Nový Zéland zakazuje používanie jednorazových plastových tašiek

  • Nový Zéland čoskoro úplne zakáže používanie jednorazových plastových tašiek
  • Rozhodnutie podporuje veľká časť obyvateľov ostrova
  • Vláda chce týmto krokom ochrániť životné prostredie a pripraviť lepšiu pôdu pre budúce generácie
waste-1741127_960_720
pixabay.com
  • Nový Zéland čoskoro úplne zakáže používanie jednorazových plastových tašiek
  • Rozhodnutie podporuje veľká časť obyvateľov ostrova
  • Vláda chce týmto krokom ochrániť životné prostredie a pripraviť lepšiu pôdu pre budúce generácie

To, že plasty zaťažujú našu planétu a spôsobujú jej nemalé problémy všetci veľmi dobre vieme. Informujú o tom média aj ekológovia. Na neporiadok, ktorý ako ľudia vytvárame, upozorňujú aj uvedomelí Slováci. V priebehu posledných rokov začali viaceré veľké spoločnosti zmýšľať ekologickejšie a produkciu plastov sa snažia obmedzovať. Nedávno sme ťa informovali o vyradení slamiek, ktoré plánuje zo svojich pultov odstrániť kaviareň Starbucks. Určite si neprehliadol na našom Facebooku ani informáciu o tom, že Tesco za ekologickejší prístup v Malajzii dokonca odmeňuje. V otázke ekológie nezaspalo ani naše malé Slovensko. To, že od začiatku tohto roka by si k nákupu už plastovú tašku dostať nemal, si si určite tiež všimol. Na vykonanie tohto kroku bol už najvyšší čas. Pred zavedením tohto zákazu dokázali Slováci za rok spotrebovať až 466 kusov plastových tašiek za rok, uvádza enviroportal.sk.

Na Novom Zélande už o rok do plastovej tašky nenakúpiš

Nový Zéland pristupuje k problému radikálnejšie. Plastové tašky zakáže nadobro. Oznámila to dnes predsedkyňa vlády Jacinda Ardernová spolu s ministerkou životného prostredia Eugenie Sageovou. Rozhodnutie uviedla dnes na svojom Facebooku aj Twitteri politická strana New Zeland Labour Party.

Plán by sa mal realizovať v priebehu jedného roka. Po uplynutí tejto doby by mali plastové tašky na jedno použitie z Nového Zélandu úplne zmiznúť.

Dôvody sú jasné

Ardernovú viedla k rozhodnutiu najmä snaha o ochranu životného prostredia a prírody Nového Zélandu. Každý rok sa tu spotrebuje obrovské množstvo plastových tašiek, ktoré znečisťujú pobrežia aj samotný oceán a spôsobujú vážne problémy miestnej faune aj flóre, a to aj napriek tomu, že v súčasnosti už existujú rôzne spôsoby, ako plasty nahradiť. Ardernová je presvedčená, že Nový Zéland je pripravený prevziať zodpovednosť za svoje činy a pokúsiť sa “očistiť” našu planétu od plastov. Pre ďalšie generácie chce zanechať len krásnu a čistú prírodu.

Rozhodnutie podporuje aj verejnosť. Ešte v tomto roku podpísalo petíciu za zakázanie platov až 65 000 obyvateľov Nového Zélandu, informuje Otago Daily Times.

„Najmä volanie verejnosti po zmene povzbudilo obchodníkov a aj supermarkety v tom, aby odstránili zo svojej “ponuky” plastové tašky,” vyjadrila sa na margo zákazu Sageová.

Odstránením len plastových tašiek ešte svet nezachránime. To si dobre uvedomujú aj iniciátori nového nariadenia. Avšak veria, že sa vybrali tým správnym smerom: “V otázke redukovania odpadu musíme byť stále múdrejší a myslím si, že toto je dobrý začiatok.”

Podľa štatistiky z mája tohto roku uverejnenej na reusethisbag.com celosvetovo spotrebujeme každý rok až 1 bilíón plastových tašiek na jedno použitie, čo zodpovedá kúpe 2 miliónov tašiek za jednu minútu.

Toto vysoké číslo spôsobuje smrť jedného milióna morských vtákov a 100 000 morských cicavcov. Rozhodnutie Nového Zélandu by tak mohlo inšpirovať aj ďalšie krajiny k prijatiu prísnejších opatrení a k aktívnejšiemu prístupu v otázke ochrany životného prostredia a živočíchov.

Čo myslíš, máme aj my Slováci dostatočné ekologické cítenie na to, aby sme dokázali vyzbierať potrebný počet hlasov a donútiť vládu k prijatiu podobného zákona alebo sa máme ešte čo učiť?

Zdroj: www.mashable.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá