Nový vysokoškolský zákon: Študenti by mohli končiť aj bez písania záverečných prác, Drucker predstavil zmeny

  • Drucker predstavil plán záchrany vysokých škôl
  • Chce menej byrokracie a viac praxe
Minister školstva Tomáš Drucker
TASR/Pavol Zachar
  • Drucker predstavil plán záchrany vysokých škôl
  • Chce menej byrokracie a viac praxe

Ministerstvo školstva dnes spustilo verejnú diskusiu k návrhu nového vysokoškolského zákona, ktorý reaguje na aktuálne výzvy slovenského vzdelávacieho systému. Občania a odborná verejnosť majú čas do konca apríla vyjadriť svoje pripomienky.

Ako informuje portál TV Noviny, jedným z hlavných dôvodov legislatívnych úprav je alarmujúci trend odchodu mladých ľudí za vzdelaním do zahraničia.

Až 20 percent maturantov si totiž vyberá štúdium mimo Slovenska. Pripravovaný zákon sa snaží tento problém riešiť zjednodušením študijných podmienok a rozšírením možností pre študentov.

Alternatívy k záverečným prácam

Medzi najväčšie zmeny patrí zavedenie flexibility pri ukončení štúdia. Fakulty budú môcť samostatne rozhodnúť, či od študentov budú vyžadovať tradičné bakalárske či diplomové práce, alebo im umožnia absolvovať odbornú stáž ako alternatívnu formu ukončenia štúdia.

„Napriek tomu, že slovenské vysoké školstvo sa za posledné roky posunulo vpred a mnohé školy robia dôležité kroky k zvýšeniu kvality, každý piaty študent alebo študentka odchádza študovať do zahraničia. Dôvera verejnosti, médií či časti expertov a politikov v domáce vysoké školy zostáva krehká. Nedôvera má hlboké korene, či už oprávnene alebo neoprávnene. Dnes prichádzame s konkrétnym návrhom, ako situáciu zmeniť,“ uviedol minister Tomáš Drucker v tlačovej správe.

Veľké zmeny pre školstvo

Návrh prináša viacero inovatívnych prvkov, ktoré majú zatraktívniť štúdium na slovenských univerzitách:

Flexibilné štúdium – umožní kombináciu rôznych foriem výučby, získavanie certifikátov za kratšie programy či určenie dĺžky štúdia podľa počtu kreditov, nie rokov. Vysoké školy zároveň dostanú väčší priestor v oblasti vzdelávania dospelých.

Profesijné bakalárske štúdium – má zatraktívniť bakalárske programy zamerané priamo na výkon povolania. Do výučby sa zapoja zamestnávatelia, ktorí študentom umožnia získať praktické skúsenosti.

Alternatívy k záverečným prácam – predstavujú jednu z najvýraznejších zmien. Študenti si budú môcť vybrať medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže. Ide aj o odpoveď na meniace sa potreby praxe aj nástup umelej inteligencie.

Ďalšie zmeny zahŕňajú zjednodušenie zapojenia odborníkov z praxe do výučby, možnosť udeľovať medzinárodne uznávané tituly (napr. MSc.), digitalizáciu služieb vrátane jednotnej elektronickej prihlášky a online overovania diplomov, a tiež zákaz nosenia zbraní na akademickej pôde s výnimkou ozbrojených zložiek a výskumu.

Návrh tiež počíta so zavedením povinného minimálneho počtu kreditov, ktoré musia študenti získať za semester, čo má znížiť predčasné ukončovanie štúdia.

Súčasť širšej stratégie

„Zákon je štart, nie cieľ. Rozhodne implementácia – teda to, ako sa nové pravidlá premietnu do života univerzít, študentov a spoločnosti. Preto budeme dôslední v tom, ako zákon uvedieme do praxe. Budeme ho konzultovať s odbornou verejnosťou a hľadať najlepšie riešenia,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva školstva Róbert Zsembera.

Nový zákon je podľa ministerstva súčasťou komplexného plánu modernizácie vysokého školstva, ktorý zahŕňa investície do rekonštrukcií a vybavenia škôl, podporu študentov v nedostatkových odboroch, reformu doktorandského štúdia cez systém doktorandských škôl, a nový model financovania založený na kvalite a výkonnosti.

Odborná verejnosť aj občania majú možnosť vyjadriť sa k zámeru zákona do konca apríla prostredníctvom webstránky ministerstva.

„Našou ambíciou je, aby boli slovenské univerzity dôstojnou prvou voľbou pre mladých ľudí – nie posledným riešením. Aby sme zastavili odliv talentu a posilnili dôveru v slovenské vysoké školstvo. Tento zákon je dôkazom, že to myslíme vážne,“ uzavrel minister T. Drucker.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TV Noviny, Ministerstvo školstva

Najnovšie videá

Trendové videá