Nový závod spoločnosti Lummus a Skupiny MOL na recykláciu plastového odpadu v Maďarsku je vo fáze inžinieringu

plasty
Unsplash.com

Spoločnosť Lummus Technology, globálny poskytovateľ procesných technológií a energetických riešení s vysokou pridanou hodnotou, a Skupina MOL, popredná integrovaná ropná a plynárenská spoločnosť v strednej a východnej Európe, vstúpili do fázy inžinieringu pri výstavbe prvého závodu Lummus na pokročilú recykláciu plastového odpadu – Advanced Waste Plastic Recycling.

Prvý závod so spracovateľskou kapacitou 40 000 ton zmiešaných odpadových plastov ročne vyrastie v spoločnosti MOL Petrochemicals Co. Ltd. v maďarskom meste Tiszaújváros. Závod bude produkovať v rámci obehového hospodárstva petrochemické stavebné bloky, ktoré MOL spracuje vo svojom petrochemickom závode. Pri výstavbe budú využité pokročilé konštrukčné prvky na znižovanie emisií skleníkových plynov (GHG) vrátane plne elektrického pyrolýzneho reaktora. Priame emisie Scope 1 tak budú počas bežnej prevádzky nulové.

„Pre spoločnosť Lummus a Skupinu MOL je to ďalší míľnik pri zavádzaní obehového hospodárstva v našom priemysle,“ povedal Leon de Bruyn, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Lummus Technology. „Aby sme napĺňali náš spoločný záväzok – poskytovať v oblasti plastového odpadu udržateľné riešenia v rámci globálnych výziev – využívame inovatívnu technológiu spoločnosti Lummus a prevádzkovú excelentnosť Skupiny MOL.“

Chemická recyklácia plastov je súčasťou záväzku Skupiny MOL vyzbierať takmer 5 miliónov ton tuhého komunálneho odpadu, ktorý zahŕňa spracovanie a súvisiace investície. Skupina MOL sa zaviazala presadzovať obehové hospodárstvo a nedávno investovala do riešenia recyklácie plastového odpadu v strednej Európe. Vďaka tomu bude MOL schopný ponúkať širokú škálu udržateľných zmesí pre rôzne odvetvia vrátane automobilového, stavebného a obalového priemyslu.

„Chemický priemysel bude zohrávať dôležitú úlohu pri naštartovaní obehového hospodárstva a urýchlení inteligentného prechodu. Preto Skupina MOL už roky venuje tejto oblasti osobitnú pozornosť, s čoraz lepšími výsledkami. Výstavba závodu na pyrolýzu s kapacitou 40 000 ton je pre nás v oblasti recyklácie plastov veľmi dôležitý krok vpred. Technológia pyrolýzy spoločnosti Lummus nám umožní premeniť plastový odpad na vysoko hodnotné chemikálie a suroviny, a reagovať tak na výzvy v oblasti odpadového hospodárstva. Táto spolupráca je dôkazom našej priemyselnej konkurencieschopnosti a nášho záväzku voči udržateľnej budúcnosti,“ povedal Gabriel Szabó, viceprezident pre Downstream Skupiny MOL.

Projekt je súčasťou partnerstva, ktoré spoločnosti Lummus a MOL nadviazali v roku 2023 s cieľom zaviesť a integrovať chemickú recykláciu plastov v prevádzkach Skupiny MOL v Maďarsku a na Slovensku. Podnikateľský útvar Green Circle spoločnosti Lummus poskytuje Skupine MOL pokročilú technológiu pyrolýzy plastového odpadu, ktorá účinne premieňa plastový odpad na vysoko hodnotné chemikálie a suroviny, čo je základom cirkularity.

Táto technológia je osvedčeným, spoľahlivým a ekonomicky atraktívnym riešením celosvetového problému s plastovým odpadom. Riešenie prináša aj ďalšie environmentálne výhody, ako je nižšia uhlíková stopa a eliminácia výroby drevného uhlia. Spoločnosť Lummus poskytne svoje skúsenosti a odborné znalosti aj v oblasti etylénových jednotiek, katalytického krakovania a technológie spracovania ťažkých zvyškov, aby prispela k optimálnej integrácii s existujúcimi aktívami Skupiny MOL.

Green Circle umožňuje spoločnosti Lummus Technology využívať nové príležitosti v oblasti energetickej transformácie a obehového hospodárstva. Tento útvar je lídrom v poskytovaní ekonomicky a technicky spoľahlivých riešení na spracovanie tuhých odpadov obsahujúcich plasty, spracovanie rôznych obnoviteľných surovín na biologickej báze na chemikálie, polyméry a palivá s pridanou hodnotou; dekarbonizáciu rafinérskych a petrochemických aktív a rozšírenie výroby modrého vodíka a biopalív.

Najnovšie videá

Trendové videá