10 lacných krajín, v ktorých môžeš so slovenským platom žiť na vysokej nohe
- S priemernou Slovenskou mzdou si tu budeš žiť nad pomery
- V našom zozname sú americké, ázijské a africké, ale aj jedna európska krajina
- S priemernou Slovenskou mzdou si tu budeš žiť nad pomery
- V našom zozname sú americké, ázijské a africké, ale aj jedna európska krajina
Ak ťa ešte neopustila povolebná nálada a máš chuť sa odsťahovať, toto je tvoje znamenie. Najmä ak máš možnosť pracovať odkiaľkoľvek. Našli sme 10 krajín, kde ti bude tvoj slovenský freelancerský plat nielen, že stačiť, ale budeš si tu žiť ako najväčší influencer.
Ak máš našetrené, prípadne pracuješ z domu, v týchto krajinách si budeš žiť nad pomery aj pri slovenskom priemernom plate. Ten dosiahol v 2. štvrťroku tohto roku 1 419 eur.
Slovenský plat stačí
V našich tipoch sú životné náklady nižšie. Porovnali sme priemerné mzdy alebo Cost of Living Index, ktorý v sebe zahŕňa Index nájmu, Lokálny index kúpnej sily, Index spotrebiteľských cien a Potravinový index, aby sme určili, do ktorej krajiny sa oplatí presťahovať.
Životné náklady pokrývajú základné veci, ako je bývanie, potraviny, dane a zdravotná starostlivosť. K najdrahším krajinám patria Kajmanské ostrovy, Bermudy, Švajčiarsko a Nórsko.
Naopak k najlacnejším Pakistan, Afganistan, India a Sýria. V Afganistane a Sýrii ale prebiehajú vojenské konflikty a problém s bezpečnosťou má aj Pakistan a India. Do nášho zoznamu sme preto zaradili len krajiny, v ktorých neprebiehajú vojenské konflikty a situácia v nich je stabilná v otázke bezpečnosti.
Indonézia
Indonézia patrí k najlacnejším krajinám na svete. Leží medzi Indickým a Tichým oceánom v juhovýchodnej Ázii. Indonézska republika, ako sa oficiálne nazýva, zahŕňa približne 17 000 ostrovov, čo z nej robí najväčšiu ostrovnú krajinu na svete. Krajina s 230 miliónmi obyvateľov je štvrtý najľudnatejší štát sveta a takisto jedným s najväčším počtom obyvateľov hlásiacich sa k islamu.
Má prekrásnu prírodu s druhou najvyššou mierou biodiverzity na svete (po Brazílii).
Niektoré miesta, ako hlavné mesto Jakarta alebo Bali, sú drahšie a ich ceny sa dajú porovnať so západnými mestami.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Menšie mestá sú však veľmi lacné. Priemerná mesačná mzda v krajine sa pohybuje na úrovni 472 eur, mesačný nájom v jednoizbovom byte stojí približne 252 eur.
V hlavom meste je to o niečo drahšie, prenájom jednoizbového bytu stojí priemerne 422 eur, no dá získať aj za 230 eur. Trojizbový byt stojí priemerne 1 117 eur, no dajú sa nájsť byty aj za 597 eur, uvádza Numbeo. Pri prenajatí bytu na predmestí hlavného mesta sa dá ušetriť na 200 – 400 eur.
Strava v obyčajnej reštaurácii stojí priemerne 2,39 eur. Drahší je alkohol a káva. Pivo stojí priemerne 2,27 eur a cappuccino 2,16 eur.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Nepál
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na lacnejší život človek nemusí opustiť Európu, a dokonca ani Európsku úniu
- Bol si už v Mexiku? Krajina je miestami nebezpečná, no má aj svoje výhody
- Jednoizbový byt v Argentíne sa dá prenajať už za 100 eur mesačne. Je to však veľmi špecifický štát. Na čo treba myslieť?
- V našom rebríčku nesmie chýbať ani africká krajina, v ktorej sa hovorí anglicky
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie