Núdzový stav môže po 7 mesiacoch konečne skončiť. Parlament prijal zákon, ktorý ho nahradí
- Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR
- Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov
- Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR
- Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes 104 hlasmi definitívne schválili novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, o ktorej rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.
Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.
Čo všetko sa zmení
Opatrenia hospodárskej mobilizácie sú podľa súčasného znenia zákona naviazané na výnimočný alebo núdzový stav. Ide napríklad o opatrenia ako pracovná povinnosť, organizácia výroby a služieb, používanie štátnych hmotných rezerv či organizácia dodávok životne dôležitých tovarov a ich predaj s využitím mimoriadnych regulačných opatrení.
Výnimkou bude pracovná povinnosť, ktorá sa bude naďalej viazať len na núdzový alebo výnimočný stav, a nebude ju možné nariadiť počas mimoriadnej situácie.
Novela nadobudne účinnosť dňom zverejnenia v Zbierke zákonov SR.
Núdzový stav môže skončiť
„Sme radi, že nielen koaliční poslanci, ale aj opozícia sa stotožnila s naším návrhom nahradiť núdzový stav riešením, vďaka ktorému si ministerstvo zdravotníctva zachová všetky nástroje potrebné pre riadenie boja proti pandémii. Zároveň je správne, že nebudú obmedzované práva a slobody občanov. Verím, že núdzový stav tým pádom na dlhšiu dobu za nami,“ uviedol jeden z predkladateľov novely poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.
Podľa predsedníčky zdravotníckeho výboru Janky Bittó Cigánikovej je pozitívne, že práve novela zákona o hospodárskej mobilizácii myslí na odmeňovanie zdravotníkov v prvej línii. „Náklady na pandemické opatrenia tak môžu ísť mimo rozpočtu zdravotníctva, čo znamená, že ostane viac peňazí pre ťažko chorých pacientov či drahé lieky. Navyše ostane možnosť jednoduchšie bez nutnosti núdzového stavu v prípade vážnej potreby reprofilizovať lôžka a jednoduchšie obstarávať zdravotnícky materiál,“ doplnila Janka Bittó Cigániková.
Už len 4 dni a môže byť po všetkom
Núdzový stav sa môže skončiť aj bez toho, aby sa ním parlament zaoberal. Na ukončenie núdzového stavu je viacero možností, technicky by parlament už k tomu ani nemusel zasadnúť a skončil by sa uplynutím 20-dňovej lehoty potrebnej na súhlas poslancov s jeho predlžovaním, píše TASR.
V takomto prípade by sa aktuálny núdzový stav skončil 18. mája. Vládou je schválený do 28. mája. Podľa slov Ondreja Dostála (SaS) a Juraja Šeligu (Za ľudí) by sa mal skončením núdzového stavu ukončiť aj zákaz vychádzania a zhromažďovania sa.
Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že „núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie“ možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas NR SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia.
„Ak národná rada nevysloví súhlas, predĺžený núdzový stav zanikne dňom neschválenia návrhu vlády na vyslovenie súhlasu s predĺžením núdzového stavu, inak uplynutím lehoty podľa tretej vety na vyslovenie takéhoto súhlasu,“ píše sa v zákone. Vyplýva z toho, že parlament by sa už nemusel núdzovým stavom zaoberať a 18. mája by sa skončil.
Dostál vysvetlil, že vidí tri možnosti na skončenie núdzového stavu. „Jedna je, že vláda sama rozhodne o tom, že sa končí núdzový stav. Čo by som považoval za najlepšie a najlogickejšie,“ povedal. V momente ako prezidentka SR Zuzana Čaputová podpíše novelu zákona o hospodárskej mobilizácii a táto nadobudne účinnosť, vláda má podľa neho nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie bez núdzového stavu.
Zasiahnuť môže vláda aj prezidentka
Ďalšia možnosť je podľa jeho slov, že NR SR v hlasovaní predlžovaní núdzového stavu nevysloví s týmto súhlas. Tretia možnosť je, že parlament k tejto veci ani nezasadne a núdzový stav jednoducho skončí uplynutím 20-dňovej lehoty. „Áno, je možné, že aj bez toho, aby sa tým NR SR zaoberala, tak 18. májom, 20. dňom od predĺženia sa skončí núdzový stav,“ potvrdil Dostál.
V súvislosti s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upravujúcimi niektoré opatrenia poznamenal, že neexistuje priama súvislosť medzi zákonom o hospodárskej mobilizácii a zákonom o ochrane verejného zdravia. Práve v zmysle toho druhého sú vydávané vyhlášky. Vyhlášok sa podľa Dostála dotkne zrušenie núdzového stavu.
„Ak sú vyhlášky, ktoré sú naviazané na rozhodnutie vlády o zákaze vychádzania, tie bude potrebné následne upraviť zo strany ÚVZ,“ ozrejmil.
Šeliga nevidí dôvod na predlžovanie núdzového stavu. „Hneď, ako podpíše prezidentka zákon, núdzový stav môže byť zrušený,“ uviedol pre TASR. Odvoláva sa na ústavný zákon, ktorý hovorí, že ak parlament do 20 dní neschváli núdzový stav, automaticky sa končí. Rovnako si myslí, že parlament už nemusí k tomu vôbec zasadnúť. Pripomenul, že ešte predtým môže núdzový stav zrušiť vláda.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, SaS, TASR