Nový zdroj energie a živín: Ďalšia krajina povoľuje hmyz ako bežnú potravinu

  • Konzumácia hmyzu je bežnou praxou v mnohých kultúrach po celom svete
  • Považuje sa za ekologicky udržateľný zdroj vitamínov, minerálov a bielkovín
hmyz larvy jedlo
Dobrodruh.sk/Jozef Terem, Pixabay/avocado876
  • Konzumácia hmyzu je bežnou praxou v mnohých kultúrach po celom svete
  • Považuje sa za ekologicky udržateľný zdroj vitamínov, minerálov a bielkovín

Singapurská štátna potravinová agentúra (SFA) učinila významný krok. S okamžitou platnosťou umožňuje predaj a konzumáciu 16 druhov jedlého hmyzu, ktoré boli posúdené ako nízkorizikové z hľadiska regulácie. Informovalo o tom CNN.

Hmyz schválený SFA zahŕňa kobylky, múčne červy a rôzne druhy chrobákov. Tieto druhy sú vhodné nielen pre ľudskú spotrebu, ale aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá.

Agentúra tiež zdôraznila, že hmyz musí pochádzať z kontrolovaných chovov a nie z voľnej prírody. „Na preukázanie je potrebný listinný dôkaz, že hmyz sa chová v priestoroch regulovaných príslušným orgánom.“

Boj proti zmene klímy

Výskumníci identifikovali viac ako 2 100 druhov jedlého hmyzu, ktoré sú bohaté na esenciálne vitamíny a minerály. Predstavujú tiež udržateľný zdroj bielkovín v porovnaní s hospodárskymi zvieratami, ktoré produkujú metán a prispievajú k emisiám skleníkových plynov.

„Hmyz je prehliadaným zdrojom bielkovín a spôsobom, ako bojovať proti zmene klímy,“ cituje CNN správu Svetového ekonomického fóra z roku 2022. „Naša spotreba živočíšnych bielkovín je zdrojom skleníkových plynov a klimatických zmien. Konzumácia hmyzu môže kompenzovať zmenu klímy mnohými spôsobmi.“

Hmyz konzumujú asi 2 miliardy ľudí po celom svete. Napríklad v Mexiku sú kobylkové tacos považované za obľúbenú pochúťku. V juhovýchodnej Ázii, konkrétne v krajinách ako Thajsko a Kambodža, sú bežne konzumované mravce, cvrčky a dokonca aj tarantuly.

Miestne reštaurácie a potravinárske spoločnosti neustále experimentujú s inovatívnymi spôsobmi, ako bezpečne a chutne integrovať hmyz do svojich jedál. Začína sa tiež objavovať v produktoch zdravej výživy, ako sú proteínové tyčinky a podobne. 

Z farmy na stôl

Európska únia sa zaviazala k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050. Na splnenie tohto ambiciózneho cieľa predstavila stratégiu „Farm to Fork“, ktorá je súčasťou Európskej zelenej dohody. Zameriava sa na vytvorenie spravodlivého, zdravého a environmentálne udržateľného potravinového systému.

Iniciatíva zahŕňa opatrenia na zníženie používania pesticídov a antimikrobiálnych látok, podporu ekologického poľnohospodárstva, zníženie plytvania potravinami a podporu zdravých stravovacích návykov. Celkovým cieľom je zlepšiť verejné zdravie, zvýšiť potravinovú bezpečnosť a chrániť biodiverzitu.

Jedným z významných aspektov stratégie „Farm to Fork“ je podpora alternatívnych zdrojov bielkovín, vrátane konzumácie hmyzu. Hmyz sa považuje za ekologicky udržateľný zdroj živín, ktorý môže významne znížiť záťaž na životné prostredie. Konzumácia hmyzu je už bežnou praxou v mnohých kultúrach po celom svete a EÚ sa snaží zvýšiť jeho akceptáciu aj v Európe.

Stratégia tiež zdôrazňuje potrebu medzinárodnej spolupráce na dosiahnutie týchto cieľov a podporuje udržateľné poľnohospodárske na globálnej úrovni. EÚ bude investovať do výskumu a inovácií v oblasti potravín a bioekonomiky, pričom do roku 2027 plánuje alokovať 10 miliárd eur prostredníctvom programu Horizon Europe.

Zdroje: CNN, European Commission

Najnovšie videá

Trendové videá