Z nuly k oblakom: Michal Kutil z Plantystu: Napriek pokročilej robotike závisí efektívna výroba stále na ľuďoch
- Čo nemeriaš, to nezlepšíš. Asi tak znie heslo mladej českej firmy Plantyst, ktorá ponúka riešenia pre zefektívnenie akejkoľvek priemyselnej výroby. Perfektne si rozumie so strojmi, ale aj s ľuďmi, ktorí s nimi pracujú. Za všetkým stojí mladý podnikateľ Michal Kutil.
- Čo nemeriaš, to nezlepšíš. Asi tak znie heslo mladej českej firmy Plantyst, ktorá ponúka riešenia pre zefektívnenie akejkoľvek priemyselnej výroby. Perfektne si rozumie so strojmi, ale aj s ľuďmi, ktorí s nimi pracujú. Za všetkým stojí mladý podnikateľ Michal Kutil.
Ahoj Michal, pred tromi rokmi si s Jiřím Rozvařilom spoluzaložil Plantyst. Kam sa za ten čas firma posunula?
Posun je z môjho pohľadu obrovský. Pred tromi rokmi sme väčšinu úsilia venovali primárne produktu. Do styku s koncovým zákazníkom sme sa dostávali len veľmi obtiažne. Dnes máme stovky užívateľov z viac než dvadsať výrobných firiem. Máme fungujúci vývojový a obchodný tím a silnú zákaznícku podporu, preto sa môžeme plne venovať konkrétnym potrebám jednotlivých zákazníkov.
Foto: Plantyst
Zameriavate sa na zlepšovanie výkonu priemyselných firiem. Prečo ste sa rozhodli „vylepšovať“ práve toto odvetvie?
Spúšťačov bolo viac. V čase, keď sme začali pracovať na Plantyste, som čerstvo dokončil audit jednej veľkej výrobnej linky postavenej na mieru pre automobilový priemysel. Cieľom bolo zistiť, prečo výkon výrobnej linky neodpovedá očakávaným parametrom podľa projektu. Po niekoľkých mesiacoch práce som vtedy musel konštatovať, že aj keď jednotlivé komponenty linky, vrátane odbornej znalosti operátorov, boli v poriadku, výkon sa strácal.
Čo bolo dôvodom?
Bolo to predovšetkým kvôli tomu, ako k práci pristupovali ľudia, ktorí mali linku na starosti. A to na všetkých úrovniach — od operátorov až k manažmentu. Tam niekde som si začal uvedomovať, že aj napriek maximálnemu využitiu automatizácie a robotiky (dnes označovanej ako Industry 4.0.), bude ešte dlho úspešná výroba závisieť predovšetkým na ľuďoch a ich prístupe k práci.
Foto: Plantyst
Z tvojho rozprávania vyplýva, že sa nesústredíte len na stroje, ale aj na ľudský rozmer. Je to tak?
Ľudský rozmer je pre nás skutočne zásadný. Môžete mať sebelepšiu techniku, ale nakoniec je to vždy o ľuďoch. Takže áno, súčasťou našich služieb sú školenia a konzultantská činnosť. Našou ambíciou však nie je komplexné poradenstvo, zameriavame sa na metodiku používania nášho produktu, nastavenie rytmu v podobe denných meetingov a analýzu dát, ktoré máme vďaka nášmu riešeniu ľahko k dispozícii. V Plantyste je pre nás dôležité, že nejde “len” o nástroj pre monitoring výrobných zariadení. Samotný monitoring výroby je len čiastkovou časťou celého riešenia. Naše riešenie je treba vnímať ako ucelený manažérsky nástroj, ktorý pomáha hľadať rovnováhu medzi kontrolou a podporou a umožňuje rozprúdiť efektívnu komunikáciu vo výrobe.
Efektivitu práce pozitívne ovplyvňuje aj motivovanosť zamestnancov. Ako sa snažíš povzbudiť tých svojich?
Na to sa nedá odpovedať globálne, motivácia nie je plošný postrek. Snažím sa ľudí okolo seba čo najlepšie poznať a vcítiť sa do ich potrieb. V každom prípade je dobré, aby mal zamestnanec možnosť sebarealizácie a vlastného rozvoja, ktorý mu dáva zmysel. Jednou z vízií Plantystu je tiež postupne meniť (nielen) firemnú medziľudskú kultúru k lepšiemu. Je treba otočiť myslenie vedenia firiem do stavu, že veria, že prostredníctvom spokojnejších zamestnancov dosiahne aj firma lepšie výsledky.
