NR SR rozhodla o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona

  • Diskusia o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona bola ukončená v noci
  • Dnes sa o nej hlasovalo
  • V NR SR pokračuje prvé čítanie
slovensko nr sr národná rada
Na snímke poslanci sedia v rokovacej sále Národnej rady (NR) SR pred hlasovaním o návrhu na skrátené konanie o novele Trestného zákona v Bratislave vo štvrtok 25. januára 2024. TASR/Pavel Neubauer
  • Diskusia o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona bola ukončená v noci
  • Dnes sa o nej hlasovalo
  • V NR SR pokračuje prvé čítanie

Poslanci Národnej rady (NR) SR v noci ukončili diskusiu o skrátenom legislatívnom konaní k novele Trestného zákona. Niekoľkodňovej diskusii dominovali vystúpenia opozície, v závere vystúpili aj zástupcovia Smeru-SD Tibor Gašpar a minister spravodlivosti Boris Susko.

Ako sa dnes rozhodlo, o zrušení špeciálnej prokuratúry a znižovaní trestov sa bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. V uplynulých týždňoch sa k spomínanej téme v NR SR vyjadrilo 100 poslancov a k rozprave sa vyjadrili 2067-krát, ako dnes uviedol predseda NR SR Peter Pellegrini. S návrhom súhlasilo 77 poslancov, teda 77 hlasmi si tento návrh odhlasovala koalícia. V parlamente sa práve pokračuje v prvom čítaní k novele trestného zákona.

Tesne po 14:00 sa v parlamente začala tradičná štvrtková hodina otázok. Startitup situáciu sleduje live. Na otázky najprv odpovedal premiér Robert Fico (Smer-SD), v sále je prítomná aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). 

Tá v parlamente tvrdila, že petícia proti nej je zmanipulovaná. „Mohli ju ovplyvniť ‚boti-roboti’, vec je vo vyšetrovaní, takže to nechajme na orgány činné v trestnom konaní,“ uviedla.

Špeciálnu prokuratúru Gašpar označil za garanta zvráteného systému

Gašpar zopakoval argumenty vlády pre skrátené legislatívne konanie k novele. Cieľ novelizácie videl v znižovaní trestnej činnosti a videnie opozície vníma ako návrat do stredoveku. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) označil za garanta zvráteného systému. Trval preto na dôvodnosti novely, informuje TASR.

Susko kritizoval obštrukciu opozície vo forme diskusie. To, že sa koalícia nezapájala, odôvodnil tým, že sa nechceli jej členovia zapájať do obštrukcie opozície. Poukázal na dĺžku diskusie v pléne NR SR. Skĺzla podľa neho do roviny neodbornosti a tendenčnosti či poloprávd. Hovoril o zavádzaní občanov.

„Trestné právo nemá byť primárny nástroj na riešenie spoločenských problémov. Trestné právo máme v demokratickom štáte aplikovať subsidiárne, teda až vtedy, keď aplikácia iných právnych odvetví zlyháva,“ poznamenal. Diskusia v pléne NR SR bola podľa neho vzdialená od tejto zásady.

Tvrdil, že špecializované zložky trestného práva začali zneužívať inštitúty, ako väzba, podmienky väzby, dohoda o vine a treste či inštitút zaistenia majetku. Drakonické nastavenia sankcií podľa neho nespĺňajú ľudskoprávne štandardy a je potrebné ich upraviť.

„Nie je to môj výmysel,“ vyhlásil s tým, že odborná verejnosť na to poukazuje od prijatia aktuálne platného Trestného zákona. Trval aj na dôvodnosti zrýchleného prijatia novely, opakovane argumentoval porušovaniami ľudských práv v trestnoprávnom procese.

Šimečka: Umlčali opozíciu, usekli diskusiu na „hulváta“

„Vládna koalícia umlčala opozíciu, potrebuje aspoň jeden deň účinnosti novely Trestného zákona, aby oslobodila ‚svojich ľudí’,“ vo štvrtok to vyhlásili predstavitelia PS, KDH a SaS na tlačovej konferencii po tom, ako poslanci z vládnej koalície odsúhlasili skrátenie diskusie v prvom čítaní.

Kvôli novele sa opozícia plánuje obrátiť aj na Ústavný súd, hovorí o porušení práv poslancov.

„Umlčali opozíciu, usekli diskusiu na hulváta. Podľa mňa aj vedia, že s tým Ústavný súd nikdy nebude súhlasiť, že to bude problém, ale akoby im to už bolo všetko jedno,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka ohľadom postupu koalície.

michal šimečka fico kaliňák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa prezidentky môže byť novela v kolízii s Ústavou SR

Poslanci z opozície kritizovali nezapájanie sa vládnej koalície do diskusie. Trvali na tom, že je novela zle nastavená a môže mať negatívne dôsledky na bežných občanov. Odmietali znižovanie trestných sadzieb a hraníc škody pri majetkovej trestnej činnosti, rušenie ÚŠP aj zmeny v premlčacích lehotách, ktoré by podľa viacerých viedli ku „generálnej amnestii“ pri niektorých skutkoch.

Gábor Grendel z klubu Slovensko, KÚ a Za ľudí poznamenal, že sa nesprávnej interpretácii novelizácie minister mohol vyhnúť, ak by návrh predložil do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, kde by sa k tomu vyjadrili odborníci. Ondrej Dostál (SaS) pripomenul, že od prijatia Trestného zákona v súčasnej podobe vládol Smer-SD 12 rokov a doteraz ho nemenil. Ján Horecký (KDH) sa ohradil aj voči Suskovým slovám o zavádzaní zo strany poslancov pri novele.

Zuzana Mesterová (PS) podčiarkla, že rokovací poriadok NR SR priznáva poslancom právo diskutovať aj pri skrátenom konaní. Aj minister mohol podľa nej vysvetľovať argumenty. Trvala na tom, že diskusia bola odborná, hoci jednostranná, no nemôže suplovať riadnu diskusiu s odborníkmi.

„V tomto pléne sa neočakáva odborná diskusia, tu sa očakáva politická diskusia. Odborná diskusia mala prebehnúť v rámci medzirezortného pripomienkového konania,“ zdôraznila.

K novele sa v parlamente vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Upozornila na riziká pri rýchlom prijímaní zásadných zmien, aké prináša novela Trestného zákona.

Nesprávne alebo dôkladne nepripravené nastavenie novely môže podľa nej spôsobiť nepredvídateľné celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv poškodených osôb. Upozornila, že novela môže byť v kolízii s Ústavou SR. Odmietla argumenty vlády na zrýchlené prerokovanie novely, apelovala na odbornú diskusiu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá