Nutričná psychiatrička otvorene: Toto sú jedlá, ktoré ľudia milujú, no na telo majú fatálny dopad

  • Dr. Uma Naidoo je uznávaná psychiatrička vyškolená na Harvarde
  • Zároveň je považovaná za priekopníčku v oblasti nutričnej psychiatrie
Dr. Uma Naidoo, toast
umanaidoomd.com, freepik
  • Dr. Uma Naidoo je uznávaná psychiatrička vyškolená na Harvarde
  • Zároveň je považovaná za priekopníčku v oblasti nutričnej psychiatrie

V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac ľudí zaujíma o zdravý životný štýl, sa do popredia dostáva otázka, čo by sme mali jesť a čomu sa radšej vyhnúť.

Dr. Uma Naidoo, riaditeľka nutričnej, životnej a metabolickej psychiatrie na Harvarde, sa podelila o svoje poznatky ohľadom jedál, ktoré síce ľudia milujú, ale ona by ich nikdy nekonzumovala.

Ultraspracované potraviny – tichý zabijak nášho zdravia

„Stáva sa to neustále,“ hovorí Dr. Naidoo pre CNBC make it. „Vo svojej praxi často pozorujem, ako sa pacientom výrazne zlepší nálada, znížia sa u nich príznaky stresu, majú viac energie a lepšie sa sústredia. Toto všetko sa deje vtedy, keď prestanú jesť priemyselne spracované potraviny a namiesto nich začnú konzumovať čerstvé, prirodzené jedlá bohaté na vitamíny a minerály.“

Ultraspracované potraviny sú priemyselne vyrábané produkty pochádzajúce zo široko pestovaných a geneticky modifikovaných plodín, ako sú kukurica, sója a cukor. Sú lacné na výrobu, ľahko dostupné a chutné.

Žiaľ, rôzne výrobné procesy často zbavujú tieto potraviny ich prirodzených vitamínov, minerálov a vlákniny.

„Majú dlhú trvanlivosť, ktorá sa zvyčajne dosahuje pridaním konzervačných látok, chemikálií, umelých príchutí, sladidiel a farbív,“ vysvetľuje Dr. Naidoo.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Uma Naidoo, MD (@drumanaidoo)

„Často sú neprirodzene bohaté na omega-6 mastné kyseliny a chudobné na omega-3 mastné kyseliny.“

Táto kombinácia umelých prísad, cukru, vysokého pomeru omega-6 k omega-3 a nízkeho obsahu živín robí ultraspracované potraviny škodlivými pre mikrobióm.

Dlhodobá konzumácia týchto potravín môže prispieť k celému radu fyzických a duševných zdravotných komplikácií, od cukrovky a obezity až po depresiu a úzkosť.

Dr. Naidoo sa osobitne zameriava na raňajkové cereálie, ako na jednu z najškodlivejších ultraspracovaných potravín.

„Vstúpte do väčšiny obchodov s potravinami a nájdete celú uličku cereálií s veselými maskotmi a šikovnými sloganmi, ktoré priťahujú pozornosť spotrebiteľov, najmä detí.“

„Raňajkové cereálie majú tendenciu byť prevažne jednoduché sacharidy s takmer celým denným množstvom pridaných cukrov,“ varuje Dr. Naidoo.

„Konzumácia tohto jedla ako prvého jedla dňa, môže viesť k náhlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, ktoré nás zanechá hladných už o niekoľko hodín neskôr a náchylnejších siahnuť po sladkom občerstvení medzi jedlami.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Uma Naidoo, MD (@drumanaidoo)

Dr. Naidoo odporúča namiesto cereálií siahnuť po vyváženejších raňajkách. „Ideálne raňajky sú bohaté na živiny a obsahujú vyváženú zmes sacharidov, tukov a bielkovín,“ vysvetľuje.

Medzi jej obľúbené raňajky podporujúce zdravie mozgu patria: domáci chia puding s hrsťou čučoriedok a vlašských orechov, miešané vajíčka so zeleninou, ako je špenát alebo paradajky.

Vhodné sú aj zelené smoothies vyrobené z listovej zeleniny, orechového masla a čistého proteínového prášku.

Ako znížiť príjem ultraspracovaných potravín

Dr. Naidoo upozorňuje na dôležitý fakt: keď obmedzíme jedenie priemyselne upravených potravín a namiesto nich jeme viac prirodzených, nespracovaných jedál, môžeme tým dosiahnuť veľa pozitívnych zmien.

Napríklad sa môže zmierniť dlhodobý zápal v tele, znížiť riziko, že nám budú chýbať dôležité živiny a zlepší sa naša rovnováha prospešných baktérií v črevách. To všetko vedie k lepšiemu tráveniu a celkovému zdraviu.

„Keďže ultraspracované potraviny sú všade, ich úplné odstránenie sa môže zdať ťažké,“ priznáva Dr. Naidoo.

„Ak sú tieto potraviny v súčasnosti kľúčovou zložkou vašej stravy, odporúčam začať s niekoľkými zámenami každý deň a postupovať pomaly. Výmena ranných raňajkových cereálií za zdravšiu možnosť je ideálnym štartom.“

„Pamätajte, všetko je o rovnováhe. Snažte sa konzumovať tieto potraviny ako súčasť životného štýlu 80/20, kde 80 % vašej stravy pozostáva z celých, na živiny bohatých potravín. Zvyšných 20 % vám ponecháva priestor na to, aby ste si užívali život tak, ako prichádza.“

Dr. Naidoo tiež napísala knihu This Is Your Brain on Food, ktorá sa venuje tomu, ako konkrétne druhy potravín ovplyvňujú rôzne duševné poruchy, vrátane úzkosti, depresie, ADHD a ďalších.

Tým, že spája psychológiu, výživu a kulinárske umenie, poskytuje komplexné rady pre zlepšenie duševného zdravia prostredníctvom jedla.

Tu je pár z nich:

Probiotiká a mozog: Zdôrazňuje dôležitosť črevného mikrobiómu v súvislosti s duševným zdravím. Konzumácia potravín bohatých na probiotiká, ako je jogurt a kyslá kapusta, môže pomôcť zlepšiť náladu a zmierniť úzkosť.

Antioxidanty a zdravie mozgu: Potraviny bohaté na antioxidanty, napríklad bobuľoviny, pomáhajú chrániť mozgové bunky pred poškodením voľnými radikálmi, čo môže prispieť k lepšiemu mentálnemu zdraviu a prevencii kognitívnych porúch.

Zdravé tuky pre mozog: Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách, ako je losos, sú dôležité pre zdravie mozgu. Podporujú optimálne fungovanie mozgu a môžu pomôcť znížiť symptómy depresie.

Významné vylúčenie cukru: Dr. Naidoo často varuje pred nadmernou konzumáciou cukru, ktorý môže zhoršiť úzkosť a depresiu. Odporúča obmedziť spracované potraviny a pridané cukry v strave.

Zdroje: YouTube/Rich Roll, YouTube/CNBC make it, umanaidoomd.com

Najnovšie videá

Trendové videá