NOVÝ VÝSKUM: Tieto 3 jednoduché aktivity ti zmenia život k lepšiemu, tvrdia vedci

  • Nevieš, ako správne tráviť voľný čas?
  • Pasívny oddych ti škodí viac, než si myslíš
  • Vedci prinášajú overený recept na kvalitnejší život
voľný čas, šťastie, aktivity
Ilustračné foto Freepik/Jcomp, Freepik/ArthurHidden
  • Nevieš, ako správne tráviť voľný čas?
  • Pasívny oddych ti škodí viac, než si myslíš
  • Vedci prinášajú overený recept na kvalitnejší život

Život v neustálom zhone nám málokedy dovolí skutočne premýšľať nad tým, čo by sme chceli robiť vo voľnom čase – a už vôbec nám nedáva priestor všetko stihnúť. Keď už konečne máme voľno na svoje obľúbené činnosti, dostaneme blok. Máme zrazu toľko možností na aktivity, že namiesto toho, aby sme sa niektorej začali venovať, zostaneme ako jedno nerozhodné klbko nešťastia sedieť neproduktívne. Veľakrát jednoducho s ovládačom či smartfónom v ruke.

Náš voľný čas sa tak rozplynie v prúde nerozhodnosti, lenivosti a pasívnych aktivít, ktoré nám v konečnom dôsledku neprinesú takmer nič. A to je škoda. Voľný čas má obrovský potenciál obohatiť náš život, a odborníci na work-life balance a plánovanie času to potvrdzujú. Správne zvolené aktivity môžu zlepšiť našu pohodu, duševné zdravie, kreativitu aj vzťahy.

Určite ti už pri čítaní týchto riadkov napadla aktivita, ktorú už týždne či mesiace odkladáš. Možno je to maľovanie, kniha z Vianoc, ktorú si stále neotvoril, alebo výlet do hôr, ktorý si stále odsúvaš na „neskôr“. Nemusíš mať výčitky – sme v tom spolu.

Psychológovia však ponúkajú konkrétne tipy aktivít, ktoré by do svojho života mal vpustiť čas od času každý. Okrem iného, uľahčia nám aj rozhodovanie o tom, čo robiť a čo je dôležité.

Viac než len flákanie sa

Ak si myslíš, že voľný čas je len „bonus“ k životu, ktorý môžeme ľahko obetovať na úkor povinností, vedci by s tebou nesúhlasili. Nie je to len čas na oddych, ale aj nástroj na zvládanie stresu a budovanie psychickej pohody.

Pressman vo svojej publikácii definuje voľný čas ako dobrovoľné a radostné aktivity, ktoré robíme, keď sme oslobodení od povinností – či už ide o šport, koníčky, spoločenské aktivity alebo pobyt v prírode.

, Pexels
zdroj: Pexels/SHVETS production

Podľa výskumu Bartlettovej a kolegov je stres prirodzeným dôsledkom hektického životného štýlu, a preto je dôležité skúmať, ako aktívne trávenie voľného času pomáha pri zvládaní psychického napätia.

Ich štúdia ukazuje, že aktívny voľný čas nie je len o pohybe, ale môže mať aj duchovný, sociálny, kultúrny či altruistický rozmer. Ľudia si nachádzajú spôsoby, ako relaxovať a čeliť stresu aj bez športových výkonov – či už cez umenie, komunitné aktivity, dobrovoľníctvo alebo len obyčajné rozhovory s blízkymi.

Tému ďalej rozvíjajú Schneider a Iwasaki, ktorí tvrdia, že spôsob, akým zažívame stres a ako sa s ním vyrovnávame, výrazne ovplyvňuje naše každodenné rozhodnutia – najmä vrátane toho, ako trávime voľný čas.

Výskumy o strese, copingových mechanizmoch a voľnom čase by preto nemali existovať oddelene, ale mali by sa prepojiť, aby lepšie vysvetlili, prečo je vedomé plánovanie voľného času také dôležité pre našu psychiku. Ak si totiž správne nastavíme aktivity, ktoré nás obohacujú, môžeme si dlhodobo zlepšiť celkovú kvalitu života.

Z pohľadu zvládania stresu pritom vedci naznačujú, že príjemné aktivity môžu mať výrazný regeneračný efekt. To nielen počas stresujúcich období, ale aj pri zotavovaní sa z nich. To znamená, že ak si nájdeme čas na aktivity, ktoré nás bavia a napĺňajú, môžeme posilniť svoju duševnú aj fyzickú odolnosť.

Tieto aktivity zakomponuj do kalendára

Tri konkrétne typy aktivít, ktoré dokážu najviac prispieť k plnohodnotnému životu, definoval vo svojej publikácii aj uznávaný americký psychológ Mark Travers, PhD. Je tiež zástancom teórie, že naše hobby robia viac než len zapĺňajú náš voľný čas.

Podľa neho je dôležité rozložiť si záujmy rovnomerne. Ak sa sústredíš iba na jednu oblasť aktivít, ostatné časti tvojho JA sa môžu stať „podvyživenými“. Predstavil ich zhrnutím troch výskumov, ktoré hovorili o fyzickej, kreatívnej a mentálnej aktivite.

Nájsť a vykonávať by sme preto rovnomerne mali hobby, ktoré:

  • nás udržujú fyzicky fit,
  • nám dovoľujú tvoriť,
  • nás udržujú v strehu.

Trikolóra lepších zajtrajškov

Pohyb nie je len o kondícii – mení aj spôsob, akým naše telo zvláda stres a bolesť. Podľa výsledkov prieskumov pomáha pravidelné cvičenie predchádzať depresii, posilňuje imunitu a dokonca zvyšuje náš prah bolesti.

Športovci sú voči fyzickému nepohodliu odolnejší, čo naznačuje, že aktívny pohyb robí nielen silnejšie telo, ale aj odolnejšiu myseľ. Odviaž sa a vyskúšaj akýkoľvek pohyb, či už pôjde o plávanie, prechádzky, beh, tanec, jogu alebo lozenie na lezeckej stene.

Maľovanie, hudba či remeslá sú tiež viac než len hobby. Podľa expertov zvyšujú životnú spokojnosť, prinášajú radosť a zmierňujú osamelosť. Kreatívne činnosti nám pomáhajú zvládať stres a sú dostupným nástrojom na duševnú pohodu.

Zaradiť sem môžeš napríklad :

  • DIY projekty,
  • varenie a pečenie,
  • písanie denníku či knihy a mnoho iných.

Na záver, v pomyselnom mentálnom strehu ťa udrží čítanie či riešenie tajničiek a hier. Ak si trúfaš, začni sa učiť nový jazyk. Takéto aktivity znižujú podľa vedcov dokonca riziko depresie, bolesti a kognitívnych porúch. Spoločenské hry navyše podporujú šťastie a chránia aj pred Alzheimerom. Mentálna aktivita je teda aj investíciou do dlhovekosti.

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Leisure Sciences/An Interdisciplinary Journal/Bartlett et al., Leisure Sciences/An Interdisciplinary Journal/Schneider, Iwasaki, Journal of Education, Society and Behavioural Science/Garcia-Falgueras et al., Frontiers/Keyes et al., Frontiers/Bialowolska et al., PT/Travers

Najnovšie videá

Trendové videá