Preparkuj svoje auto ešte dnes. O chvíľu začne platiť prelomová zmena

  • Po 15 rokoch prichádza prelomový moment
  • Parkovanie na chodníku zakážu už čoskoro, polícia to bude kontrolovať
  • Policajti upozorňujú vodičov v meste
Parkovacie miesta
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák
  • Po 15 rokoch prichádza prelomový moment
  • Parkovanie na chodníku zakážu už čoskoro, polícia to bude kontrolovať
  • Policajti upozorňujú vodičov v meste

Zmeny v cestnej premávke na Slovensku sú za rohom, do platnosti vstúpia 1. októbra. Po takmer pätnástich rokoch môžeme očakávať, že parkovanie na chodníkoch bude minulosťou. Policajti upozorňujú v uliciach vodičov, aby už dnes preparkovali svoje vozidlá z chodníkov.

Táto dôležitá zmena prichádza v reakcii na dlhoročné problémy spojené s parkovaním na chodníkoch, ktoré zhoršovali podmienky pre peších a spôsobovali škody na verejnom majetku.

„Parkovať na chodníkoch budú však môcť aj naďalej bicykle, kolobežky (aj s pomocným motorčekom) a motocykle, pri ktorých ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra,“ píšu policajti v tlačovej správe.

Parkovanie na chodníkoch v Európe zakázali

Podľa platného zákona o cestnej premávke z roku 2009 sa dalo parkovať na chodníkoch iba v určitých prípadoch. Drvivá väčšina európskych krajín však túto prax už dávno zakázala. Teraz sa Slovensko rozhodlo pripojiť k tomuto trendu.

Nový zákon zakazujúci parkovanie na chodníkoch bude platiť na celom území Slovenska. Výnimkou budú iba úseky, na ktorých to umožní príslušné dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Týmto krokom sa chce Slovensko prispôsobiť štandardom väčšiny európskych krajín, kde je parkovanie na chodníkoch považované za neprijateľné.

Chodníky boli dlhodobo vystavené nadmernému opotrebovaniu v dôsledku ťažkých vozidiel, ktoré na nich parkovali. Zničené obrubníky a popraskaný asfalt predstavovali riziko pre chodcov.

Najmä pre tých, ktorí mali obmedzenú pohyblivosť, ako rodičia s kočíkmi alebo ľudia na vozíkoch. Okrem toho tieto škody predstavovali finančnú záťaž pre miestne samosprávy, ktoré museli investovať do opráv chodníkov.

Zvýšenie kontrol a nové pokuty

S novým zákonom prichádza aj dôrazná kontrola zo strany hliadok mestskej polície. Porušovanie zákazu parkovania na chodníkoch bude dôsledne riešené, a to aj prostredníctvom objektívnej zodpovednosti majiteľov vozidiel.

Pokuta za porušenie tohto zákazu je stanovená na 78 eur. Vodiči majú možnosť znížiť ju na 52 eur, ak ju uhradia do 15 dní od doručenia. V prípade riešenia priestupku priamo na mieste hliadkou sa pokuta v blokovom konaní môže vyšplhať do výšky 50 eur.

Mestská polícia Bratislava sa pripravuje na nárast počtu oznámení od občanov a plánuje posilniť denné služby, aby mohla účinne riešiť prípady porušenia nového zákona. Súčasne prebieha informačná kampaň, ktorá má upozorniť vodičov na zmeny v zákone a na nové pravidlá.

Očakávajú tak veľa prípadov, že budú musieť priorizovať tie, „pri ktorých dochádza priamo k ohrozeniu života a zdravia ľudí, ako je napríklad nebezpečné parkovanie vozidiel na a pri priechodoch pre chodcov, jazda po chodníkoch alebo cyklochodníkoch, parkovanie v križovatkách a podobne“.

Vodičov skúsia najprv upozorniť

Príslušníci Mestskej polície (MsP) v Bojniciach budú vodičov spočiatku na porušenie zákazu parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti 1. októbra, upozorňovať. Neskôr pristúpia i k pokutám, uplatňovať budú aj tzv. objektívnu zodpovednosť, píše TASR.

„Niektorí obyvatelia Bojníc sa už vopred pripravili na zásadnú zmenu novely zákona o cestnej premávke a prispôsobujú si vstupné dvory vlastných rodinných domov tak, aby auto neparkovali na ulici na chodníku, ale na svojom pozemku,“ spomenula samospráva.

MsP sa preto od 1. októbra podľa nej viac zameria na vodičov, ktorí parkujú na chodníku. Začne aj operatívne preverovať telefonické podnety o nedovolenom parkovaní.

Pozor na „správny“ vodičák

Nedávno sme ťa informovali o tom, že si pri jazde treba dať pozor na to, aké vozidlo máš právo riadiť. Ak by si sa náhodou rozhodol riskovať a šoféroval vozidlo s manuálnou prevodovkou, aj keď máš vodičský preukaz na automatickú prevodovku, môžeš čeliť vážnym následkom.

Zákon stanovuje jednoznačné pravidlá, ktoré platia bez ohľadu na to, či ide o prechod z automatickej na manuálnu prevodovku alebo napríklad medzi veľkou a malou motorkou. Pravidlá sa vzťahujú na všetkých vodičov.

Za porušenie ti hrozí pokuta v rozmedzí od 300 eur do 1 300 eur, a to aj s možnosťou uloženia zákazu činnosti trvajúceho od 1 roku do 5 rokov. Tieto sankcie vyplývajú z bodu A druhého odseku paragrafu 22 zákona o cestnej premávke.

Zdroje: TS mestskej polície, Redakcia, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá