O hypotéku ťa môže pripraviť zábavka, ktorú Slováci robia takmer denne
- Mnoho Slovákov venuje časť svojich financií stávkovým kanceláriám alebo kasínam
- Nevedia však, že v budúcnosti na to môžu doplatiť
- Mnoho Slovákov venuje časť svojich financií stávkovým kanceláriám alebo kasínam
- Nevedia však, že v budúcnosti na to môžu doplatiť
Mnoho Slovákov venuje časť svojich financií stávkovým kanceláriám alebo kasínam. Neuvedomujú si však, že táto chvíľková zábavka ich môže v budúcnosti potrápiť. Okrem toho, že u nich môže vzniknúť závislosť, problémy môžu mať aj v bankách v čase, kedy si budú žiadať o hypotéku. Oslovili sme najväčšie slovenské banky a opýtali sa ich, ako online stávkovanie ovplyvňuje proces schvaľovania žiadosti o hypotéku.
Na problém poukázala tvorkyňa videí na platforme TikTok. Vo videu uviedla, že sa stretla s prípadom, kedy bola žiadosť neprešla posledným schvaľovaním, keďže klient mal vo výpisoch z účtu online stávky. V banke ho označili za gamblera a s novým domom sa tak mohol rozlúčiť.
Hovorkyňa Tatra Banky Simona Miklošovičová v prvom rade uvádza, ako prebieha schvaľovanie žiadostí o úver. „Na základe žiadosti klienta banka overí jeho prijem a spočíta na základe príjmov a dopytu do úverového registra kapacitu klienta splácať. Zároveň aplikujeme hodnotiaci model, na základe ktorého sa môže výsledný limit znížiť alebo úver zamietnuť,“ vysvetľuje s tým, že okrem toho sa vyhodnocuje aj platobná disciplína nielen v banke klienta, ale aj v iných finančných a nefinančných inštitúciách.
Ak si ideš žiadať o hypotéku, spĺňať musíš niekoľko podmienok. Podľa Miklošovičovej ide o dostatok prostriedkov na splácanie požadovanej splátky nového úveru, vrátane životných nákladov a rezervy vo výške 40 % rozdielu medzi príjmom a životnými nákladmi. Konštatuje, že dôležitá je aj dobrá platobná disciplína.
Banky ťa preverujú komplexne
Hovorkyne známej banky sme sa opýtali, ako to vyzerá, ak si klient zo svojho účtu pravidelne posiela finančné prostriedky do stávkových kancelárií. Je v tomto prípade jeho žiadosť ohrozená? „Závisí to od čiastky alebo od toho, aký je pomer tejto čiastky k príjmom, prípadne nákladom na splácanie záväzkov. Spravidla však platí, že malé sumy nie sú prekážkou pre schválenie úveru.“
Stane sa, že tvoj tiket je úspešný a vyhráš veľa peňazí. Ak si myslíš, že ti to pri žiadosti o úver pomôže, sklameme ťa. Takéto kredity totiž podľa Miklošovičovej nemajú žiaden vplyv na výsledok schvaľovacieho procesu. Tieto peniaze totiž nie sú považované za príjem.
Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková uvádza, že stávkovanie nemá na žiadosť o úver žiaden vplyv. Podotýka však, že pri posudzovaní klienta sa SLSP pozerá na jeho správanie komplexne.
„Príležitostné hranie hazardu však nemá zásadný vplyv na posúdenie klienta pri žiadosti o úver,“ dodáva s tým, že pravidelný gambling a vo vyšších sumách sa môže v kontexte ďalších parametrov u niektorých klientov premietnuť do zvýšeného rizika. „V zásade to však môže ovplyvniť iba nezabezpečené úvery ako spotrebáky a kreditky, teda nie hypotéky,“ uzatvára.
TikTokerka, ktorú sme spomínali na začiatku článku, odporúča, aby si si na stávkovanie zaviedol extra účet. Samozrejme, dotovať by si ho mal výhradne hotovostne, aby nebolo vidieť, že z tvojho účtu odchádzajú peniaze na druhý účet, z ktorého si platíš stávky. Banka si totiž môže vyžiadať všetky účty napojené na tvoj osobný účet.
Stávkovať sa dá najmä na šport, no aj na iné udalosti. Obrovský záujem vyvolali napríklad októbrové voľby, informuje Pravda. Ani v tomto prípade sa Slováci neobmedzovali a na svojich favoritov boli schopní staviť stovky až tisíce eur.
Na víťaza bratislavských volieb a aktuálneho primátora hlavného mesta Matúša Valla niekto stavil až 2 000 eur. Na jeho oponenta Rudolfa Kusého to bolo 600 eur. Zaujímavosťou je, že na ostatných kandidátov vrátane Martina Jakubca si nestavil nikto.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Pravda