NR SR schválila novelu, ktorá „prekope“ zdravotníctvo. Finálne sa dotkne každého Slováka

  • Novela zákona o zdravotníctve má odbremeniť lekárov
  • Elektronické služby sa upravia, vzniknú aj nové registre
nemocnica, lekári, výpovede
TASR/Michal Svítok
  • Novela zákona o zdravotníctve má odbremeniť lekárov
  • Elektronické služby sa upravia, vzniknú aj nové registre

Elektronické zdravotníctvo prechádza transformáciou. Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona, ktorá prinesie zásadné zmeny v oblasti elektronických služieb v oblasti zdravotníctva. Legislatívna úprava, ktorú pripravilo ministerstvo, pomôže lekárom s ich prácou.

Hlavným zámerom je znížiť administratívnu záťaž zdravotníkov a zlepšiť kvalitu a dostupnosť dát v zdravotníctve, tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Novelou sa má výrazne zjednodušiť práca lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí v súčasnosti trávia príliš veľa času administratívou.

Novela prináša viacero praktických vylepšení aj pre pacientov. Tí získajú možnosť objednávať sa na vyšetrenia prostredníctvom centrálneho elektronického systému.

Dôležitým krokom vpred je elektronizácia laboratórnych výsledkov. Tá má zabrániť zbytočnému opakovaniu vyšetrení. Pacienti budú môcť tiež elektronicky uzatvárať dohody so všeobecnými lekármi a gynekológmi.

Nastal čas pre elektronizáciu zdravotníctva

Súčasťou reformy je aj vytvorenie dvoch nových registrov. Vznikne Národný register očkovania a Národný register duševných ochorení. Tieto registre majú pomôcť pri lepšom manažmente pacientov a poskytovaní kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti.

V rámci novely dochádza k spresneniu pravidiel pre vydávanie elektronických preukazov zdravotníckym pracovníkom. Zaujímavosťou je zrušenie registra úrazov vyžadujúcich ústavnú starostlivosť. Ministerstvo tento krok odôvodnilo tým, že „jeho výstupy je možné nahradiť údajmi z iného štatistického zdroja údajov“.

Parlament dnes zároveň schválil optimalizáciu špecializovanej gynekologickej a ambulantnej starostlivosti. Zmeny zahŕňajú zapojenie samosprávnych krajov do tvorby verejnej optimálnej siete a podrobnejší monitoring zdravotníckych údajov.

„Je dôležité zabezpečiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorá zohľadňuje regionálne rozdiely,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva. Zákon tiež zavedie mechanizmy na riešenie nedostatku lekárov a podporu vzájomnej spolupráce medzi zdravotníckymi zariadeniami a poisťovňami.

Podporia aj skríningové programy

Zákon o špecializovanej gynekologickej a ambulantnej starostlivosti, ktorý začne platiť od januára 2025, sa zameriava na viaceré oblasti vrátane prevencie, starostlivosti o deti či zubno-lekárskeho ošetrenia.

„Zabezpečenie efektívnej preventívnej zdravotnej starostlivosti je jednou z piatich top priorít rezortu zdravotníctva. Usilujeme sa o to, aby prevencia zohrávala významnejšiu úlohu v každodennom živote ľudí. Výsledkom bude zníženie výskytu chorôb, skvalitnenie života pacientov a v konečnom dôsledku aj odľahčenie zdravotného systému a verejných financií,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.

V rámci preventívnych opatrení sa rozšíri počet skríningových programov. Tie majú pomôcť včas odhaliť onkologické ochorenia, a to aj u pacientov, ktorí zatiaľ nepociťujú žiadne príznaky.

Medzi ďalšie významné zmeny patrí zavedenie multidisciplinárnych tímov pre prierezovú starostlivosť a úprava starostlivosti o deti po ich prepustení z ústavov. Nová legislatíva sa dotkne aj zubno-lekárskeho ošetrenia v celkovej anestézii. Na doplnenie informácií o verejne dostupných ambulanciách bude k dispozícii prechodné obdobie.

Lekári výpovede podať nemôžu

Ako sme už informovali, v nedeľu vláda schválila novelu zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Schválili zároveň skrátené legislatívne konanie. 

Znamená to, že vláda uznala pojem kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti ako mimoriadnu udalosť. Zdravotníci tak budú povinní poskytovať starostlivosť pacientom. 

Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb,“ uviedol minister zdravotníctva Šaško. 

Ak mimoriadny stav nadobudne účinnosť, bude obmedzený na 60 dní, s možnosťou jedného predĺženia na rovnaké obdobie. 

Vicepremiér Tomáš Taraba k novelizácii zákona vyjadril v diskusnej relácii TA3. „My výpovede lekárov rešpektujeme a urobíme všetko pre to, aby ten, kto liečiť pacienta nechce, ho nemusí využiť ako rukojemníka, len aby sa dostal k ďalším finančným zdrojom,“ uviedol.

„Tí, ktorí si to chcú vyskúšať, môžu prísť na úrad práce, kde dostanú pracovnú ponuku. V niektorých nemocniciach sa budú môcť prihlásiť opätovne a v niektorých nie. Toto riešenie je najelegantnejšie pri rešpektovaní všetkých práv,“ dodal.

Podľa Tarabu vláda tento rok výrazne navýšila financovanie zdravotníctva. Minulý rok to bolo 800 miliónov eur, ten rok ďalších 980 miliónov, pričom lekárom podľa neho platy už stúpli. Krok vlády má podľa jeho slov stabilizovať situáciu v regiónoch, kde hrozí nedostatok lekárov. 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá