O dva mesiace uvidíme obrat vo vojne. Ukrajinci chystajú protiútok, tvrdí analytik
- Bez mobilizácie nedokážu Rusi zásadne zvrátiť priebeh bojov, tvrdí analytik CIT Ruslan Leviev
- Predpokladá, že Ukrajina by mohla prejsť do protiútoku
- Bez mobilizácie nedokážu Rusi zásadne zvrátiť priebeh bojov, tvrdí analytik CIT Ruslan Leviev
- Predpokladá, že Ukrajina by mohla prejsť do protiútoku
Ruská armáda okrem dobytia Mariupolu doposiaľ nezískala žiadny väčší úspech. Boje na Donbase zatiaľ stagnujú, Rusom sa nepodarilo obkľúčiť ukrajinských vojakov a ich problémy naďalej pretrvávajú.
Analytik ruskej vyšetrovacej skupiny Conflict Intelligence Team (CIT) Ruslan Leviev uviedol, že bez mobilizácie, ale možno ani s ňou, sa pre Rusko na fronte situácia nebude vyvíjať dobre. Samotný CIT sa zameriava na analýzu bojovej techniky, jej presunov a vývoj na fronte. Spolupracuje pri tom i s investigatívnym portálom Bellingcat či s denníkom New York Times.
Na útok na Kyjev môže Kremeľ zabudnúť, tvrdí analytik
Samotný Leviev je v Rusku momentálne tresne stíhaný za údajný „falošný“ článok o ruskej armáde. Z Ruska preto emigroval do neďalekého Gruzínska. V rozhovore pre nezávislý ruský web Meduza uviedol, že bez mobilizácie nebudú mať Rusi dostatok ľudských zdrojov. Podľa analytika sa teraz nejaví, že by Kremeľ chcel vyhlásiť mobilizáciu.
Úspech mobilizácie by závisel od toho, koľko ľudí by bolo mobilizovaných, aké vybavenie by dostali, aký čas na prípravu by mali a aký výcvik by im bol poskytnutý.
„Ak sa to urobí správne, mobilizácia môže pomôcť dosiahnuť administratívne hranice Doneckej a Luhanskej oblasti a dobyť ich. Ale ak to urobíte zle, nič sa nezmení a všetko bude ako teraz. Ak nedáte na prípravu aspoň mesiac až dva, mobilizácia bude mať malý zmysel,“ vysvetlil Leviev.
Analytik tvrdí, že Rusko môže na pôvodný cieľ, ktorým je dobytie Kyjeva, zabudnúť.
„Príliš málo zdrojov. Najviac bojaschopné jednotky sú pobité, dochádza k stratám na technike, je menej tankov. Rakety sa takmer minuli, tie Iskandery (balistické rakety, krátkeho doletu) v poslednej dobe vôbec nevidieť,“ vysvetlil zakladateľ CIT.
Uvádza, že oproti tomu sa ukrajinská armáda neustále zlepšuje a prichádzajú ďalšie a ďalšie dodávky zbraní zo Západu. Čas hrá pritom v neprospech Ruska, čím neskôr bude mobilizácia vyhlásená, tým menší efekt bude mať. Bez mobilizácie sa boje zmenia na pozičné boje, pričom sa jednotky tej alebo onej armády pokúsia obkľúčiť jednotlivé mestá.
Protiofenzíva začne o jeden a pol až dva mesiace, myslí si Leviev
Podľa Levieva je na Ukrajine približne 80-tisíc vojakov, čo je vyše 100 taktických práporových skupín (BTG). Na začiatku invázie sa odhadovalo, že na Ukrajine je 200-tisíc vojakov. Analytik uviedol, že do týchto počtov sa rátali aj proruskí separatisti.
„Niektorí išli na rotáciu, niektorí odpočívajú, niektorí sú stratení. Straty nie sú len zabití. Stále sú tu ranení, väzni, nezvestní. Tiež sú mimo prevádzky.“
Čoskoro sa môže situácia na Ukrajine zmeniť, ak ukrajinská armáda zaháji protiútok.
„A približne o jeden a pol až dva mesiace ukrajinská strana spustí rozsiahlu protiofenzívu,“ predpovedá analytik.
Tvrdí, že dopyt po protiofenzíve je veľmi silný. Vnímajú ho ukrajinskí generáli i samotný ukrajinský prezident Zelenskyj.
„Na Ukrajine bolo zavedené stanné právo. Už majú novú technológiu. O mesiac či dva mesiace uvidíme obrat v situácii, ktorá nie je v prospech Ruska. S najväčšou pravdepodobnosťou vyštartujú z Donbasu a pokúsia sa odrezať zásobovacie línie ruskej armády,“ uviedol analytik.
Pentagón tvrdí, že problémy Rusov naďalej pretrvávajú
Aj predstaviteľ amerického ministerstva obrany novinárom vo Washingtone povedal, že zatiaľ nezaznamenali žiadnu výraznú zmenu na bojisku. Bojuje sa pritom každý deň a ruským jednotkám sa niekedy podarí obsadiť nejaký cieľ. Často však ide len o krátkodobé dosiahnutie cieľa, keďže ukrajinská armáda ich vytlačí naspäť.
„Stále vidíme náznaky problémov súdržnosti jednotiek, problémov morálky,“ uviedol predstaviteľ s tým, že Rusi odmietajú bojovať. Taktiež sa nepodarilo vyriešiť ani logistické problémy, preto niektoré jednotky operujú v menších formátoch.
Predstaviteľ nechce robiť predikcie a tvrdí, že ruská armáda má naďalej množstvo výhod. Majú viac technického vybavenia i modernejšie zbrane, ktorých množstvo môžu použiť.
Ukrajinci oproti tomu majú síce menej zbraní, ale lepšie velenie a vysokú morálku.
„Opäť, bojové schopnosti samotné nevyhrávajú vojny, musíte mať vôľu bojovať, musíte mať dobré vedenie, musíte mať (dobré) velenie a kontrolu, a tým (Rusi) trpia. Ale to všetko v kombinácii so skutočnosťou, že hovoríme o oblasti Ukrajiny, o ktorú tieto dve strany bojujú už osem rokov, naďalej veríme, že by to mohol byť dlhodobý boj,“ dodal predstaviteľ Pentagónu.
Zdroje: Meduza, DoD