Späť k strojom – Ako dôležitá je teda analýza dát?
Úplne zásadne, čo nám dnes a denne potvrdzujú všetci zákazníci. Za posledných niekoľko rokov došlo vo výrobe k razantnému zmenšeniu veľkosti výrobných dávok. To vo svojom dôsledku vedie k veľmi častým odstávkam liniek a ich prestavbám na inú výrobu.
Foto: Plantyst
Je to už dnes štandard alebo sú stále firmy, ktoré “zaspali na vavrínoch” a dáta nemonitorujú?
Ak sa bavíme o čistom monitoringu, tak takmer každá firma výrobu nejakým spôsobom monitoruje. Otázkou je akým spôsobom a ako následne tieto dáta využívajú — pretože mnohé firmy si stále vystačia s ceruzkou a papierom. Avšak, s automatickým zberom dát priamo zo stroja sa stretávam maximálne u firiem, ktoré majú relatívne nové stroje. Ten teda štandardom stále nie je.
Ak si chce firma kúpiť váš produkt, dodáte jej softvér aj hardvér, alebo si musí ešte nejaký prístroj dokúpiť?
Súčasťou našej služby je dodávka hardvéru aj softvéru, a to tak, aby bolo možné systém zapojiť technológiou Plug and Play. Napríklad na baliacej linke liekov v Zentive bol systém nainštalovaný a sprevádzkovaný len za 53 minút.
Pre fungovanie vašej aplikácie je nevyhnutná cloudová platforma. Akú konkrétne používate?
Áno, celé riešenie je od začiatku navrhnuté ako cloudová a distribuovaná aplikácia, ktorá využíva k dnešnému dňu viac než 80 navzájom prepojených služieb. Hlavnou výhodou použitej platformy Microsoft Azure je škála ponúkaných služieb, ktoré môžeme využívať. Vďaka tomu sa sústredíme len na našu aplikáciu, a nie napríklad na správu serverov. Bonusom je aj všemožná výbava certifikátov, bez ktorých do výrobných firiem preniknete len obtiažne.
Foto: Plantyst
Aký konkrétny efekt prinesie firme využívanie Plantyst-u?
Hlavným dopadom po zavedení Plantystu je to, že zrazu majú všetci presný prehľad o aktuálnom stave aj histórii výroby – „všetci vidia, že všetci vidia“. To je pre výrobné firmy často liečba šokom. V ďalšom kroku výstupy Plantystu fungujú ako podklad pre komunikáciu. Nikto sa nemôže hádať, či stroje vyrábali alebo nie, a diskusia sa posúva k riešeniu príčin problémov a ich prevencii.
Tvoja firma sa na začiatku novembra zapojila do projektu Deň práce odvšadiaľ, ktorý organizoval Microsoft. Aký je tvoj názor na stále populárnejší home office?
Osobne home office nevyhľadávam, v kancelárii sa mi skrátka pracuje lepšie. Aj pre menšie tímy, ktoré sa vojdú do jednej kancelárie, je podľa mňa komunikácia jednoduchšia, ak sú spolu. Na druhú stranu viem, že väčšine mojich kolegov možnosť mať home office pomáha lepšie si organizovať čas. Všeobecne by som povedal, že home office efektivitu práce zvyšuje, ale je potrebné klásť väčší dôraz na vzájomnú komunikáciu.
Foto: Plantyst
Majú takýto benefit aj tvoji zamestnanci?
Áno, flexibilná pracovná doba aj práca odinakadiaľ, než len z kancelárie, je súčasťou našej firemnej kultúry. Ako hovorí môj kolega: „Čo nestihnem v práci, to si môžem v kľude dorobiť večer doma“.
Pre spokojnosť v pracovnom živote je čoraz dôležitejšia rovnováha práce a oddychu. Čo ti vo voľnom čase pomáha nájsť balanc?
So mnou a tým balancom to nie je také jednoduché, skôr by som povedal, že sa mi plynule prelína jedno do druhého. Rád chodím spolu s rodinou na spoločné výlety do prírody, ideálne na skaly. Zároveň sú pre mňa zábavou aj činnosti, ktoré patria do kategórie pracovných, najmä keď ako technik môžem riešiť výzvy priamo vo výrobe spolu so zákazníkom.
Zdroj titulnej fotografie: Plantyst/ianteh.photoshelter.com