Núdzový stav Slovensko nepotrebuje, tretiu vlnu zvládneme s Covid automatom, tvrdí Heger
- S ľuďmi sa treba o vakcíne rozprávať, aj keď je jasné, že nepresvedčí každého
- Covid automat funguje. V spojení s vakcínou to zvládneme
- S ľuďmi sa treba o vakcíne rozprávať, aj keď je jasné, že nepresvedčí každého
- Covid automat funguje. V spojení s vakcínou to zvládneme
Treba rešpektovať právo každého človeka, hovorí Eduard Heger. Ľudia, ktorí sa nechcú ísť dať zaočkovať, nemusia, je to ich právo. Rovnako to však funguje aj naopak. Človek, ktorý sa ide dať zaočkovať, má právo nebyť vystavený riziku nakazenia.
Právo jedného končí tam, kde začína druhého, otvára predseda vlády Eduard Heger v relácii Braňa Závodského na rádiu Expres.
Ľuďom treba o vakcíne rozprávať
Zdá sa, že sme v očkovaní narazili na akýsi strop. Už pár týždňov sme zaseknutí na 43 % zaočkovaných. Podľa Hegera je jedinou cestou naďalej vysvetľovať ľuďom dáta. Uznáva však, že niektorých nepresvedčí nič: „Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ale my sa nevzdáme.“
Dáta jasne ukazujú účinky vakcíny, v nemocniciach sú aj na Slovensku najmä nezaočkovaní a starší. Heger si to vysvetľuje tým, že človek vekom prirodzene naberá diagnózy, ktoré môžu priebeh ochorenia skomplikovať: „Chcem poprosiť ľudí, obzvlášť ľudí nad päťdesiat rokov. Vakcína nie je hrozba, Covid je hrozba.“
Očkovacia lotéria mnohých možno nepresvedčila, no priniesla na Slovensko iný nádych v téme koronavírusu. Nová diskusia a nový rozmer témy podľa premiéra Slovákom pomohol. Braňo Závodský dodal, že nás stála 26 miliónov eur. Eduard Heger odmietol posúdiť, či si myslí, že to stálo za to.
Covid automat funguje, núdzový stav nepotrebujeme
Predseda vlády si nemyslí, že by nám v najbližšej dobe hrozilo vyhlásenie núdzového stavu: „Nie, myslím si, že to nám nehrozí. Zatiaľ na to ani nevidím politickú vôľu. Ak sa budeme riadiť vakcínou a nariadeniami, tak to zvládneme.“
Práve nariadenia Covid automatu sú podľa premiéra v spojení s vakcínou kľúčom k úspechu.
Podľa jeho slov ide o predvídateľný systém, ktorí odmeňuje zodpovedných ľudí: „A nie len tak. Je to tak, pretože to dáva zmysel. Pretože nezaťažujú nemocnice.“
Zaočkovaných máme málo, uznáva Heger, no minulý rok nebol zaočkovaný vôbec nikto: „Aj to je pridaná hodnota.“
S Ficom by sa mali pozhovárať policajti
Myslí si, že včerajšie protesty strany Smer-SD by mali byť riešené políciou: „Určite by to s ním mala riešiť. Je to až cynizmus, keď človek zvoláva takto starších ľudí na údel hospitalizácie a, nedajbože, úmrtia,“ hovorí Heger o Robertovi Ficovi, „lídrovi zloby a rozvratu“, ako ho nazval.
Heger rozumie, že v spoločnosti vládne zmätok aj v súvislosti s reformami, ktoré majú práve na stole. Tvrdý boj proti nim spustila opozícia a s ňou sa zhodla aj jedna koaličná strana – Sme rodina. Premiér však tvrdí, že klamú.
Boris Kollár hovoril, že reformu zdravotníctva nepodporí, pretože bude viesť k prepúšťaniu zdravotných sestier: „Boris, v zdravotníctve nám chýbajú tisícky sestier. My potrebujeme naberať.“
Sme rodina a opozícia našli spoločnú reč
V súčasnosti sú na pretrase tri dôležité reformy: nemocníc, súdnej mapy a národných parkov. Boris Kollár sa postavil proti všetkým. Ak sa nezhodnú, z fondu obnovy Európskej únie nedostaneme peniaze.
„Nejde len o peniaze, ľudia tu chcú lepší život,“ hovorí Heger. Myslí si však, že sa v koalícii stále dá spolupracovať.
„Budeme rokovať, verím tomu, že aj Boris Kollár sa reformy rozhodne podporiť. Najbližšie týždne budú o tom, ako a na čom sa zhodneme. V niektorých miestach sa totiž rozchádzame a musíme hľadať prienik,“ premiér nechcel situáciu v koalícii bližšie opisovať.
Tvrdí, že množstvo konfliktov v minulosti vzniklo práve tak, že sa verejne komunikovali interné veci.
„Určite nechcem ľuďom hovoriť, že všetko v koalícii funguje dokonale. Ľudia vidia, že nie ja to vidím tiež. Škrípe to, ale nevzdávam to.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Expres/ Braňo Závodský naživo