O jedlo v KĽDR žobrú už aj celebrity. Krajinu trápi hladomor, no peniaze sa míňajú na vývoj rakiet
- Severnú Kóreu už dlhodobo trápi hladomor
- Dôsledkom je aj pandémia a to, že mnoho ľudí prišlo o prácu
- Patria sem aj herci, ktorí si nedokážu zarobiť, a tak žobrú o jedlo na trhoch
- Severnú Kóreu už dlhodobo trápi hladomor
- Dôsledkom je aj pandémia a to, že mnoho ľudí prišlo o prácu
- Patria sem aj herci, ktorí si nedokážu zarobiť, a tak žobrú o jedlo na trhoch
Od minulého roka chodia z jedného z najizolovanejších štátov na svete správy, že ľudia hladujú. Problémy priznal aj samotný vodca Kim Čong-un, ktorý v lete konštatoval, že poľnohospodársky sektor „nesplnil plán výroby obilia v dôsledku škôd spôsobených tajfúnom v minulom roku“. Kim situáciu v krajine opísal ako „napätú“.
Okrem toho však krajina trpí zásobovacou krízou, ktorá je dôsledkom medzinárodnej izolácie a sankcií. Médiá si tiež v minulosti všimli, že schudnúť mal približne dvadsať kilogramov aj samotný vodca. To môže znamenať, že sám má nedostatok potravín alebo že chce vyvolať dojem, že aj on trpí so svojim ľudom a hladuje. Analytici si myslia, že pravdepodobnejšie je druhé vysvetlenie.
To, že v krajina je na tom zle, dokazujú aj najnovšie správy od zdrojov priamo zo Severnej Kórei, ktoré sa pre portál Daily NK vyjadrili, že žobrať o jedlo chodia už aj filmové hviezdy.
„Začiatkom januára sa herci z Kórejského umeleckého filmového štúdia objavili na trhu Okjon v Pchjongsongu. Zdalo sa, že nemali žiadne peniaze a využili svoju slávu žobrať o jedlo všade na trhu,“ uviedol nemenovaný zdroj.
Do finančných ťažkostí sa filmové hviezdy dostali preto, že kvôli pandémii nemajú príležitosť natáčať filmy a zarábať peniaze. Zdroj ďalej dodáva, že jeden z hercov sa vyslovil, že bez pomoci od vlády jeho rodina nemusí prežiť.
„Sotva sme prežili, a to len preto, že moja žena a deti podnikajú. Kvôli koronavírusu sa biznisu nedarí. Takže mi nezostávalo nič iné, len prísť na pchjongsongský trh žobrať,“ cituje portál slová herca.
Jeho otec uniesol herečku, aby mu točila filmy
Faktom tiež je, že od nástupu Kima Jong una filmový umelecký priemysel upadá. Bol to práve jeho otec, ktorý sa preslávil tým, že bol veľkým fanúšikom filmu a stál na čele umeleckej filmovej tvorby, ktorú využíval na propagandu.
V roku 1978 dokonca uniesol juhokórejskú Čchen Un-i, herečku, ktorá bola nútená točiť filmy v severnej Kórei. Neskôr do krajiny uniesli aj jej bývalého manžela juhokórejského režiséra Sin Sang-oka. Vďaka nim Kim Čong-il plánoval v krajine točiť umelecké filmy, ktoré by mohli konkurovať zahraničným snímkam. Obom sa o necelých desať rokov podarilo utiecť počas cesty do Viedne.
O tom, že jeho syn podobné záľuby nemá, svedčí aj fakt, že posledný umelecký severokórejský film bol natočení v roku 2016. Išlo o snímku s názvom The Story of Our Home čiže v preklade Príbeh nášho života.
Na čo však Kim Čong un nedá dopustiť sú snímky o jeho vlastnej osobe. Iba pred pár dňami vyšiel dokumentárno-propagandistický film s názvom Veľkolepý rok víťazstva, 2021. Snímka ukazuje údajné úspechy vodcu, ktoré zahŕňajú vývoj raketových striel, výstavbu nových bytov a snahy o zamedzenie šírenia koronavírusu.
Kim Čong-un sa podľa filmu „obetoval svoje vlastné telo v záujme toho, aby mohli byť naplnené sny (kórejského) ľudu“. V dokumente, ktorý odvysielali štátne média, vodca robí dozor nad prebiehajúcou stavbou alebo jazdí na koňovi po pláži počas západu slnka, informovala TASR.
Napriek tomu, že v krajine sa stále častejšie skloňuje hladomor, v januári vykonala KĽDR až deväť testov balistických rakiet, čo je vôbec najviac za jeden mesiac, odkedy krajina spustila svoj jadrový a raketový program, uvádza Reuters.
Z najnovšej správy ONS vyplýva, že peniaze na vývoj zbraňového arzenálu krajina získal pomocou hackerských útokov, počas ktorých odcudzili kryptomeny v hodnote 50 miliónov dolárov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Daily NK, Startitup, TASR