zistila, že u tých, ktorí už užívali aspirín, bolo len polovičné riziko úmrtia.
Výskumný tím teraz pracuje s americkým Národným zdravotným ústavom (NIH) a sleduje účinky aspirínu na väčšej skupine pacientov. Slabinou experimentu je totiž fakt, že nepracoval s náhodne vybranými pacientmi, z ktorých niektorí by namiesto aspirínu užívali placebo.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, Plos One, CNN i prima